Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό κραμμάτων tailpiece made by Halon.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από κανα-δυο χρονάκια κατάφερα να το μοντάρω.

 

Πείτε πρώτα αν καταλαβαίνετε και τι καταλαβαίνετε και μετά θα γράψω κι εγώ τη γνώμη μου που τα έπαιξα live.

 

Spoiler Alert: ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορές στον ήχο και την αίσθηση στο χέρι.

 

 

  • Like 7

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρίτο και το πέμπτο ακούγονται πολύ δυνατά.Το τελευταίο ψοφιο και τα υπόλοιπα κάπου στην μέση.

Στον ηλεκτρικό ήχο οι διαφορές είναι μικρότερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το hardware και ειδικά η γέφυρα και το μέγεθος των τάστων πάντα έπαιζε μεγαλύτερο ρόλο από ότι τα κΣυλα.

 

Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι είναι τα σημεία στα οποία ΟΝΤΩΣ ακουμπάνε οι χορδές.

 

Θα συμφωνήσω με τον...από πάνω για τις διάφορες. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steel και Aluminum δίνουν τους κοντινότερους ήχους με το stock tailpiece, μάλλον είναι και αυτοί που κολακεύουν λιγότερο τη συγκεκριμένη κιθάρα. Αν τα unplugged δείγματα είναι όντως στο ίδιο επίπεδο έντασης (δεν είμαι σίγουρος), τότε σίγουρα οι διαφορές βγαίνουν περισσότερο unplugged και "θαμπώνουν" όταν μπει ο ενισχυτής στην εξίσωση. Περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω πώς φαίνονταν όλες αυτές οι διαφορετικές εκδοχές στο χέρι.
Και να παραδεχτώ πως δεν περίμενα να ακούσω διαφορές αυτού του επιπέδου με αλλαγή μόνο του tailpiece. Δε λέω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα, εντάξει, για παραλλαγές του ίδιου πράγματος μιλάμε, αλλά απ' την άλλη ο καυγάς γίνεται για ένα κομμάτι ντενεκέ 😝 που θεωρητικά παίζει μόνο στατικό ρόλο...

 

A, ευκαιρία να ρωτήσω κάτι που μου έκανε πάντα εντύπωση όποτε έπεφτα πάνω στη halon: πώς και δε φτιάχνουν wraparound;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ECC803s είπε

Steel και Aluminum δίνουν τους κοντινότερους ήχους με το stock tailpiece, μάλλον είναι και αυτοί που κολακεύουν λιγότερο τη συγκεκριμένη κιθάρα. Αν τα unplugged δείγματα είναι όντως στο ίδιο επίπεδο έντασης (δεν είμαι σίγουρος), τότε σίγουρα οι διαφορές βγαίνουν περισσότερο unplugged και "θαμπώνουν" όταν μπει ο ενισχυτής στην εξίσωση. Περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω πώς φαίνονταν όλες αυτές οι διαφορετικές εκδοχές στο χέρι.
Και να παραδεχτώ πως δεν περίμενα να ακούσω διαφορές αυτού του επιπέδου με αλλαγή μόνο του tailpiece. Δε λέω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα, εντάξει, για παραλλαγές του ίδιου πράγματος μιλάμε, αλλά απ' την άλλη ο καυγάς γίνεται για ένα κομμάτι ντενεκέ 😝 που θεωρητικά παίζει μόνο στατικό ρόλο...

 

A, ευκαιρία να ρωτήσω κάτι που μου έκανε πάντα εντύπωση όποτε έπεφτα πάνω στη halon: πώς και δε φτιάχνουν wraparound;

 

Καλημέρα,

του το έχω αναφέρει πολλές φορές αλλά ακόμη προσπαθεί να προλάβει παραγγελίες και να κάνει R&D στο χρόνο που περισσεύει, ήδη είναι αρκετά busy το εργαστήρι με παραγγελίες ως επί το πλεί από εξωτερικό.

Φαντάζομαι θα το δούμε κάποια στιγμή.

 

Τεμπέλιασα ίσως λίγο με τον ακουστικό ήχο γιατί δεν έβρισκα πυκνωτικό και είναι με το μικροφωνάκι του κινητού.

 Εδώ έβαλα την ένταση στο imovie στο ίδιο ακριβώς επίπεδο αν και η απόστασή μου από την κάμερα μπορεί να έχει κάποιες μικροδιαφορές οπότε.... υπάρχει κάποιο bias εδώ.

 

Η καθαρά υποκειμενική μου άποψη:

Δεν περίμενα να κάνει μεγάλη διαφορά αλλά έκανε  κάποια διαφορά.

 

Άρχισα με το να αλλάξω το Ζαμακ με αλουμίνιο και έπαθα shocκ: H κιθάρα ενώ άνοιξε συχνοτικά , ψόφησε σε ένταση. 

Μετά δοκίμασα το steel που ήταν σχεδόν ίδιο σε ένταση με το stock zamak αλλά πιο πλούσιο σε αρμονικές.

Έπειτα το Phosphor Bronze (Νομίζω μόνο ο Halon το προσφέρει) με ανατίναξε! Περισσότερη ένταση πολλές αρμονικές. Κάτι μεταξύ steel και brass.

 

Το brass είχε ίδια ένταση με το Phosphor Bronze αλλά πιο ζεστό ήχο.

Το αλουμίνιο ψόφιο σε ένταση αλλά σκαστό και αέρινο.

Το Τιτάνιο.... δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Πιο πολύ σκάσιμο , 80% της έντασης του Zamak ωραία μεσαία, το πιο κοντινό από όλα σε ήχο ακουστικής κιθάρας, αν αυτό σας λέει κάτι.

 

Το zamak το προτίμησα σε σχέση με το aluminum.... αλλά σε Les Paul (άλλη κουβέντα αυτή), κέρδιζε κατά κράτος. Άρα παίζει ρόλο και η μάζα σώματος της κιθάρας.

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ που δεν ανέφερα: 

Το κάθε tailpiece έχει άλλο βάρος:

 

Aluminum                26gr!

Titanium                  53 gr

Zamak                     88 gr

Steel                        90gr

Phosphor Bronze   105gr!

Brass                       96gr        

 

Και από τις διαφορές στη μάζα μπορεί κανείς να περιμένει διαφορές στον ήχο!

 

Στο χέρι θα έλεγα ότι η αίσθηση είχε να κάνει πιο πολύ με τον ηλεκτρικό ήχο. Δεν ήταν ακριβώς πιο σκληρό ή μαλακό, αλλά η συχνοτική απόκριση σε οδηγούσε σε διαφορετικό feel παιξίματος. Αν δε βγάζει νόημα με συγχωρείτε..... 

 

 

 

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, argytar είπε

Και από τις διαφορές στη μάζα μπορεί κανείς να περιμένει διαφορές στον ήχο!

 

Κορεκτεντ 😄

 

η ΜΑΖΑ στον ηχο μοιαζει με το image.png.d37a065a8f8cb9445ea05ec9b0d0b200.png για τον ΕΛΛΗΝΑ ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Κορεκτεντ 😄

 

η ΜΑΖΑ στον ηχο μοιαζει με το image.png.d37a065a8f8cb9445ea05ec9b0d0b200.png για τον ΕΛΛΗΝΑ ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ 

 

 

 

Ντάξει είναι και το κράμμα ασούμε , άλλο Ζάμακ άλλο 1060 steel. 

 

Μεταξύ μας στην ένταση ήταν σχεδόν ίδια αλλά ο steel είχε αρμονικαί πώς να το κάνουμε!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, argytar είπε

άλλο Ζάμακ άλλο 1060 steel.

 

Το Ζαμακ πρεπει να πεθανει ,να εκΣαφανιστει απο  τουτονΑ τον πλανητη

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το Ζαμακ πρεπει να πεθανει ,να εκΣαφανιστει απο  τουτονΑ τον πλανητη

 

Όχι . Όχι. όχι. Παρανόησις.

 

Αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ Ζάμακος και Αλουμινίου στη συγκεκριμένη κιθάρα θα πήγαινα στο Ζάμακ με τα μάτια κλειστά. (Κερδίζει και μπλάην τεστ ασούμε).

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, argytar είπε

Αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ Ζάμακος και Αλουμινίου στη συγκεκριμένη κιθάρα θα πήγαινα στο Ζάμακ με τα μάτια κλειστά. (Κερδίζει και μπλάην τεστ ασούμε).

 

πες τα αΦτα στους vintage buffs (η Gibson μέχρι και το 66 χρησιμοποιούσε αλουμινιο μετα φυσικα Zamac).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου