Προς το περιεχόμενο

ABBA-Tars


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ αυτό το μέλλον. Θα με μαραζώσει. Και θα λέμε ότι πάμε να δούμε "ζωντανά" ολογράμματα;

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Το θέμα είναι (και πάω λίγο σε φιλοσοφικά μονοπάτια) το κατά πόσο βλέπεις τον καλλιτέχνη τελικά. Με τι αλληλεπιδράς, τι σε κάνει τελικά να νιώθεις;

Για μενα δεν έχει διαφορά από το να έβλεπα ένα βίντεο. Το ίδιο πράγμα είναι. Απλά η ψευδαίσθηση είναι πιο πειστική. Δε λέω ότι δε θα ψάρωνα ή ότι δε θα το χαιρόμουν. Απλά δεν θα είχε αυτό το ζωντανό του ζωντανού που το κάνει ζωντανό για χίλιους δυο λόγους. Αυτό που μου τη δίνει όμως είναι ότι αυτή η τάση αρχειοθεσίας/απαθανάτισης, μια παιδιάστικη επανάσταση απέναντι στη φθορά, στη λήθη, στο θάνατο, κρατάει γερά και προχωρά με χαμόγελο και αυτοπεποίθηση με όλο και πιο δυνατά (για τα αισθητήριά μας) μέσα, που ενισχύει το επιχείρημα ότι "Ήμουν εκεί κι εγώ, ναι!" ενώ δεν ήμουν. Καλό, κακό, δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα δεν μου επιτρέπει να είμαι ΤΩΡΑ κάπου που θα μπορούσα να είμαι, αν είμαι ψηφιακά κάπου που κάποτε όντως ήσαν άλλοι. (ΜΟΥΥΑΑΑΑΧΑΧΑΑ τι πρότασηηη)

 

Γιατί και τώρα υπάρχει σύνδεση του τώρα με τον Μότσαρτ. Μνήμη. Από ένα κομμάτι χαρτί. Αυτό το μέσο, με χίλιες τρύπες, αφήνει χώρο δημιουργικής ερμηνείας. Μπορεί αν ζούσε ο Μότσαρτ να μας πλάκωνε στις κλωτσές και να έλεγε τι παίζετε ρε, ΜΟΝΟ έτσι παίζεται. Αλλά εμείς από αυτή την άγνοια αντλούμε ελευθερία, στο βαθμό που μας επιτρέπεται (για να μην τα κάνουμε κι όλα ίσιωμα και πούμε ότι α δεν ξέρουμε καν πώς παίζονταν τότε καθόλου). Ο Στραβίνσκυ μιας και τον ανέφερε ο κυρ Φιουζονάρας, ήθελε τον Πετρούσκα ραπτομηχανή στον μετρονόμο. Υπάρχουν πολλές (και επιτυχημένες) εκτελέσεις που το τέμπο πλέει. Που ηχογραφήθηκαν ενώ ζούσε ο Στραβίνσκυ. Κι αν δεν του άρεσε να ρούφαγε το αυγουλάκι του. Τι πιο ωραίο. Αυτά περί του μέσου.

 

Δεν ξέρω. Εν τέλει, συμμετέχουμε με κάτι παραπάνω από τα αισθητηριακά μας όργανα όταν παρευρισκόμαστε σε μία συναυλία ή όχι; Σκέφτομαι άρα υπάρχω; Ξέρω γω μωρέ Παρασκευϊάτικα; Γι' αυτό θα πω μπράβο για την τεχνολογική μαγκιά, και μπου για την πρόθεση, για να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εν τέλει, συμμετέχουμε με κάτι παραπάνω από τα αισθητηριακά μας όργανα όταν παρευρισκόμαστε σε μία συναυλία ή όχι;

 

Αυτά τα αισθητηριακά όργανα, παίρνουν σήμα, και το στέλνουν και σε λογική και σε συναίσθημα, και σε ασυνείδητο.

Η αλληλεπίδραση όλων αυτών είναι διαφορετική για τον καθένα φυσικά, και δίνει το συνολικό αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας, που και πάλι είναι φυσικά διαφορετική για τον καθένα.

 

Εδώ ο άλλος κάνει βέρτσουαλ σεξ, και δεν γουστάρει πια το κανονικό.

Εκεί έχουμε φτάσει.

Έχουμε πολλά κουμπιά, που αν μας τα πατήσουν με τον κατάλληλο τρόπο ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εδώ ο άλλος κάνει βέρτσουαλ σεξ, και δεν γουστάρει πια το κανονικό.

Εκεί έχουμε φτάσει.

Έχουμε πολλά κουμπιά, που αν μας τα πατήσουν με τον κατάλληλο τρόπο ...

Α γεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Έχει να πέσει πουρο-ροκ και πουρο-ποπ που θα πάει σύννεφο φιλωουΖ

Με βάση αυτό που ανέφερε ο Νίκος... Ελπίζω να έχετε ακούσει/ δει τις πουρο-ροκ κρουαζιέρες στην Καραϊβική. Φεύγει το παπόρο για τσάρκα στα εξωτικά νησιά με house band  τους Def Leppard ή κάποιους παρόμοιους, με επιβαίνοντες του πουρόκερς που ναι μεν έχουν πιαστεί και έχουν το χρήμα για κρουαζιέρα, αλλά θέλουν να θυμηθούν τα wild νιάτα τους. 

Bottom line... Για όλα υπάρχει κοινό και όλα είναι θέμα καλού marketing.

 

PS: Και εγώ αν είχα το πακέτο, ως πουρόκερ τώρα θα σας τα έγραφα αυτά από το deck του... Caribbean Queen, το οποίο μόλις θα είχε αποπλεύσει από το Μαϊάμι,  με μια μπύρα στο χέρι, περιμένοντας να δω μετά τους Night Ranger (λαίμαι τώρα) 😎 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχει και το You Tube και τους βλέπουμε στα ντουζένια τους.

 

 

Εγώ βέβαια έχω δει τον κιθαριστα τους ζωντανά στο Μάλμοε (και κατου*#@ πάνω μου)

 

 

 

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου