Προς το περιεχόμενο

SEPTICFLESH - The Vampire From Nazareth (Full Cover)


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα! 
Επανέρχομαι με νέο coverάκι, σε κάτι εγχώριο πάλι. Πρόκειται για τους αγαπημένους, πλέον, SEPTICFLESH και για τον δίσκο THE GREAT MASS ο οποίος έπαιζε στο αυτοκίνητό μου εδώ και βδομάδες! Αποφάσισα λοιπόν χωρίς πολλή σκέψη να κάνω cover ένα κομμάτι απ'τον εν λόγω δίσκο και , όντας ανάμεσα σε "Vampire..." και  "Great Mass of Death" τελικά κατέληξα στο πρώτο. Παρακάτω υπάρχει και το σχετικό link για όποιον θέλει να το δει/ακούσει.


Για τα τεχνικά θέματα και για όποιον ενδιαφέρεται:
--- Ηχογραφημένο, μιξαρισμένο στο Reaper.
--- Masterαρισμένο με T-racks.
--- Τα ντραμς είναι ένας συνδιασμός από EZ Drummer 2, Addictive Drums 2 και Perfect Drums
--- Μπάσο έχω γράψει με ένα μπάσο της Harley Benton, SHB-1 Ignite Amp και καμπίνα από Amplitube 4.
--- Ρυθμικές κιθάρες είναι 2 και είναι ηχογραφημένες με ένα μονταρισμένο Randall που καταλήγει σε μία 2 X 12 καμπίνα Randall. Ηχογραφώ με Shure SM57 την αριστερή κιθάρα και με Shure SM58 τη δεξιά.
--- Ορχηστρικά μέρη απ'το Symphobia.
--- Κάρτα ήχου η Focusrite Scarlett 18i20.


Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να σας αρέσει... Περιμένω γνώμες!!! 
Keep it heavy!!!

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BostaphESP είπε

Ωραίος.

Μια ερώτηση... Σου βγάζει το youtube, warning για τα covers;

πάντα βγάζει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, BostaphESP είπε

Ωραίος.

Μια ερώτηση... Σου βγάζει το youtube, warning για τα covers;

Τι εννοείς warning?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει ένα άλμπουμ που έχει και δύο διασκευές μέσα, και μου λέει μόνο για το ένα:

Video cannot be monetized
Ad revenue paid to copyright owner
 
και εξηγεί οτι ίσως να βάλει διαφημίσεις για να πάρει τα έσοδα αυτός που έχει το copyright.
Δεν έχω σκοπό να βγάλω λεφτά, αλλά δεν θέλω να κόβει το αλμπουμ με διαφήμιση.
Αλλά οκ... αφού έτσι είναι...
 
Και κάτι σχετικό με την ηχογράφηση που έκανες... δεν χρειάζεται, να έιναι πολύ δυνατά ο ενισχυτής για να γράψεις με μικρόφωνο; Για να έχεις καλό σήμα στην κάρτα ήχου και αρκετό gain; Άλλοι έχω δει ότι τους βάζουν μέσα σε ηχομονωμένα κουτιά. Έγω έχω το torpedo αλλά θα με ενδιέφερε το θέμα με μικρόφωνο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BostaphESP είπε

Έχω φτιάξει ένα άλμπουμ που έχει και δύο διασκευές μέσα, και μου λέει μόνο για το ένα:

Video cannot be monetized
Ad revenue paid to copyright owner
 
και εξηγεί οτι ίσως να βάλει διαφημίσεις για να πάρει τα έσοδα αυτός που έχει το copyright.
Δεν έχω σκοπό να βγάλω λεφτά, αλλά δεν θέλω να κόβει το αλμπουμ με διαφήμιση.
Αλλά οκ... αφού έτσι είναι...
 
Και κάτι σχετικό με την ηχογράφηση που έκανες... δεν χρειάζεται, να έιναι πολύ δυνατά ο ενισχυτής για να γράψεις με μικρόφωνο; Για να έχεις καλό σήμα στην κάρτα ήχου και αρκετό gain; Άλλοι έχω δει ότι τους βάζουν μέσα σε ηχομονωμένα κουτιά. Έγω έχω το torpedo αλλά θα με ενδιέφερε το θέμα με μικρόφωνο.

Καλα αυτο με τις διαφημισεις παιζει ακομα κ σε original content βιντεο οποτε θα σου'λεγα να μην πολυασχολεισαι με αυτο το κομματι. Λες κ εγινε κανεις πλουσιος απο το youtube... Πρεπει να εχεις τρελα νουμερα για να σε απασχολουν αυτα.

 

Τωρα οσον αφορα την ηχογραφηση, υπαρχουν πολλοι τροποι. Εγω προσωπικα γραφω με τον ενισχυτη αρκετα δυνατα κ εχω το gain της focusrite μια παυλα πριν τη μεση. 

 

Ισως κανω καποια στιγμη ενα βιντεο με το setup μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου