Προς το περιεχόμενο

Echoes (live in Dansk) guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι από τα πιο ωραία σόλο που έχω ακούσει. Ίσως το αγαπημένο μου (μακάρι και να ήξερα να το έπαιζα).

Κανονικά, χρησιμοποιεί ένα tube driver για να πάρει αυτό το fuzzy ηχο, κάτι που δεν έχω (και ούτε μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο).

Χρησιμοποίησα έναν κλώνο του op amp big muff που έχω, και μπόλικο tape delay.

Αναλυτικότερα: stratocaster->comp->ts9->op amp big muff->tape delay->Vox mv50 emulated output->cakewalk (λίγο EQ, reverb, και πανάρισμα δεξιά-αριστερά)

 

(το ξανάγραψα, λίγο βελτιωμένο, με single coils και λιγότερο compression) 

 

 

 

 

To σόλο είναι αυτό:

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 8

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φαντάζομαι ότι έπαιξες με την ultra.  Ίσως με την special και τους μονούς της texas, θα ακουγόταν πιο κοντά και φυσικά και με λιγότερο κομπρέσιον και διστόρσιον που έχεις τώρα......

 Αυτά όμως είναι λεπτομέρειες.... Γιώργο ίσως το καλύτερο παίξιμο σου που έχω ακούσει μέχρι τώρα, δεν αναφέρομαι στο σόλο αυτό καθ'αυτό αλλά στις πενιές και στο "πάτημα" σου.... σε μερικά σημεία χρονικά δεν είσαι ακριβώς, αλλά δεν γαμείς!

 Πιάνεις κι εσύ όμως ρε γαμώτο Gilmour..... όσο "εύκολος" φαίνεται και ακούγεται σε ήχους και παίξιμο, άλλο τόσο μανούρα είναι!  Την άλλη φορά Santana που είναι πίις οφ κέικ...😌

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Φώτη!

Έπαιξα με την deluxe, και με πάρα πολύ κομπρεσιον, και τέρμα το muff. Η άλλη θα είχε πολύ θόρυβο (δεν φορά texas πλέον). Πρώτη φορά σημερα το παίζω το σόλο αυτό, και το άκουσα καμία 10αρια φορές πιο πριν για να θυμάμαι τις νότες κλειδιά. Φυσικά, το έχω ακούσει 100αδες φορές στο παρελθόν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ευχαριστώ Φώτη!

Έπαιξα με την deluxe, και με πάρα πολύ κομπρεσιον, και τέρμα το muff. Η άλλη θα είχε πολύ θόρυβο (δεν φορά texas πλέον). 

Ναι μωρέ deluxe εννοούσα και έγραψα ultra.... 

Να πω κάτι για τον θόρυβο που σίγουρα το ξέρεις αλλά...   φαντάζομαι ότι όταν γράφεις είσαι μακρυά από την οθόνη του pc που ως γνωστόν δυναμώνει το τζιζζζζ.

 Πάντως είναι που είναι κομπρεσαρισμένοι οι μαγνήτες της deluxe, πρόσθεσες κι εσύ βρε αθεόφοβε κι άλλο "πάρα πολύ" κομπρέσιον; 

 

Edit & off topic...: Ποιούς μαγνήτες φοράει τώρα η Special?

 

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος καλός, αλλά το παίξιμο είναι καλύτερο (εκτός από κανα 2 σημεία) που πήγες να κάνεις κάτι μαγκιές εκτός ύφους.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει με τοσο πολύ κομπρεσιον το συγκεκριμένο σόλο.

 

Εδώ και χρόνια φορά τους Q στα 13Κ (με το coil tap πέφτει στο μισό).

3 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ο ήχος καλός, αλλά το παίξιμο είναι καλύτερο (εκτός από κανα 2 σημεία) που πήγες να κάνεις κάτι μαγκιές εκτός ύφους.

 

Thank you Sir!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιώργο. 

Όχι τόσο για τον ήχο, όσο για το παίξιμο. Θα έλεγα το καλύτερο σου παικτικα ως τώρα γιατί ο χρόνος σου ήταν σωστοτατος.

Το "πάτημα" σου που λέει κι ο Φώτης πιο πάνω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ Μπάμπη!

 

Έκανα μόλις άλλη μια ηχογράφηση με την άλλη στρατ (με κανονικούς μονούς) που έλεγε ο @cigaret13 και χρησιμοποίησα και λιγότερο κομπρέσιον. Νομίζω έχει λίγο διαφορετικο ήχο. Ίσως πιο διαυγή και γεμάτο. (Την έβαλα στο αρχικό ποστ).

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

(το ξανάγραψα, πολύ βελτιωμένο, με single coils και λιγότερο compression)

single coils και πάλι single coils..... ήχος αξεπέραστος!!

 Καλά μιλάμε σε κάποια σημεία ανατρίχιασα ρε Γιώργο.. ηχάρα τώρα, αλλά πάνω απ'όλα πολύ ωραία παιξίματα! Εύγε! 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου