Προς το περιεχόμενο

Echoes (live in Dansk) guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλωσόρισες στην παρέα. Και ευχαριστώ για τον κόπο σου να κάνεις όλη αυτή την αναλυση. Χαίρομαι, επίσης, που σου άρεσε το -sloppy- παίξιμο μου.

 

Τον "μαγικό" αυτόν συνδυασμό (comp, ts, muff) μου τον είχε συστήσει ένας γνωστός (που έχει μελετησει gilmourish) παλαιότερα. Κατά καιρούς πειραματίζομαι σε αυτόν τον ήχο, οπότε ξέρω πως να χρησιμοποιήσω τα πετάλια για να πάρω εναν basic ήχο Gilmour.

 

Να προσθέσω ότι αυτός ο ήχος έχει μια εκπληκτική καθαρότητα και διαύγεια. Κόβει εκπληκτικά στο μιξ, και παρότι ειναι σούπερ κομπρεσαρισμενος, προσφέρεται για απίστευτα δυναμικό παιξιμο. Αυτό είναι κάτι που βοηθά στην εκφραστικότητα. Δεν θα μπορούσα να παίξω το ίδιο με ένα απλό distortion, σαν έκφραση (και εννοείται και εάν ήχος). 

 

Στο gilmourish μπηκα για να δω ποια εφέ έχει χρησιμοποιήσει, πέραν του drive. To kitrae, καθαρά από σύμπτωση, μου το ανέφεραν χθες ως εξαιρετικό σάιτ, αλλά ακόμα δεν το τσεκαρα.

 

Μιας και είσαι νέο μέλος, πες μας δυο λόγια για σενα, εάν θες, ώστε να συστηθεί στην παρέα (εδώ, είτε σε άλλο θρεντ). Φαίνεσαι γνωστης του αντικειμένου, με τα δυο σου πρώτα ποστ να είναι αρκετά περιεκτικά σε πληροφοριες. Κακώς "άντεξες" τόσον καιρό και δεν ποσταρες...🙂

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να προσθέσω ότι αυτός ο ήχος έχει μια εκπληκτική καθαρότητα και διαύγεια. Κόβει εκπληκτικά στο μιξ, και παρότι ειναι σούπερ κομπρεσαρισμενος, προσφέρεται για απίστευτα δυναμικό παιξιμο. Αυτό είναι κάτι που βοηθά στην εκφραστικότητα. Δεν θα μπορούσα να παίξω το ίδιο με ένα απλό distortion, σαν έκφραση (και εννοείται και εάν ήχος). 

 

ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΜΑΙΕΥΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΤ. ΜΠΡΑΒΟ.

 

Και με δύο κομπρεσσορες εν σειρα αλλα και με parallel mixing *ενα πληρως καθαρο κι ενα φουλ κομπρεσσαρισμενο σε μιξη 50-50 ή κατα βουληση* γίνεται επίσης πολύ καλό.

 

Λεπτομερειες για εμενα εν καιρώ. Ερασιτέχνης, μουσικη ξερω απο μικρός, αλλά ηλεκτρικες κιθάρες και ενισχυτες και πετάλια και καμπινες και ηχεια τα ξερω αρκετα καλα εδώ και 10-15 χρόνια ΣΤΑΔΙΑΚΑ. Και σε επιπεδο κατασκευής και κυριως σε μοντες. Αν ημουν καλύτερος παίχτης δεν θα τα ήξερα τεχνικά τόσο καλά... χαχαχαχα. Αλλά αμα δε σε εμπνέει ο ηχος δεν παίζεις έτσι κι αλλιως καλα..χαχαχαχα

 

Όταν έχω χρόνο απο δω και περα θα γραφω και σε άλλα ενδιαφεροντα θέματα όποτε βλέπω ενδιαφέρουσες συζητησεις που εχω κατι να συνεισφέρω. 

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφερον.

Επεξεργασμένο από eeffed
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eeffed είπε

1. με parallel mixing *ενα πληρως καθαρο κι ενα φουλ κομπρεσσαρισμενο σε μιξη 50-50 ή κατα βουληση* γίνεται επίσης πολύ καλό.

 

2. αμα δε σε εμπνέει ο ηχος δεν παίζεις έτσι κι αλλιως καλα..

 

 

1. Αυτό είναι σούπερ και για ένα σωρό άλλα setup εκτός του κομπρέσορα.

 

2. ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Αυτό είναι σούπερ και για ένα σωρό άλλα setup εκτός του κομπρέσορα.

 

2. ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!

 

ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΟΙΝΟ ΠΡΙΝ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ.

 

Εσυ θες απευθειας parallel mixing για WET DRY WET, stereo modulation κλπ κλπ. Σιγα σιγα.. :D

 

Εχουμε καιρο.. Χρόνο και διάθεση δεν ξερω..

 

Αλλά με ενδιαφερουν διαφορα που βλεπω στο φορουμ και μπορω να συνεισφερω μαλλον ή να βοηθησω συμβουλευτικά ή και να μαθω βεβαιως.

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Στο gilmourish μπηκα για να δω ποια εφέ έχει χρησιμοποιήσει, πέραν του drive. To kitrae, καθαρά από σύμπτωση, μου το ανέφεραν χθες ως εξαιρετικό σάιτ, αλλά ακόμα δεν το τσεκαρα.

 

 

 

O Kit και το site του για καποιον που θελει να το ψαξει πολυ, εχει ασυγκριτα μεγαλυτερο βαθος και ουσια σε σχεση με το πασιγνωστο gilmourish.

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2022 στις 10:26 ΠΜ, fenderiarhs είπε

O Kit και το site του για καποιον που θελει να το ψαξει πολυ, εχει ασυγκριτα μεγαλυτερο βαθος και ουσια σε σχεση με το πασιγνωστο gilmourish.

Ναι εννοειται. Εχεις απολυτο δικιο. Κι εγω εκει εχω φαει απειρες ωρες στο παρελθον αλλα και τωρα οταν μου τη βαραει να μαθω κατι γκιλμουρικο εκει παω να δω τι χρησιμοποιουνταν στα οριτζιναλ.

 

Παρόλα αυτά ο gilmoursh εχει φαει απειρο χρονο να μαθαινει γιατι ειναι fanboy και πολλές φορές "τα κάνει πιο λιανά" και με πιο ταπεινά και φθηνά πετάλια και μεθόδους.

 

Κι οι δυο εχουν το χώρο τους αλλα εννοείται ο κιτραε ειναι καπως δυσκολος και απαιτει γνωση και ορεξη.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Για να κλείσει και αυτό το θέμα, πετυχα 99% ακριβώς τον ήχο, με ελάχιστο εξοπλισμό.

Χρησιμοποιήσα tele->dover drive->tc flashback delay->blackstar HT1R->κάρτα ήχου->DAW (comp, eq και reverb)

 

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Για να κλείσει και αυτό το θέμα, πετυχα 99% ακριβώς τον ήχο, με ελάχιστο εξοπλισμό.

Χρησιμοποιήσα tele->dover drive->tc flashback delay->blackstar HT1R->κάρτα ήχου->DAW (comp, eq και reverb)

Έτσι..., με αυτά τα "πενιχρά" μέσα (και περιέργως με Tele...) έβγαλες ήχο Gilmour! Έστω και κατά 99%..

 Αυτά να τα βλέπουν όσοι "ορκίζονται" σε ακριβό εξοπλισμό.

 Γιώργο πλάκα πλάκα έχεις αναδειχθεί σε κιθαρίστα ολκής....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Γιώργο πλάκα πλάκα έχεις αναδειχθεί σε κιθαρίστα ολκής....

 

Παλεύω να έχω καλό ήχο. Από εκεί ξεκινάνε όλα. Με καλό ήχο, που να ακούει και στο χέρι, έχει κανείς το νου του μόνο στο παίξιμο. Γιατί και το παίξιμο επηρεάζει τον ήχο, ασχέτως εξοπλισμού. Κάθε ήχος έχει συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος. Πανε μαζί αυτά.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου