Προς το περιεχόμενο

Ξεφυλλίζοντας ένα Guitar Player του 1980


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιους μήνες στο κανάλι μου παρουσιάζω μερικά παλιά περιοδικά, και γενικά διάφορα αρχαία πράγματα, όχι τίποτα άλλο, απλά είμαι ερασιτέχνης παλαιο-συλλέκτης... μάλλον όχι συλλέκτης, διότι απλώς διατηρώ ό,τι μου άρεσε από τα παλιά χρόνια...

Ξεκίνησα φτιάχοντας κάποια βίντεο με τα πρώτα τεύχη του περιοδικού Ηχος & Hifi από το 1973 και σκέφτηκα να κάνω το ίδιο με τα τεύχη που έχω κρατήσει του Guitar Player.

Περιοδικό ευαγγέλιο εκείνης της εποχής.

Ενα βιαστικό ξεφύλλισμα λοιπόν, για όποιον θέλει να αφιερώσει 20 λεπτά και να δει πως ήταν τα πράγματα πριν 42 χρόνια.

Τίποτα ιδιαίτερο, τα χαζεύω όπως τότε, απλά μετα από τόσα χρόνια που έχω να τα ανοίξω.

 

 

μόλις ανέβηκε η απλή ανάλυση, σε λίγο και...HD (wow!)

  • Like 9

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δημήτριε... εκεί που είσαι στη σελίδα του Tom Wheeler, στο κάτω μέρος έχει μια LP με stratocaster headstock. Τι είναι αυτό το κούτσουρο;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωωω ρε συ τι μου θύμισες... Είχα σχεδόν όλα τα τεύχη απο guitar player και guitarist 90-93. Πήγαινα και τα αγόραζα απο το βιβλιοπωλείο Μόλχο Θεσσαλονίκη. Όταν παντρεύτηκα έκανα το λάθος και τα άφησα στο πατρικό μου σπίτι, με αποτέλεσμα να τα πετάξει η μάνα μου όλα. Ακόμα κλαίω...  Ευτυχώς έχω κρατήσει όλα τα μονόχρωμα ενθετα με τις ασκήσεις και τα tutorials, έτσι για ενθύμιο (ποτέ δεν εξασκήθηκα έτσι και αλλιώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Δημήτριε... εκεί που είσαι στη σελίδα του Tom Wheeler, στο κάτω μέρος έχει μια LP με stratocaster headstock. Τι είναι αυτό το κούτσουρο;

 

η αρχη ολων

 

https://www.premierguitar.com/gear/forgotten-heroes-paul-bigsby

 

(απο εκει "εκλεψε" το "6 on a side tuners"  o Leo,ενταξει  υπηρχε στην Ευρωπη απο πολυ παλαιοτερα)

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

η αρχη ολων

Αααααα... να σου πω ότι είδα το Bigsby στον τίτλο αλλά δεν πήγε το μυαλό μου με την καμία.

 

Άσε που είχα και την απορία κοιτώντας την κιθάρα γιατί δεν έβλεπα... Bigsby.

Μερσί.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8:12 που μετράς του μακαρίτες και..... βγαίνει ο αναστεναγμός απο τα βάθη του ερέβους :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh:

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

η αρχη ολων

 

https://www.premierguitar.com/gear/forgotten-heroes-paul-bigsby

 

(απο εκει "εκλεψε" το "6 on a side tuners"  o Leo,ενταξει  υπηρχε στην Ευρωπη απο πολυ παλαιοτερα)

ακριβώς αυτό

57 λεπτά πριν, neokosmi είπε

Ωωωωω ρε συ τι μου θύμισες... Είχα σχεδόν όλα τα τεύχη απο guitar player και guitarist 90-93. Πήγαινα και τα αγόραζα απο το βιβλιοπωλείο Μόλχο Θεσσαλονίκη. Όταν παντρεύτηκα έκανα το λάθος και τα άφησα στο πατρικό μου σπίτι, με αποτέλεσμα να τα πετάξει η μάνα μου όλα. Ακόμα κλαίω...  Ευτυχώς έχω κρατήσει όλα τα μονόχρωμα ενθετα με τις ασκήσεις και τα tutorials, έτσι για ενθύμιο (ποτέ δεν εξασκήθηκα έτσι και αλλιώς).

έχω καμιά 15ριά τεύχη...αυτά σώθηκαν.

Τα μάζευα μετα μανίας, αφού να φανταστείς κάποια φαίνονται να είναι κρατημένα στον Μολχο στο όνομα της γυναίκας μου όταν ήμουν φαντάρος.

Βέβαια εκεί στη θητεία καμια 10αριά τεύχη τα είχα δανείσει στον Γιώργο Κωστούλη (της μουσικής κολλεκτίβας της Χάλκης-τότε παίζαμε μαζί) και μετά την απόλυση απωλέσθησαν

49 λεπτά πριν, gmoukou είπε

8:12 που μετράς του μακαρίτες και..... βγαίνει ο αναστεναγμός απο τα βάθη του ερέβους :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh:

φίλε 42 χρονάκια είναι αυτά....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, odis13 είπε

Παρα πολυ μου αρεσε, ελπιζω να ανεβασεις και αλλα!

θα προσπαθήσω, αν και έχει αρκετή δουλειά πίσω του.

Παρ όλο που δεν υπάρχει σενάριο (ανοίγω το περιοδικό και το βλέπω όπως και σεις εκείνη την ώρα), μου τρώει μέχρι να στήσω κάμερα, φωτισμό, καδράρισμα, να ολοκληρωθεί, να γίνει μια μικρή επεξεργασία γιατί συνήθως γίνεται σε 5λεπτα, να μεταφορτωθεί κλπ, 3-4 ώρες. 

Και όταν το κάνεις για χόμπυ, κακά τα ψέμματα δεν βρίσκονται εύκολα αυτές οι ώρες, ακόμα κι απο αργόσχολους.

Αν υπάρχει ανταπόκριση και ενδιαφέρον θα το συνεχίσω, παράλληλα με όσα άλλα κάνω.

Χαίρομαι που σας άρεσε. Είναι η μοναδική ...ανταμοιβή.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odis13 είπε

Παρα πολυ μου αρεσε, ελπιζω να ανεβασεις και αλλα!

 

+1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου