Προς το περιεχόμενο

Μπυροποσία η αναψυκτική - '22 edition


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έγινε κάτι τέτοιο;

 

Εγώ θυμάμαι πάλι μια άλλη φορά, που έπινα μια μπύρα με τον Μεταλληνό (δεν θυμάμαι αν ήταν και ο Γιάννης)- αλλά όχι στον Λάμπρο, στο απέναντι. 

 

Και πέρασαν κάτι ευγενέστατες αναρχοδεσποινίδες και μας άφησαν κάτι μπροσούρες. Μετά εμφανίστηκε μια φάλαγγα από τους συντρόφους τους, την έπεσαν σε δύο ματατζίδες γωνία Θεμιστοκλέους και Ακαδημίας και μετά έγινε το ταμ τιριρί 😂

Δεν έχω δει να μαζεύουν μαγαζί πιο γρήγορα... Τη μια στιγμή κρατούσα το ποτήρι της μπύρας στο χέρι και την επόμενη η σερβιτόρα μου το είχε πάρει από χέρι 🤩

 

Ωραία χρόνια...

Εγώ σύχναζα Dr feelgood στην πλατεία. Ανεκτίμητη αξία να πίνεις τις μπύρες σου και να βλέπεις live επεισόδια ματατζηδες με άναρχες.Οντως ωραία χρόνια.Παντως τα τελευταία χρόνια τα Εξάρχεια έχασαν από τον καπιταλισμό.Γεμισε ο τόπος μαγαζιά φαγάδικα τίγκα στο τουρίστα.Ενας λόγος βέβαια που πηγαίνω και εγώ είναι ότι μπορείς να καπνίζεις παντού ελεύθερα και δεν ζητούσαν πιστοποιητικά για μπόλια.Οποτε τα τελευταία 2 χρόνια ήταν και η μοναδική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ανεκτίμητη αξία να πίνεις τις μπύρες σου και να βλέπεις live επεισόδια ματατζηδες με άναρχες

Όταν μπορούσες, καθώς κάποιες φορές τα πράγματα έφευγαν out of hand- ομοίως και οι μπύρες (out of hand) 😄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί χάσαμε από τον καπιταλισμό. Ο καπιταλισμός δημιουργεί έναν αριστειακό ανταγωνισμό που ακόμα και οι πιο άριστοι μπορεί από κονομημένοι να καταντήσουν να ζητιανεύουν έξω από το super market και να διηγούνται ιστορίες μεγαλείου. 🤣

 Όλα είναι επισφαλή στον καπιταλιστικό κύκλο και μόλις έρθει η ώρα του κράχ που πάντα έρχεται γιατί έτσι πως είναι στημένα τα πράγματα βασίζονται σε φούσκες που σκάνε, εκεί γίνεται το ξεκαθάρισμαχαχαχαχαα

 

 Γι αυτό εφηύραμε εμείς οι πεφωτισμένοι 🤣 τον ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ αλλά δεν αρέσει στους καπιτάλες γιατί ποντάρουν περισσότερο και κερδίζουν περισσότερο από τις ανισότητες και την ελευθερία της αγοράς που δεν θέλει θεσμικές ρυθμιστικές αρχές, θέλει να αυτορρυθμίζεται. Αλλά μάλλον τελικά  δεν αυτορρυθμίζεται και τόσο πολύ.... μισό.... επ κοπελιά, φέρε άλλο ένα γύρο μπύρες και τίποτα να μασουλάμε, έχει κανα λουκάνικο η κουζίνα καμια ποικιλία ε? Οκ... λοιπόν που είχαμε μείνει. Α ναι στο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ λέγαμε.......... χαχαχαχαχαχαχχαχαχα

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Πολλοί χάσαμε από τον καπιταλισμό. Ο καπιταλισμός δημιουργεί έναν αριστειακό ανταγωνισμό που ακόμα και οι πιο άριστοι μπορεί από κονομημένοι να καταντήσουν να ζητιανεύουν έξω από το super market και να διηγούνται ιστορίες μεγαλείου. 🤣

 Όλα είναι επισφαλή στον καπιταλιστικό κύκλο και μόλις έρθει η ώρα του κράχ που πάντα έρχεται γιατί έτσι πως είναι στημένα τα πράγματα βασίζονται σε φούσκες που σκάνε, εκεί γίνεται το ξεκαθάρισμαχαχαχαχαα

 

 Γι αυτό εφηύραμε εμείς οι πεφωτισμένοι 🤣 τον ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ αλλά δεν αρέσει στους καπιτάλες γιατί ποντάρουν περισσότερο και κερδίζουν περισσότερο από τις ανισότητες και την ελευθερία της αγοράς που δεν θέλει θεσμικές ρυθμιστικές αρχές, θέλει να αυτορρυθμίζεται. Αλλά μάλλον τελικά  δεν αυτορρυθμίζεται και τόσο πολύ.... μισό.... επ κοπελιά, φέρε άλλο ένα γύρο μπύρες και τίποτα να μασουλάμε, έχει κανα λουκάνικο η κουζίνα καμια ποικιλία ε? Οκ... λοιπόν που είχαμε μείνει. Α ναι στο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ λέγαμε.......... χαχαχαχαχαχαχχαχαχα

Ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός είναι το ένα και το αυτό.Ειναι απόρροια του φιλοσοφικού ρεύματος του διαλεκτικού υλισμό που πρεσβεύει ότι τα πάντα είναι ύλη και μέσω αυτής μπορεί να επέλθει η ευδαιμονία.Απλα διαφωνούν στην μοιρασιά..Σε αντίθεση με τον Ελληνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός είναι το ένα και το αυτό.Ειναι απόρροια του φιλοσοφικού ρεύματος του διαλεκτικού υλισμό που πρεσβεύει ότι τα πάντα είναι ύλη και μέσω αυτής μπορεί να επέλθει η ευδαιμονία.Απλα διαφωνούν στην μοιρασιά..Σε αντίθεση με τον Ελληνισμό.

ε καλά, όλα ίδια είναι και τέτοια......................

 Δεν είναι έτσι.

 Τέλος πάντων, εγώ έχω άλλες απόψης 🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

ε καλά, όλα ίδια είναι και τέτοια......................

 Δεν είναι έτσι.

 Τέλος πάντων, εγώ έχω άλλες απόψης 🤣

Αυτά τα έχει λύσει ο Αριστοτέλης πριν χρόνια.Τα συστήματα δεν παίζουν κανένα ρόλο παρά μόνο η ηθική των ανθρώπων που τα απαρτίζουν.

Κοίταξε να δεις ο άνθρωπος είναι εικόνα Θεού και ως τέτοιος ότι κάνει το κάνει για καλό.Και ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός αλλά και οποιοδήποτε άλλο πολιτικό σύστημα θεωρητικά έχουν ως σκοπό την ευδαιμονία των πολιτών.Οι άρρωστοι θα φτιάξουν άρρωστες κοινωνίες.Ολα τα κακά οφείλονται στην απιστία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αυτά τα έχει λύσει ο Αριστοτέλης πριν χρόνια.Τα συστήματα δεν παίζουν κανένα ρόλο παρά μόνο η ηθική των ανθρώπων που τα απαρτίζουν.

Κοίταξε να δεις ο άνθρωπος είναι εικόνα Θεού και ως τέτοιος ότι κάνει το κάνει για καλό.Και ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός αλλά και οποιοδήποτε άλλο πολιτικό σύστημα θεωρητικά έχουν ως σκοπό την ευδαιμονία των πολιτών.Οι άρρωστοι θα φτιάξουν άρρωστες κοινωνίες.Ολα τα κακά οφείλονται στην απιστία μας.

Δεν τον ξέρω τον κύριο.

 Μιλάω με αυτά που βιώνω στην περίοδο που είμαι για να δώσω το όραμα και να με ακολουθήσουν κι άλλοι σε αυτό που θεωρώ σωστό, με την πειθώ.

 Ο Αριστοτέλης ας έρθει να μου ζητήσει το λογοχαχαχαχαχαχαχ🤣

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η μόνη ουσιαστική περίοδος καθαρού καπιταλισμού είναι η Αμερική του διαστήματος ανάμεσα στον Εμφύλιο και τον Πρώτο Παγκόσμιο. Τρομερά αποδοτικό σύστημα, έκανε μια κατεστραμμένη χώρα υπερδύναμη σε 50 μόλις χρόνια ΑΛΛΑ είχε φτάσει η κατάσταση να θερίζουν με πολυβόλα τα αφεντικά τους εργάτες (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ όμως) οπότε ο Θοδωράκης ο Ρούσβελτ έκανε νέρωμα στον καπιταλισμό με κεντρικές τράπεζες και κάτι τέτοια.

 

 

 Από τότε στην ουσία παντού στη Δύση υπάρχει μεικτό σύστημα, διότι εκτός από την παραγωγικότητα υπάρχει και η κοινωνική συνοχή, και αν αρχίσουν σφαγές και μακελειά πάει και η παραγωγικότητα περίπατο. Το όλο θέμα είναι το μείγμα, αν πας υπερβολικά προς μια κατεύθυνση θα χάσεις την άλλη, στις ΗΠΑ ας πούμε πεθαίνεις αν δεν έχεις για φάρμακα που είναι ΚΑΚΟ, και στην Ελλάδα φεύγουν τα παιδιά έξω και χρωστάει εκατοντάδες δις που είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.


 Αυτά βέβαια όταν μιλάμε για Σοσιαλδημοκρατία, γιατί αν μιλάμε για Κομμουνισμούς, Αναρχίες και λοιπές πίπες, τότε μιλάμε στο βρόντο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

go-big-go-homebrew-english-brown-ale-tool-shed-brewing-company.png

Με γρίφους (δεν) μιλάς γέροντα... 😄

Έλαβες καμία απόφαση αναφορικά με το venue του μεγάλου event;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου