Προς το περιεχόμενο

Μπυροποσία η αναψυκτική - '22 edition


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αλλά ποια η διαφορά αν τα ίδια μισθά τα παίρνει σε μια ιδιωτική εταιρία

 

Δεν τα δανείζεται τουλάχιστον αυτό τα λεφτά   το κρατος ώστε να τα πληρώσουν οι επόμενες γενιές 5απλα.

 

Eπισης αυτή η εταιρεία στο τέλος παράγει πλούτο, υπεραξία δηλ,μέρος του οποίου υπό μορφή μισθών πηγαίνει στους εργαζόμενους οι οποίοι κινούν την οικονομία ενώ φυσικά πληρώνει και φόρους τεράστιου μεγέθους (στη Γερμανία ας πούμε που δεν υπάρχει μεγαλύτερη εταιρική διαφθορά πουθενά στον κόσμο,το 70% των συνολικών φόρων και άρα επιδομάτων, μισθών ΔΥ και κρατικών δαπανών το πληρώνουν οι...γκαπιταλΗστικες ιδιωτικές εταιρείες....μια και ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΛΟΥΤΟ.

 

Για αυτό άλλωστε κανένα δυτικό καπιταλιστικο κράτος δεν έχει χρεοκοπήσει και ας κάνουν όντως αυτά που λες οι ιδιωτικές εταιρείες. 

 

Θα στο πω και πΓιο απλά πες ότι η ελληνική ΚΡΑΤΙΚΉ εταιρεία γνωστού μεταλευματος η οποία πωλεί τον τόνο 1000 ευρώ και λειτουργεί με ζημιές εδώ και 50 έτη αλλά πληρώνει 70χιλιαρα στους ΔΥ της πωλεί στην ιδιωτική και άρα σατανικά κακιά BMW 10 τόνους μεταλευμα. 

Τζιραρει λοιπόν 10.000 ευρώ από τα οποία δίνει τα....100.000 για μισθά...αποτέλεσμα -90.000 και ΕΣΥ να πληρώνεις τα...μισθα.

 

Δες τώρα φαση:

Η BMW με αυτούς τους 10 τονΟΙ βγάνει 100 κομμάτια  750i και τις πουλάει 100.000 ευρω την μια, τζιραρει λοιπόν 10.000.000 ευρώ και παράγει την ανάλογη ΥΠΕΡΑΞΙΑ η οποία υπερκαλύπτει και τα μισΤα και τσι φόροι και τα λειτουργικά έξοδα της  ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ "ΚΛΕΨΕΙ".

 

Και φυσικά ΔΕΝ πληρώνει τον μισθό του προϊστάμενου γραμμής ο Βαυαρός...φούρναρης που ξυπνα από τις 3 για να ψήσει ψωμί (οπως κάνω εγώ ο μαλακας από 15 ετων που δουλεύω) αλλά η BMW

 

Elementary Watson, Elementary. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

go-big-go-homebrew-english-brown-ale-tool-shed-brewing-company.png

Κορίτσια έχω ένα καλό μπαράκι - καφενέ αλλά επειδή ο κόσμος έχει ξαμοληθεί σαν να μην υπάρχει αύριο, (λες να ξέρουν κάτι;..) δεν λέει να κλείσω ένα τραπέζι έστω και ορθίων για 10 και να 'ρθουν 4.

Για μπύρα πάμε έτσι κι αλλιώς, όχι για παλλαϊκή συγκέντρωση.

Οπότε, μήπως να μου στείλετε π.μ. όσοι γουστάρετε να πούμε αυτά τα... ωραία και απο κοντά;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι έλεγαν να γίνει ιδιωτική η ΔΕΗ να μην παίρνει 1 εκατομμύριο το χρόνο ο Φωτόπουλος.Τελικα βγάζει 50 εκατομμύρια την ημέρα ο Μυτιληναίος.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εγώ θυμάμαι έλεγαν να γίνει ιδιωτική η ΔΕΗ να μην παίρνει 1 εκατομμύριο το χρόνο ο Φωτόπουλος.Τελικα βγάζει 50 εκατομμύρια την ημέρα ο Μυτιληναίος.

Ζηλεύεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δεν τα δανείζεται τουλάχιστον αυτό τα λεφτά   το κρατος ώστε να τα πληρώσουν οι επόμενες γενιές 5απλα.

 

Eπισης αυτή η εταιρεία στο τέλος παράγει πλούτο, υπεραξία δηλ,μέρος του οποίου υπό μορφή μισθών πηγαίνει στους εργαζόμενους οι οποίοι κινούν την οικονομία ενώ φυσικά πληρώνει και φόρους τεράστιου μεγέθους (στη Γερμανία ας πούμε που δεν υπάρχει μεγαλύτερη εταιρική διαφθορά πουθενά στον κόσμο,το 70% των συνολικών φόρων και άρα επιδομάτων, μισθών ΔΥ και κρατικών δαπανών το πληρώνουν οι...γκαπιταλΗστικες ιδιωτικές εταιρείες....μια και ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΛΟΥΤΟ.

 

Για αυτό άλλωστε κανένα δυτικό καπιταλιστικο κράτος δεν έχει χρεοκοπήσει και ας κάνουν όντως αυτά που λες οι ιδιωτικές εταιρείες. 

 

 

 

Elementary Watson, Elementary. 

 

Και πάλι σύμφωνοι.

 

Όμως, ο δανεισμός δεν είναι εγγενώς κακός. Έτσι δεν είναι; Επιτρέπει γρηγορότερη ανάπτυξη σε μια εταιρία, είτε δημόσια είτε ιδιωτική. Ο επιχειρηματικός κίνδυνος πάντα υπάρχει.

 

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ ότι έχουμε μια ισχυρή παράδοση μάσας. Το οτι "ο λαός" ανοίγει τα μάτια του και καταλαβαίνει πχ οτι τον χρέωσε ο Ανδρέας και αρα διώχνει τον κακό Σιμήτη για να φέρει τον Κωστάκη (όχι τον άρχοντα του variphrase) ο οποίος μας χρέωσε ακόμα περισσότερο και "ο λαός" άνοιξε τα μάτια του ώστε να έρθει ο λήπτης του σκατωμένου δαχτυλιδιού Γιωργάκης να βγει να πει σε όλον τον πλανήτη τα κάναμε μπούρμπερη ελάτε κάντε μας φύλλο και φτερό... Και μετά ότι άνοιγε όλο και πιο συχνά τα ματια ανα τετραετία, πάντα στον πλειοδότη, εμένα αυτό μου δείχνει μια παράδοση.

 

Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι δε σωνόμαστε, κι όπως είπε η Κριστίν: "Δε βγαίνετε μάνα μου!"

 

Είναι ίδια περίπτωση με το Κλον των 7κ. Καθόμαστε απάνω στο γαϊδούρι και τσακωνόμαστε αν το δερμάτινο τιμόνι από τη μπέντλεϋ είναι όντως ραμμένο στο χέρι. Εγώ λέω να αγαπάγαμε λίγο το γαϊδούρι και να το βελτιώναμε. Κι αν μεγαλώσουμε θα παρουμε και μιραφιόρι. Μπορεί τα τρισέγγονα να πάρουν και μπεντλεϋ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ζηλεύεις?

Απλά απεχθάνομαι τους κρατικοδιαιτους τεμπέληδες που επειδή δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία παρασιτούν σε βάρος της.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Απλά απεχθάνομαι τους κρατικοδιαιτους τεμπέληδες που επειδή δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία παρασιτούν σε βάρος της.

 

Διάβασε αυτά που έγραψα παραπάνω με την  BMW (economics 101 ;) )

 

Θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις πώς λειτουργεί η οικονομία γιατί φοβάμαι ότι έχεις μείνει στο συγκεκριμένο θέμα στην εποχή του Κωνσταντίνου του Παλαιολόγου  :) :)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

go-big-go-homebrew-english-brown-ale-tool-shed-brewing-company.png

Κορίτσια έχω ένα καλό μπαράκι - καφενέ αλλά επειδή ο κόσμος έχει ξαμοληθεί σαν να μην υπάρχει αύριο, (λες να ξέρουν κάτι;..) δεν λέει να κλείσω ένα τραπέζι έστω και ορθίων για 10 και να 'ρθουν 4.

Για μπύρα πάμε έτσι κι αλλιώς, όχι για παλλαϊκή συγκέντρωση.

Οπότε, μήπως να μου στείλετε π.μ. όσοι γουστάρετε να πούμε αυτά τα... ωραία και απο κοντά;

Συγνώμη, επειδή έχασα λίγο την μπάλα, πού και πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Όμως, ο δανεισμός δεν είναι εγγενώς κακός. Έτσι δεν είναι;

 

Αν πηγαίνει σε επενδύσεις φυσικά και όχι. (δες την Σιγκαπούρη π.χ που έχει τεράστιο δημόσιο χρέος αλλά στα παπαρια της μια και με την εκμετάλλευση των υποδομών που έφτιαξε με αυτό το εξυπηρετεί και φυσικά βγάζει και ένα κάρο λεφτα έχοντας ένα τερατώδως πλεονάσματικο εμπορικό ισοζύγιο)

 

 

Αν πηγαίνει σε μισΤα και συντάξεις φυσικά ναι μια και μαθηματικά οδηγεί στη χρεοκοπία κάποιες χώρες (ονόματα δε λέμε υπολειπΣις δεν θίγουμε  :) ) μια και τι θα πουλήσεις σαν χώρα ? ΔΥ και συνταξιούχοι  ?  :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου