Προς το περιεχόμενο

Παραμόρφωση στα ακουστικά κατα την εγραφή φωνής - Τι φταίει ;


Η απάντηση από τον dimsonic,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τη παρεα!

 

Το λοιπον εχω την motu m2 αλλα και εναν προενισυχτη ακουστικων της behringer - Aπο εκει και περα εχω για ακουστικα τα ΑΚG K240 Studio και για μικροφωνο το ΑUDIO TECHNICA AT2035 μαζι με ενα μικρο isolation box

 

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι κατα την εγγραφη φωνης παραμορφωνουν και πικαρουν τα ακουστικα με το gain του μικορφωνου στο 12. Γενικα ειναι μεγαλο το μπερδεμα που βιωνω καθως αν πχ κατεβασω το gain για να με ακουσω θα πρεπει να δωσω πιο πολυ ενταση φωνητικα με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

Οι κυματομορφες btw ειναι οκ - δεν βγαινουν απο τα ορια εννοω.

 

Ασχετωςε προενισχυτη παντως τα ακουστικα παραμορφωναν και πριν ...και η απορια μου ειναι η εξης: Μηπως θελώ αλλα ακουστικα ;

 

Το ζητουμενο ειναι να ακουω τα παντα ενω τραγουδαω χωρις να παραμορωνει μια καπως πιο ψηλη νοτα.

 

Τι θα προτεινατε ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

1. στο τρακ έχεις πηκ?

2. στο master out είσαι οκ?

3. γιατί χρησιμοποιείες προενισχυτή ακουστικών και δεν τα βάζεις απ ευθείας στην κάρτα?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελη χαμηλώσα το gain κ αλλο και εστειλα comp σε αλλο καναλι και ειναι οκ απο ενταση χωρις παραμορφωση.

 

Τα ακουστικα στην καρτα ειναι πλεον αλλα δεν εφταιγε η προενισχυση αλλα το gain του μικ  ***

 

Ευχαριστω παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου