Προς το περιεχόμενο

Blind Guardian - Blood Of The Elves (Full Cover)


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω την ομάδα! 
Αυτή τη φορά έχω κάτι πραγματικά special καθώς πρόκειται για τους αγαπημένους μου Blind Guardian. Οι Γερμανοί οι οποίοι κυκλοφορούν το νέο τους άλμπουμ τον Σεπτέμβριο και απ'ό,τι φαίνεται απ'τα 3 απ'τα 4 δείγματα που έχουμε μέχρι στιγμής, έχουμε στροφή σε πιο απλές και straightforward, αλλά κυρίως ποιοτικές, φόρμες! Ένα απ'τα κομμάτια αυτά λοιπόν είναι το Blood of The Elves το οποίο το πέρασα απ'το φίλτρο του BGkakos και βγήκε το παρακάτω βίντεο. Παρακάτω υπάρχει και το σχετικό link για όποιον θέλει να το δει/ακούσει.


Για τα τεχνικά θέματα και για όποιον ενδιαφέρεται:
--- Ηχογραφημένο, μιξαρισμένο στο Reaper.
--- Masterαρισμένο με T-racks.
--- Τα ντραμς είναι ένας συνδιασμός από EZ Drummer 2, Addictive Drums 2 και Perfect Drums
--- Μπάσο έχω γράψει με ένα μπάσο της Harley Benton, SHB-1 Ignite Amp και καμπίνα από Amplitube 4.
--- Κιθάρα είναι μία Epiphone les paul Standard 1959 με Fishman Fluence (όχι modern) μαγνήτες στο 2ο voicing.

--- Ρυθμικές κιθάρες είναι 2 και είναι ηχογραφημένες με metalzone στο fx loop ενός μονταρισμένου Randall που καταλήγει σε μία 2 X 12 καμπίνα Randall. Ηχογραφώ με Shure SM57 την αριστερή κιθάρα και με Shure SM58 τη δεξιά.
--- Lead και solo κιθάρες είναι με το ίδιο setup.
--- Κάρτα ήχου η Focusrite Scarlett 18i20.


Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να σας αρέσει... Περιμένω γνώμες!!! 
Keep it heavy!!!

 

 

Επεξεργασμένο από BGkakos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν ο στόχος ήταν η δική σου εκδοχή ως προς την παραγωγή των BG μια χαρά τηρουμένων των αναλογιών... σε περίπτωση που ήταν η προσέγγιση της αισθητικής τους η βασική διαφορά βρίσκεται στους χώρους, στην στενότητα και τα transients  των τυμπάνων την πιο in your face φωνή και γενικά στην "τσιμπημένη" αιχμηρότητα της μεσαίας περιοχής (ως προς αυτήν τα ΚRΚ δυστυχώς δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος κατά την μίξη 😉)...

 

πάντως έτσι ή αλλιώς πολύ καλή προσπάθεια (ειδικά στις ρυθμικές κιθάρες)... άκουσα το κομμάτι πολύ ευχάριστα αν και όχι φαν του είδους... μπράβο...👏

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου