Προς το περιεχόμενο

Μείωση χώρου από ηχογράφηση


largo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. 

Έχω μια stereo ηχογράφηση μιας ομιλίας που ηχογραφήθηκε από ένα zoom. Δυστυχώς τοποθετήθηκε στα δύο μέτρα από τον ομιλητή και έτσι έχει συμπεριλάβει αρκετά και το χωρο. Το έκανα mono για να μην ακούγεται τόσο wide. Χρησιμοποίησα επίσης και το transient designer της spl μήπως και μου κόψει λίγο sustain αλλά δεν κάνει και πολλή δουλειά.. μήπως υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να μειώσω το χώρο ;; Κάποια μέθοδος; Κάποιο plug in που δουλεύει καλύτερα; 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Noise gate

Μμμμμ το δοκίμασα και αυτό αλλά δε δουλεύει και πολύ καλά...

Επεξεργασμένο από largo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκίμαζα κάποιο denoizer με εκμάθηση θορύβου. Πρόσφατα υπήρχε ένα θέμα αντίστοιχο και προτάθηκε και κάποιο δωρεάν ονλάιν, αλλά δεν το θυμάμαι τώρα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σωστά ρυθμισμένο noise gate θα σου κόψει την ουρά που μπορεί να έχει, αλλά ίσως χρειαστείς κάποιο denoise plugin όπως το RX της iZotope. Δεν είμαι σίγουρος ποια ρύθμιση ακριβώς θα χρειαστείς, υπάρχουν πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το noise gate έχει threshold κάτω απο το οποίο λειτουργεί και για αυτό κόβει "ουρές" θορύβου που περισσεύουν όταν το σήμα είναι ασθενές.

Δεν επεμβαίνει στο κύριο σήμα και γι αυτό είναι άχρηστο στην προκειμένη περίπτωση. Γι αυτό μόνο κάποιο πρόγραμμα με εκμάθηση θορύβου μπορεί να κάνει δουλειά. Σίγουρα αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις την απάντηση με συγκεκριμένη πρόταση, που μου διαφεύγει τώρα.

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα εξειδικευμένα plug ins που γνωρίζω να αφορούν αφαίρεση αίσθησης χώρου είναι τα RX 9 De-reverb της iZotope και De-Verb Plus της SPL...

 

μην περιμένεις θαύματα και με αυτά αλλά κατ ένα ποσοστό ανάλογα το αρχικό δείγμα μπορείς να την αφαιρέσεις χωρίς φοβερά artifacts...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή είναι ένα ενδιαφέρον θέμα και σίγουρα θα αφορά και άλλους, αν θες ανέβασε ένα sample 20-30' (όπως πρότεινε και ο panorios) να δοκιμάσουμε διάφορες λύσεις στην πράξη...

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που χρειάζεσαι πάντως ονομάζεται blind deconvolution, δηλαδή deconvolution χωρίς να ξέρεις το impulse response και γενικώς είναι δύσκολη υπόθεση να κάνεις retrieve το αρχικό σήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου