Προς το περιεχόμενο

Gypsy/Manouche Jazz, Gypsy Swing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα ήμουν τζανγκοφαν. Αλλά το 2002 πέρασα μια μέρα σχεδόν στο fnac στο Παρίσι και οι άνθρωποι εκεί το έχουν στο αίμα τους. Στα μεγάφωνα δεν άκουγες κάτι άλλο. Κάθε λίγο πήγαινα και ρώταγα αυτό που παίζει τι είναι και τσακ στο καλάθι. Εκεί είδα για πρώτη φορά το Gipsy project του Bireli που τον ήξερα από τη συνεργασία με τον Coryell και δεν πίστευα για το δώρο που μου έκανε ο καλός θεούλης. Μετά ακολούθησαν δεκαδαι δίσκοι και dvd Αντζελο ντε Μπαρ αδελφοί Ροζενμπεργκ τα απαντα του Τζανγκο κλπ κλπ. Το 2006 είχα την τύχη να δω τον Bireli από κοντά και να πάω στο σεμινάριο. Κάπου εκεί μεταξύ 2002 και 2008 άκουγα manouche γύρω στις 10 12 ώρες τη μέρα. Τώρα μη με ρωτάτε τι έμαθα κιθαριστικα...τίποτα παθητικος ακροατής...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Δηλώνω φίλος του ιδιώματος, αλλά σκιτζής. (Περισσότερο θα βλέπω, θα ακούω, θα μαθαίνω)

 

+1

 

Να αναφέρω οτι κατα κύριο λόγο λατρεύω τα μεικτά σχήματα σε αυτή τη μουσική και όχι τόσο τα αμιγώς κιθαριστικά.

Όσους παπάδες και να παίζει ο/οι κιθαρίστας/ες αν δεν ακούσω βιολί, ή κλαριν(έτ)ο, ακορντεόν, μαντολίνο κλπ εκεί μέσα λίγο στεγνώνω και μαραζώνω (και το βαριέμαι).

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω υπάρξει κι εγώ σκιτζής του είδους. Με ενδιαφέρει το είδος, είμαι μέσα για κλαμπ, κι αν γεμίσει το ταξί έρχομαι με μηχανάκι.

 

στο 2ο λινκ παίζω και καλά deBarre. Φοβερό θράσος ο νεολαίος μπλου. 

 

 

Listen to Manege! by Igglesis_Deksippos on #SoundCloud

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επίσης πέντε μετάνοιες γονατιστοί κοιτώντας το Παρίσι, αν θέλετε να σας βάλει στο κλαμπ ο φάσιον.

Φτιάξε το club ρε φίλος. 

  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Έτσι είναι αυτά... Σορτάρουμε το bitcoin, μαζεύουμε το "κασέρι" και μετά έχουμε ρευστότητα για να ανοίξουμε καθώς πρέπει... κλομπ  😎😄

 

ΥΓ: Φίλε επενδυτή, θα ήθελα να κάνω μια κράτηση για Κυριακή. Θα είμαστε οκτώ άτομα και παρακαλώ μπροστινό τραπέζι.

 

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 Φίλε επενδυτή, θα ήθελα να κάνω μια κράτηση για Κυριακή. Θα είμαστε οκτώ άτομα και παρακαλώ μπροστινό τραπέζι.

Μάλλον δεν θα κάνεις κράτηση γιατί δεν αφήνει να γράψει κανένας στο καινούριο του club.....

 

Edit: Ώπα λάθος, πρέπει να γίνεις μέλος για να γράψεις... sory!

 

 

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Ώπα λάθος, πρέπει να γίνεις μέλος για να γράψεις... sory!

 

 

 

Έχουμε "πόρτα" φίλως, είμαστε σοβαρό μαγαζί.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και καλά κάνει.

Ανοίξτε κι εσείς δικό σας για 80'ς μπάντες με φαντεζί κολάν. Ακούς κυριε Τέρυ; 😁

  • Like 1
  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Δηλώνω φίλος του ιδιώματος, αλλά σκιτζής. (Περισσότερο θα βλέπω, θα ακούω, θα μαθαίνω)

 

Mια απο τα ιδια, ηρθα και 'γω να μαζευτουμε πολλοι. 

Εχω το φυσικο αβανταζ ομως, μοιαζω (εμοιαζα?) λιγο με το Joscho Stephan 😆

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου