Προς το περιεχόμενο

Aristides guitars - Υπάρχει κάποιος- κάποια που έχει παίξει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

αυτό το διάστημα ψιλοψάχνομαι για αγορά νέας ηλ. κιθάρας και στο μάτι μου έπεσαν οι Aristides και πραγματικά μου φάνηκαν τρομερές. 

 

Δείτε εδώ ομορφιές.

https://aristidesinstruments.com/gallery

 

Έχει πέσει καμία τέτοια στα χέρια σας; 

Για να αγοράσεις πρέπει να παραγγείλεις και από ότι λέει θέλει πρίπου 8 μήνες για να σου σταλεί. Τις κιθάρες τις κατασκευάζουν με ένα πατενταρισμένο από ότι κατάλαβα υλικό. Ότι βιντεάκια είδα και από ήχο συγκροτημάτων που χρησιμοποιούν Aristides (Leprous, Ihsahn) απο εμένα είναι yes με δεκαράκι βαθμό.

 

Το ερώτημα είναι παραγγέλνεις κιθάρα χωρίς να την έχεις δοκιμάσει ή όχι; Αν έχετε κάποια εμπειρία με aristides please μοιραστείτε 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως φεντερ για να παρω ζητησα να μου τη φερουν να την δοκιμασω

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Εγω παντως φεντερ για να παρω ζητησα να μου τη φερουν να την δοκιμασω

 

Έχεις πολύ δίκαιο. Και εγώ πολύ το φοβάμαι. Και είναι και μακρία η Ολλανδία για να δοκιμάσω χαχαχαχα

 

Αλλά δεν ξέρω μου έχει κάνει κλικ η συγκεκριμένη εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω πιάσει στα χέρια μου κάποια, αλλά η συγκεκριμένη έχει πολύ καλό όνομα, ειδικά στην prog σκηνή. Τις γνώρισα μέσω του κιθαρίστα της μπάντας Skyharbor όταν έβλεπα κάποια playthroughs και μου φάνηκε πολύ ιδιαίτερη η κιθάρα του.

 

Φαίνεται να κάνουν καλή δουλειά, και να είναι γενικά πολύ καλής ποιότητας όργανα. Υπάρχουν αρκετοί που τις χρησιμοποιούν, όπως στους Whitechapel, Spiritbox, Monuments και Intervals, τεράστια ονόματα στη σκηνή.

 

Εγώ βέβαια θα κοίταζα και άλλες τέτοιες εταιρίες, όπως τις παρακάτω:
Skervesen - ιδιαίτερες, με πολύ καλή φήμη, εγώ αυτή έχω βάλει στο μάτι.
Ormsby - φήμες λένε ότι είναι φανταστικές

Kiesel - πολύ γνωστή αλλά ακούγονται και πολύ καλά και μέτρια λόγια

OD Guitars - πολύ ιδιαίτερες

Strandberg - φοβερές headless

Mayones - μεγάλη εταιρία που βγάζει και πιο boutique επιλογές

 

Δε θα φοβόμουν σε καμία περίπτωση να παραγγείλω online, έτσι έκανα και με την τωρινή μου κιθάρα (Solar), και δεν έχω ούτε ένα μικρό παράπονο. Μοναδική προϋπόθεση να ξέρεις πάνω κάτω το τι σε βολεύει, πχ τι τάστα, τι σχήμα λαιμού, τι fretboard, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Tolis Vagios είπε

Το ερώτημα είναι παραγγέλνεις κιθάρα χωρίς να την έχεις δοκιμάσει ή όχι;

😄

 

Μα αυτή είναι η στάνταρ διαδικασία για τον οποιονδήποτε (και μένω εντός των ορίων του forum) έχει παραγγείλει κιθάρα πχ από τον Thomann.

Πήρε κάτι που δεν το είχε πιάσει στο χέρι. 

 

Οι συγκεκριμένες- τις οποίες δεν γνώριζα- είναι super/duper high end. Και βέβαια διαβάζοντας το story, είδα τη "μαγική" λέξη: Delft 

Εκεί που οι Ολλανδοί παράγουν τεχνολογία, μέσω των πανεπιστημίων της πόλης.

 

ΥΓ: Βέβαια, καλός ο "Αριστείδης" και μπράβο του, αλλά not my cup of tea. Θα συνεχίσω να είμαι... κσυλολάγνος. 😆

Δες το και αλλιώς. Δύσκολο να ξεσπάσει... αναταραχή σε thread, όταν όλα τα κούτσουρα είναι από Arium 😎 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

......Δε θα φοβόμουν σε καμία περίπτωση να παραγγείλω online.......... Μοναδική προϋπόθεση να ξέρεις πάνω κάτω το τι σε βολεύει, πχ τι τάστα, τι σχήμα λαιμού, τι fretboard, κτλ.......

 

Αυτό ακριβώς. Το έχω κάνει με πολλές κιθαρες. Όσες πιο πολλές λεπτομέρειες γνωρίζεις για το όργανο και όσο πιο καλά γνωρίζεις τα δικά σου γούστα, τόσο πιο δύσκολο είναι να πέσεις έξω.

 

Καλό είναι, βέβαια, να δοκιμάζεις την κιθάρα πριν την αγοράσεις, διότι συχνά υπάρχουν αστοχίες, ή συχνά το όργανο έχει μοναδικες ιδιαιτερότητες. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω δοκιμάσει μερικές, μένω καμιά ώρα μακριά από το μαγαζί.

 

Σίγουρα boutique όργανα από πλευράς υλικών και feel, έχει πέσει τρελό μεράκι και μαστοριλίκι στο σχεδιασμό, αλλά έχουν μία συγκεκριμένη αισθητική που είτε θα σου αρέσει, είτε θα σου φανεί πολύ ξένη.

 

Με αυτό εννοώ ότι έχει πολύ μοντέρνα λογική και αισθητική, δηλαδή 12άρι compound radius, Evertune γέφυρα, κλπ. Υπάρχει κόσμος που όλα αυτά τα βρίσκει πολύ άνετα λόγω εργονομίας, υπάρχει και κόσμος που θέλει να "παλεύει" λίγο με το όργανο. Εγώ που έχω ως main κιθάρα μία Tele με vintage specs, δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Το λέω καθαρά από πλευράς γούστου όμως, αντικειμενικά ήταν από τα πιο προσεγμένα όργανα που έχω παίξει.

 

Επειδή μιλάμε για πανάκριβα όργανα, εγώ όχι απλά θα δοκίμαζα 1-2, αλλά όσες περισσότερες μπορούσα. Αν είναι να δώσεις 2500-3000 ευρώ, τότε πάρε αεροπλάνο και έλα Ολλανδία για 2-3 μέρες, δεν είναι χρήματα αυτά για να πάρεις γουρούνι στο σακί.

 

Επειδή τα περισσότερα video στο YouTube είναι overproduced, βάζω από κάτω 3 κανάλια που ξέρω ότι δεν κάνουν post production, ώστε να ακούσεις όσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα.

 

 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

 

Μα αυτή είναι η στάνταρ διαδικασία για τον οποιονδήποτε (και μένω εντός των ορίων του forum) έχει παραγγείλει κιθάρα πχ από τον Thomann.

Πήρε κάτι που δεν το είχε πιάσει στο χέρι. 

 

Οι συγκεκριμένες- τις οποίες δεν γνώριζα- είναι super/duper high end. Και βέβαια διαβάζοντας το story, είδα τη "μαγική" λέξη: Delft 

Εκεί που οι Ολλανδοί παράγουν τεχνολογία, μέσω των πανεπιστημίων της πόλης.

 

Ναι εχεις δικαιο. Απλα πχ πανω κατω μια gibson, μια fender μπορεις πιο ευκολα να τεσταρεις και μετα να συγκρινεις αναλογα. Φυσικα παλι μπορει να υπαρχουν διαφοροποιησεις.

 

Αααα αυτο το δευτερο δεν το ηξερα. Πολυ ενδιαφερον.

37 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Έχω δοκιμάσει μερικές, μένω καμιά ώρα μακριά από το μαγαζί.

 

Σίγουρα boutique όργανα από πλευράς υλικών και feel, έχει πέσει τρελό μεράκι και μαστοριλίκι στο σχεδιασμό, αλλά έχουν μία συγκεκριμένη αισθητική που είτε θα σου αρέσει, είτε θα σου φανεί πολύ ξένη.

 

Με αυτό εννοώ ότι έχει πολύ μοντέρνα λογική και αισθητική, δηλαδή 12άρι compound radius, Evertune γέφυρα, κλπ. Υπάρχει κόσμος που όλα αυτά τα βρίσκει πολύ άνετα λόγω εργονομίας, υπάρχει και κόσμος που θέλει να "παλεύει" λίγο με το όργανο. Εγώ που έχω ως main κιθάρα μία Tele με vintage specs, δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Το λέω καθαρά από πλευράς γούστου όμως, αντικειμενικά ήταν από τα πιο προσεγμένα όργανα που έχω παίξει.

 

Επειδή μιλάμε για πανάκριβα όργανα, εγώ όχι απλά θα δοκίμαζα 1-2, αλλά όσες περισσότερες μπορούσα. Αν είναι να δώσεις 2500-3000 ευρώ, τότε πάρε αεροπλάνο και έλα Ολλανδία για 2-3 μέρες, δεν είναι χρήματα αυτά για να πάρεις γουρούνι στο σακί.

 

Επειδή τα περισσότερα video στο YouTube είναι overproduced, βάζω από κάτω 3 κανάλια που ξέρω ότι δεν κάνουν post production, ώστε να ακούσεις όσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα.

 

 

Ωωω θενκς για τις πληροφοριες. Θα τσεκαρω και τα βιντεακια

Επεξεργασμένο από Tolis Vagios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Έχω δοκιμάσει μερικές, μένω καμιά ώρα μακριά από το μαγαζί.

Για δώσε λίγο... "τυράκι": Ηχητικά τι λένε, είναι αυτό που διαφημίζουν -  tonal perfect;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου