Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και εμπειρίες για Fender American Pro II Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία κοιτάω πολύ την Fender American Professional II Strat και με τρώει το χέρι μου.. έχει κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα όργανα;

Τα "θέλω" μου είναι:

  • Strat, SSS, κλάσικό tremolo (όχι Floyd etc)
  • Πρέπει να λέει Fender πάνω (δεν ειναι γενικότερο κόλλημα, απλά η συγκεκριμένη θέλω να είναι Fender)
  • Μοντέρνα specs, ειδικά σε τάστα, μαγνήτες κτλ. Δεν με νοιάζει να ακούγεται ακριβώς όπως μια του ΄65, δεν θέλω vintage re-issue κτλ
  • Το κάτω tone πρέπει να είναι στον bridge μαγνήτη
  • Δεν μπορώ με τίποτα το "μεγάλο" headstock όπως της American performer

 

Και ένα βασικό ερώτημα: συνήθως παίζω με hybrid set 9-46 (ουσιαστικά 9 άρες καντίνια και 10'αρες στα μπάσα). Η κιθάρα από το εργοστάσιο έρχεται με 9-42. Θα χρειαστεί να λιμάρω το nut για να ανέβω πάχος, ή θα είναι οκ με τόσο μικρή διαφορά; 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

 

 

 Το tone εύκολα το βάζεις στον κάτω μαγνήτη, σε οποιαδήποτε στρατ.

Πιστεύω ότι δεν θα χρειάζεται μετατροπή το nut, αλλά ίσως χρειαστεί ελάχιστα να φαγώσεις με ντουκόχαρτο κάποια slots. Δεν είναι κάτι αγχωτικό κατά τη γνώμη μου. Λύνεται εύκολα.

 

Μια χαρά φαίνεται η συγκεκριμένη στρατ. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μια μεταχειρισμένη American Std με flatpoles (1989-1999) and call it a day.

Τις τρώνε τις νέες για πρωινό. 

Άσε που με τα λεφτά που θα γλυτώσεις θα πας και διακοπές :) ή έστω θα φας πολλά πρωινά   :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Βρες μια μεταχειρισμένη American Std με flatpoles (1989-1999) and call it a day.

Τις τρώνε τις νέες για πρωινό. 

Άσε που με τα λεφτά που θα γλυτώσεις θα πας και διακοπές :) ή έστω θα φας πολλά πρωινά   :)

 

Είμαι μόνιμα Λουξεμβούργο και εδώ η αγορά μεταχειρισμένων δεν είναι τόσο μεγάλη δυστυχώς..κοίταξα λίγο τον τελευταίο καιρό αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου έκανε κλικ.

Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία με strats οπότε φοβάμαι για άπατες (μη-original parts, κρυμμένες επισκευές κτλ), και με τίποτα δεν εμπιστεύομαι τυφλή αγορά μέσω internet σε μεταχειρισμένο αν δεν δω το όργανο από κοντά.. οπότε λέω για καινούργιο για να "αγοράσω" my peace of mind..

 

..και μετά είναι και το mystic surf green χρώμα.. 😁 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

 

Είμαι μόνιμα Λουξεμβούργο και εδώ η αγορά μεταχειρισμένων δεν είναι τόσο μεγάλη δυστυχώς..κοίταξα λίγο τον τελευταίο καιρό αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου έκανε κλικ.

Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία με strats οπότε φοβάμαι για άπατες (μη-original parts, κρυμμένες επισκευές κτλ), και με τίποτα δεν εμπιστεύομαι τυφλή αγορά μέσω internet σε μεταχειρισμένο αν δεν δω το όργανο από κοντά.. οπότε λέω για καινούργιο για να "αγοράσω" my peace of mind..

 

..και μετά είναι και το mystic surf green χρώμα.. 😁 

 

 

 

τοτε μια χαρα ειναι η AM Pro II

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις θα έχω θέμα στο nut αν αλλάξω χορδές από 9 σε 10;

Το γενικότερο set up το κάνω και μόνος μου, αλλά εκεί φοβάμαι να βάλω χέρι..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThisIsSparta είπε

Πιστεύεις θα έχω θέμα στο nut αν αλλάξω χορδές από 9 σε 10;

 

οχι δεν θα εχεις.

αν το nut ειναι κομμενο σωστα (αναψε καμμια λαμπαδα στον Αγιο Σεταπιο για αυτο γιατι στη Fender εχουν κΣεχασει πως κοβουν τα nut εδω και χρονια 🤣) δεν θα εχεις θεμα απο 09 εως και 011 σετ

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου