Προς το περιεχόμενο

PRS Silver Sky SE - Το αντίπαλο δέος στις προσιτές Fender;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Ασιάτισσα στο 1000άρικο όμως, λυπάμαι αλλά δεν

 

Προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα.

Αν η κιθάρα είναι καλή, η εταιρία έχει σοβαρό QC, και δεν με ενδιαφέρει η μεταπώληση, πραγματικά δεν με πειράζει.

Εδώ οι Strandberg που είναι Ινδονησία (αν δεν κάνω λάθος), έχουν 2,5k.

Αλλά είναι κιθαράκλες, με καλό hardware, προσεγμένο QC, και εγγύηση ότι αν κάτι δεν είναι όπως θα έπρεπε, κατευθείαν πίσω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αποψης είναι αυτές είπαμε.

Είστε λιγάκι συντηρητικοί ρε άτομα. Δηλαδή ο άη Λέων διάλεξε ένα τίμιο κσύλο και το ονόμασε alder; Ηλεκτρονικός ήταν ο άνθρωπος αλλά εφευρετικότατος. Οργανοποιός δεν ήταν. Στόχος του ήταν να φτιάξει μια κατασκευή που θα έμπαινε σε γραμμή παραγωγής με κσύλο, μέταλλο, βίδες και πλαστικό. Και έφτιαξε αυτό τό μοναδικό όργανο με τον ιδιαίτερο ήχο που όλοι λατρεύουμε.

Αλλά δεν είναι και άγιο δισκοπότηρο η συνταγή, ούτε το alder βασικό συστατικό για τον ήχο. 

Ποια είναι ντε και καλά τα λεγόμενα tonewoods? Μήπως όλα ξεκίνησαν το 1954 για την οργανοποιία; Σίγουρα όχι. Αιώνες πριν.

Με Spruce, maple, ebony έφτιαχναν βιολιά και άλλα όργανα και ότι άλλο ενδημικό ξύλο. Και τελευταία όσο μίκρυναν οι αποστάσεις και αποδεκατίστηκαν τα παρθένα δάση, εξωτικά για τα ωραία τους νερά.

 

Να μου πεις για το radius... OK. ΕΙδικά για τα χέρια του Mayer φτιαγμένο κι εγω προτιμώ 12αρι.

Προσωπικά το headstock της PRS με χαλάει αισθητικά.

Και με τις ασιάτισες πάλι δεν έχω πρόβλημα αφού όλη μου τη ζωή players guitars έπαιζα και όχι κειμήλια και στοκς. Και φυσικά με το ανάλογο, μικρό αντίτιμο. Όσο για το χρώμα, απλά γουστάρω τρελά αλλά δεν είναι για όλα τα γούστα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Στο Φαρ-Ουέστ παλιά, ίσα που είχε μπει ο σιδηρόδρομος.

Πολύ λίγος κόσμος τον ήξερε.

Ένας καουμπόης λοιπόν, που έμενε σε μια μικρή πόλη, εκεί που πήγαινε με το άλογο, ακούει ένα σφύριγμα να έρχεται από μακριά.

Κοιτάζει, και βλέπει ένα τραίνο να έρχεται κατά πάνω του.

"Αμάν, θηρίο" σκέφτηκε, αφού δεν ήξερε τι ήταν.

Βγάζει την καραμπίνα, στέκεται, σημαδεύει, πυροβολεί, και το τραίνο τον έκανε χαλκομανία.

 

Την άλλη μέρα σκέφτηκε "θα του στήσω παγίδα, να το σκοτώσω το θηρίο".

Ξαναπάει στο ίδιο σημείο, ξανακούει το σφύριγμα, βγάζει καραμπίνα και πιστόλια και τα αδειάζει πάνω στο τραίνο, το οποίο βέβαια τον ξανάκανε πίτα.

 

Σηκώνεται με το ζόρι γεμάτος αίματα, και πάει στο σπίτι του.

Τον βλέπει η γυναίκα του, και "αμάν τι έπαθες?" τον ρωτάει, "άσε" της λέει, "συναντήθηκα με ένα θηρίο που δεν σκοτώνεται".

 

"Κάτσε να ξεκουραστείς, έχω βάλει τσάι να γίνεται" του λέει.

 

Κάποια στιγμή, αρχίζει να σφυρίζει η τσαγιέρα, τρελαίνεται ο τύπος βγάζει το πιστόλι, πάει στην κουζίνα και γαζώνει την τσαγιέρα, κομμάτια την έκανε.

 

"Τρελάθηκες?" του λέει η γυναίκα του, "τι σε πείραξε η τσαγιέρα?"

 

Και της απαντάει ... "Αυτά πρέπει να τα σκοτώνουμε από μικρά, γιατί όταν μεγαλώσουν γίνονται επικίνδυνα".

Ελεγχεται το αστειο.

Τσαι στο Γουέστ?

Αντε το πολυ στη Σαχάρα 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αλλά δεν είναι και άγιο δισκοπότηρο η συνταγή, ούτε το alder βασικό συστατικό για τον ήχο. 

Ποια είναι ντε και καλά τα λεγόμενα tonewoods? Μήπως όλα ξεκίνησαν το 1954 για την οργανοποιία; Σίγουρα όχι. Αιώνες πριν.

Με Spruce, maple, ebony έφτιαχναν βιολιά για αιώνες και ότι άλλο ενδημικό. Και τελευταία όσο μίκρυναν οι αποστάσεις και αποδεκατίστηκαν τα παρθένα δάση, εξωτικά για τα ωραία τους νερά.

 

Απόψης είναι αυτές σίγουρα.

Και άλλο τα ακουστικά όργανα εννοείται.

Μην το πάμε πάλι σε ΚΣυλομαχίες, αλλά κατά την γνώμη μου, τα ξύλα παίζουν ρόλο και στην αίσθηση που έχει ο παίκτης, όχι απαραίτητα στον ηχογραφημένο ήχο.

Στην απόκριση, την ατάκα, κλπ. πάντα σε συνδυασμό με το στήσιμο του οργάνου και το hardware.

 

Αν υπάρχουν εδώ, θα πρότεινα να πας να τις δοκιμάσεις, να δεις αν τελικά είναι όπως τις φαντάζεσαι, αν σου κάνουν σε αίσθηση και ήχο, ή αν τελικά θα απομυθοποιηθούν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις έχω δει από κοντά, αλλά αν κρίνω από την ποιότητα της PRS Custom 24 SE που έχω δεν θα έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχες strat, ακόμα ίσως και υψηλότερης λίγο οικονομικής κατηγορίας. Βέβαια όταν οι Custom 24SE έχουν τώρα 750€, δεν βλέπω γιατί αυτές μα πάνε χιλίαρικο plus.. σχεδόν παρόμοια specs + διαφήμιση και μερτικό του Mayer υποθέτω..

 

Το headstock ακόμα με ξενίζει αλλά δεν νομίζω να ήταν παράγοντας απόρριψης.. και τα χρώματα δεν με τρελαίνουν..αλλά στο YouTube ακούγονται ωραία..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 Προσωπικά το headstock της PRS με χαλάει αισθητικά.

Πέρα απ'το αισθητικό του πράγματος, ποτέ δεν χώνεψα αυτά τα έξι στην σειρά κλειδιά των Fender.

 Μικρές "λαβές" στο πιάσιμο και πολύ κοντά μεταξύ τους, με ότι αυτό συνεπάγεται στο κούρδισμα και στην αλλαγή χορδών. Πολλές φορές άλλο κλειδί γυρνάω για την χορδή που θέλω να κουρδίσω...

 Ενώ με τα 3+3 κλειδιά όλα είναι ευκολότερα, έχεις χώρο στο headstock και το χέρι πάει κατευθείαν στο κλειδί που θες. 

Απόψης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμφανισιακα ναι ειναι σαν την βασιλειαδου..οντως..(δηλαδη μια ασχημη που εκπεμπει τη δικη της γοητεια!!!)ισως αν βγει και με maple neck (οπως η ακριβη αμερικανικη) να ειναι καλυτερη στο ματι..για τον ηχο που βγαζει ο john mayer με την κιθαρα εγω θα πω το τετριμενο οτι:"ακομα και αν του δωσεις ενα σκουποξυλο παλι σαν john mayer θα ακουστει"..ειμαι κατοχος μιας prs se signature(bernie marsden) και εχω να πω μονο τα καλυτερα(ωραιο γεματο μανικι,τιμιοτατοι μαγνητες,καλη κατασκευη με μειον τα κλειδια της..κραταει ομως το κουρδισμα αξιοπρεπως,και τα ηλεκτρικα)..οποτε αν ηθελα μια τυπου strat πολυ πιθανον να την επαιρνα (εχοντας την εμπειρια της πολυ καλης συμβιωσης με την αλλη prs se)..απο την αλλη το ψυχολογικο οριο των σχεδον 1000€ ειναι ενα θεμα..(ισως να περιμενουμε καποια προσφορα του αντιπροσωπου..η καποια black friday..)τη bernie marsden την ειχα παρει σε black friday απο 900€ περιπου στα 750€...ετσι θεωρω οτι αξιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και γω πώς το βλέπω συνολικά το θέμα.

 

1) Είχα/έχω κιθάρες από alder και από poplar. Αντίστοιχα resonant και ελαφριά και τα δύο ξύλα (ό,τι πρέπει αμφότερα για Strats), οπότε κανένα πρόβλημα εδώ (φουλ κατάλληλα για τη δουλειά και τα δύο). Αν κάποιοι τώρα κολλάνε στην εμφάνιση του ξύλου, ας μην την πάρουν, μιας που η εμφάνιση καλύτερα να είναι θελκτική για να προχωρήσει ο οποιοσδήποτε σε αγορά. Εγώ προφανώς δεν θα κολλούσα πάντως.

 

2) Όχι μόνο στο Μεξικό, αλλά και στην Ινδονησία κατασκευάζονται αρκετά αριστουργήματα πλέον. Αντίστοιχα, η αμερικανική προέλευση δεν εγγυάται από μόνη της κανένα ιδιαίτερα μεγαλύτερο αριστούργημα κατ'εμέ, ειδικά σε S-type όργανα. Τότε γιατί να πληρώσει κάποιος μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ παραπάνω; Για να αυξήσει τις πιθανότητες ότι θα έχει ένα πιο σωστό όργανο θα πει κανείς, μιας που η καλύτερη διαλογή στα ξύλα και μόνο μπορεί να αποτελεί εχέγγυο για κάτι τέτοιο. Δεκτόν, αλλά άπαξ και το όργανο έχει τα επιθυμητά χαρακτηριστικά και σεταριστεί όπως πρέπει, πλέον οι διαφορές είναι υπερελάχιστες, και σίγουρα όχι αξίας εκατοντάδων ή χιλιάδων ευρώ.  

 

Με λίγα λόγια αν πάρεις μία οικονομική Strat τύπου κιθάρα η οποία κλικάρει ένα ένα όλα τα boxes, τύφλα να έχει η οποιαδήποτε ακόμα και custom shop Strat in my book... Και δω άρα κανένα πρόβλημα.

 

3) Πρέπει να έχει γίνει χαμός με τις SE Silver Sky σε επίπεδο ζήτησης, και ο βασικός λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί ο John Mayer είναι - μαζί με τον Derek Trucks - η μεγαλύτερη mainstream κιθαριστική μορφή των τελευταίων δεκαετιών (και ο Mayer παίζει και με τρόπο πιο προσφιλή για τη μεγάλη μερίδα του κόσμου). Στην πράξη δεν έχω παίξει προσωπικά με καμία Silver Sky μέχρι τώρα, αλλά από τα συγκριτικά βίντεο που έχω ακούσει (με ό,τι κίνδυνο ανακρίβειας αυτά μπορεί να εμπεριέχουν), πάντα διαπιστώνω ότι ουσιαστικά πρόκειται για μία Strat με άλλη ταμπέλα.. ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πάντως, στα ίδια βίντεο, είτε πρόκειται για συγκριτικά των αμερικάνικων μοντέλων, είτε των οικονομικών, οι Fender στα αυτιά μου σχεδόν πάντα υπερέχουν ελαφρώς ηχητικά.

 

4) Cutlass σαν κατασκευή (Music Man ή Sterling αντίστοιχα, ανάλογα τα λεφτά που θέλει να ξοδέψει ο καθένας) τις τρώει όλες κατ'εμέ. Ακούς μια πραγματική Strat, με το σωστό σκάσιμο και ελαφριά σε βάρος, ενώ παίζεις σε πιο βολικό neck (θεϊκό βασικά), με σαφώς πιο προσβάσιμο neck joint (παίζεις άνετα και συγχορδίες μετά το 15ο τάστο άμα λάχει), πιο σταθερό και χρήσιμο σύστημα tremolo (και όμορφο κατ'εμέ), και σαφώς ανώτερο σχεδιαστικά headstock (PRS κι αυτή μια χαρά σχέδιο έχει, αλλά Music Man απλά κορυφή). Ο μόνος λόγος για να μην πάει κάποιος ανοιχτόμυαλος προς τα εκεί, θα ήταν η εμφάνιση και μόνο, αν δεν του κάθεται αυτό το περίεργο pickguard π.χ. Αλλά σαν όργανο, έχει όλα τα καλά μιας Strat, και πολλά μικρά αλλά ουσιώδη upgrades που δεν τα έχει καμία άλλη (ούτε Suhr, ούτε Ibanez AZ, ούτε Xotic, ούτε Sire, ούτε καμία).

 

Για να επιστρέψω όμως στο θέμα, σίγουρα η Silver Sky είναι επίσης μία πολύ ωραία κιθάρα (όταν κάποιος αντιγράφει καλά μία Strat, προφανώς και είναι φτιάχνει ένα approved όργανο), και λόγω Mayer και PRS, μάλλον το νούμερο 1 αντίπαλο δέος της αγοράς για το big F.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

 Και έφτιαξε αυτό τό μοναδικό όργανο με τον ιδιαίτερο ήχο που όλοι λατρεύουμε.

Αλλά δεν είναι και άγιο δισκοπότηρο η συνταγή

 

Η πρώτη σου πρόταση δυστυχώς "ακυρώνει" τη δεύτερη. Ωραίες είναι όλες (έχω παίξει με αμερικάνα Sky, εξαιρετική κιθάρα) αλλά αν έχεις μεγαλώσει λατρεύοντας μουσική 50ς-60ς-70ς, ησυχία δεν βρίσκεις, ψάχνεις για δισκοπότηρα.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια θα με τρελάνετε; Ποιος κιθαριάρης δεν διαλέγει όργανο από το headstock και γενικότερα από την εμφάνιση. 
Με τέτοιο headstock ούτε στο τζάκι δεν θα την έβαζα, για ελαφριά σκαψίματα στο κηπούλι καλή φαίνεται 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου