Προς το περιεχόμενο

Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μουσική συμβουλή που έχει δοθεί ποτέ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η δική σας "Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μουσική συμβουλή που έχει δοθεί ποτέ" ;

 

Επεξεργασμένο από serres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους βρήκε αυτός κάτι ενδιαφέρον να φτιάξει βίντεο.

Δηλαδή να δείξει τους άλλους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....πρώτα να μάθεις να τραγουδάς (να να να-λα λα λα) το σόλο που θες να παίξεις και μετά να το βγάλεις στην κιθάρα!

Κιθαρίστες θέλαμε να γίνουμε κι όχι τραγουδιάρηδες....

 

Edit: Εξαιρούνται οι jazz-fusion κιθαρίστες....

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές κακές συμβουλές ...

 

- Ότι μουσική και να θέλεις να παίξεις, πρέπει να ξεκινήσεις από κλασσική κιθάρα στο ωδείο.

 

- Η παραμόρφωση στον ήχο καλύπτει τις αδυναμίες. Πρέπει να μελετάς με καθαρό ήχο για να έχεις καλό παίξιμο.

 

- Όταν μελετάς κάτι, μην προσπαθείς ποτέ να το παίξεις γρηγορότερα από ότι μπορείς, γιατί ποτέ δεν θα καθαρίσει το παίξιμό σου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

- Η παραμόρφωση στον ήχο καλύπτει τις αδυναμίες. Πρέπει να μελετάς με καθαρό ήχο για να έχεις καλό παίξιμο.

  

Στοίχημα ότι το παραπάνω το είπε ο ίδιος δάσκαλος που προηγουμένως είχε πει και το 

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

- Ό,τι μουσική και να θέλεις να παίξεις, πρέπει να ξεκινήσεις από κλασσική κιθάρα στο ωδείο.

😉

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που αναφέρετε, δεν είναι λάθος. Είναι κατά βάσει σωστες συμβουλές, απλά δεν ισχύουν για όλους. Και κάποιες, ισχύουν για πολύ λίγους. Και ο αντίποδας, δηλαδή αυτές που μοιάζουν σωστές, πάλι δεν ισχύει για όλους. Αναλογίες δεν κοιτάζω. Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτος.

 

Γι'αυτό και δεν θεωρώ ότι υπάρχει κακή συμβουλή, αλλα, απλά, λάθος συμβουλή (ή συμβουλή που δεν μου ταιριάζει). Τίποτα το απόλυτο δεν είναι "σωστό". 

 

(Άποψη μου, δεν είμαι απολυτος🙂)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοπ σάπια συμβουλή: "Να κρατάς καβατζοβόλιουμ."

 

Όχι ακριβώς συμβουλή, αλλά είχε τύχει μια φορά να διαφωνώ (με έκπληξη), με γιατρό, που είχε στην οικογένεια και ΩΡΛ, ότι ο άνθρωπος ακούει μέχρι και 20Κ. Η γιατρός ήταν της άποψης ότι ακούμε μέχρι 8Κ, γιατί τόσο πάνε τα μηχανήματα, εγω ευγενικά πρότεινα ότι πράγματι οι 8Κ είναι ένα καλό όριο για να διαπιστώσεις αν κάποιος δεν είναι τελείως κουφάλογο.

 

Μου πρότεινε να μην αντιλογώ γιατί ηταν επιστήμων, εγώ δεν αντιλόγησα, κάποιος φίλος αγρότης που είχε κάνει ηλεκτρολόγος στο τεχνικό της είπε ότι θυμάται οτι είναι από 20 μέχρι 20Κ το όριο της ακοής, δεν πτοήθηκε εκείνη, ασχολήθηκα με τη μπριντζιόλα μου προς ίδιον όφελος. (Και των υπολοίπων)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το μι το λα και το ρε τα πιανεις λαθος

 

εξακολουθώ να τα πιάνω λάθος

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου