Προς το περιεχόμενο

Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μουσική συμβουλή που έχει δοθεί ποτέ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Τοπ σάπια συμβουλή: "Να κρατάς καβατζοβόλιουμ."

 

Όχι ακριβώς συμβουλή, αλλά είχε τύχει μια φορά να διαφωνώ (με έκπληξη), με γιατρό, που είχε στην οικογένεια και ΩΡΛ, ότι ο άνθρωπος ακούει μέχρι και 20Κ. Η γιατρός ήταν της άποψης ότι ακούμε μέχρι 8Κ, γιατί τόσο πάνε τα μηχανήματα, εγω ευγενικά πρότεινα ότι πράγματι οι 8Κ είναι ένα καλό όριο για να διαπιστώσεις αν κάποιος δεν είναι τελείως κουφάλογο.

 

Μου πρότεινε να μην αντιλογώ γιατί ηταν επιστήμων, εγώ δεν αντιλόγησα, κάποιος φίλος αγρότης που είχε κάνει ηλεκτρολόγος στο τεχνικό της είπε ότι θυμάται οτι είναι από 20 μέχρι 20Κ το όριο της ακοής, δεν πτοήθηκε εκείνη, ασχολήθηκα με τη μπριντζιόλα μου προς ίδιον όφελος. (Και των υπολοίπων)

Χαχαχαχα! Αντε να της έλεγες 'βρε εγώ τις προάλλες έβαλα low pass στα 15 Κ σε ενα synth γιατί κάτι με έκανε να θέλω να γαβγίσω'!

 

Μια από τις χειρότερες συμβουλές που άκουσα: ''Βρε άσε αυτό το είδος που σου αρέσει να δημιουργείς και πιάσε το <είδος που μισείς με πάθος>. Φτιάξε τέτοια κομματάκια, δεν είναι καιρός να είμαστε μονόχνωτοι. Κοίτα τον τάδε γνωστό συνθέτη 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δεν παίζουν Bach και τέτοια στην ηλεκτρική κιθάρα"

Εγώ, 15 χρονών, αθώος και αυθόρμητος ρωτάω: και ο Jason Becker δηλαδή γιατί παίζει Paganini?

Φυσικά, η απάντηση ήταν κάτι τύπου "γιατί ο Becker είναι ο Becker" αλλά απο την επόμενη χρονιά όχι μόνο δε θα είχα ξανα τέτοιες σκοτούρες, αλλά θα απολάμβανα και Bach στα δαχτύλια μου

  • Like 3

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μερικές κακές συμβουλές ...

 

- Ότι μουσική και να θέλεις να παίξεις, πρέπει να ξεκινήσεις από κλασσική κιθάρα στο ωδείο.

 

 

Αυτή ήταν all time classic ατάκα σε όποιον ήθελε να μάθει ηλεκτρική κιθάρα προ αλλαγής χιλιετίας..

 

Από guitar guru του youtube...

- Παίζοντας με πένα, το μικρό δαχτυλάκι του δεξιού χεριού πρέπει να στηρίζεται στο καπάκι

για να έχει στήριξη το δεξί χέρι 🙄

 

Aς μη συνεχίσω με άλλα μαργαριτάρια συμβουλές, δυστυχώς στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.. 

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Andrew Wires είπε

Χαχαχαχα! Αντε να της έλεγες 'βρε εγώ τις προάλλες έβαλα low pass στα 15 Κ σε ενα synth γιατί κάτι με έκανε να θέλω να γαβγίσω'!

Μα το χειρότερο είναι αυτό. Ότι η συζήτηση ξεκίνησε από μια σαχλαμάρα κινέζικη αντικουνουπική τάχα που μου είχε σπάσει τα νευράκια στο τραπέζι, και λέω μα τι είναι αυτό, το ακούτε; δε σας ενοχλεί; Και μου λέει η θεια μου έχω αυτό εδώ, τι, το ακούς; Ναι λέω εγώ, χάρηκα και που φάνηκα τζόβενο να ακούω τους 14κ 15κ πόσο θα ήταν. Από εκεί και πάνω δεν ακούω ιτς, και αποδεικνύεται αυτό επειδή με είχαν γαζώσει τα κουνούπια. Άρα το πολύ 15κ να έβγαζε.

 

Και μου λεει η γιατρός αποκλείεται να το ακούς. Κάνουμε εκεί ένα νούμερο τσίρκου που μέσα από την τσέπη το άνοιγε το έκλεινε η θεια μου και έλεγα εγώ ανοιχτό-κλειστό, πάλι δεν πείθεται. Της λέω πάρε εσύ άνοιξε-κλείσε, όχι λέει. Της λέω περί μικροφώνων, ισοσταθμιστών, γεννήτριων συχνοτήτων και σαρώσεις στο φάσμα, τίποτα. Ε και μετά μου λέει μπορεί να είναι ψυχοακουστικό και να ΝΟΜΙΖΩ ότι το ακούω.

 

Εκεί τι να πεις. Μπριντζιόλα. Κρασάκι. Ψωμάκι. Τι είναι ο άνθρωπος; Ένα πουφ είναι.

29 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Παίζοντας με πένα, το μικρό δαχτυλάκι του δεξιού χεριού πρέπει να στηρίζεται στο καπάκι

Αυτό έχει πολλή βάση αν παίζεις μπαγλαμά!🤣

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

1. Ε και μετά μου λέει μπορεί να είναι ψυχοακουστικό και να ΝΟΜΙΖΩ ότι το ακούω.

 

2. Εκεί τι να πεις. Μπριντζιόλα. Κρασάκι. Ψωμάκι. Τι είναι ο άνθρωπος; Ένα πουφ είναι.

 

 

1. Α είσαι και ακουστικό μέντιουμ κυρ Αλή μου. Και όταν σου έβαλε ο gmoukou την φωτό με τον Μαμάει Λάμα γιατί δυσανασχέτησες?

 

2. Απάτη ήταν αυτά. Έτρωγες μπάμιες και νόμιζες ότι ήταν μπρίτζολος ασούμε.

Μάλλον θα ήταν ψυχογευστικό το θέμα.

Όπως το έκανε ο Ιησούς δηλαδή με τα ψωμιά και τα ψάρια.

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Α είσαι και ακουστικό μέντιουμ κυρ Αλή μου. Και όταν σου έβαλε ο gmoukou την φωτό με τον Μαμάει Λάμα γιατί δυσανασχέτησες?

 

2. Απάτη ήταν αυτά. Έτρωγες μπάμιες και νόμιζες ότι ήταν μπρίτζολος ασούμε.

Μάλλον θα ήταν ψυχογευστικό το θέμα.

Όπως το έκανε ο Ιησούς δηλαδή με τα ψωμιά και τα ψάρια.

Όπως και το προηγούμενο καλοκαίρι, και φέτος κατάφερες με 2 κουβέντες να επουλώσεις ένα τραύμα. Ευχαριστώ κυρ Φιουζιονάρα μου!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη και έχετε ασχοληθεί με έναν δάσκαλο από το σύγχρονο ωδείο ή τους μαθητές του (εγώ διδάχτηκα από έναν πιστό μαθητή του), θα έχετε ακούσει ούτε το μόνο σωστό είδος μουσικής είναι η blues. Χωρίς αυτή θα καταστραφεί η ανθρωπότητα, και ναι μπορείς να παίξεις και άλλα είδη μουσικής αλλά από εκεί ξεκινάνε όλα και αν δεν έχεις blues παιδεία δεν μπορείς να παίξεις ούτε death metal ΞΕΡΩΓΩ...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη και έχετε ασχοληθεί με έναν δάσκαλο από το σύγχρονο ωδείο ή τους μαθητές του (εγώ διδάχτηκα από έναν πιστό μαθητή του), θα έχετε ακούσει ούτε το μόνο σωστό είδος μουσικής είναι η blues. Χωρίς αυτή θα καταστραφεί η ανθρωπότητα, και ναι μπορείς να παίξεις και άλλα είδη μουσικής αλλά από εκεί ξεκινάνε όλα και αν δεν έχεις blues παιδεία δεν μπορείς να παίξεις ούτε death metal ΞΕΡΩΓΩ...

Οπως πχ οτι ο καλυτερος εκπροσωπος της ειναι ο οδοντογιατρος

Για ποιον λες παντως ετσι απο περεργεια?

 

Και με πμ....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δάσκαλος κιθάρας το είπε αυτό ή μήπως μπήκες κατα λάθος σε κάποιο ΙΕΚ ηχοληψίας; 😄

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου