Προς το περιεχόμενο

Μια κιθάρα για τα γεράματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ε πες βρε, μ' έσκασες.

Ενα ειναι σιγουρο.

Πηρε το φαπαξ

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το θίξω τελικά το θέμα γιατί μου γυρνάει στο νου. 

Πας δοκιμάζεις μια Μεξικάνα strat, λες ωραίο όργανο, ωραίο σατέν μανίκι, άνετη στο παίξιμο, μια χαρά όργανο λες. 600-700€. 

Δοκιμάζεις μια Αμερικάνα, καλύτερο fretwork, ανώτεροι μαγνήτες, στιβαροτερη κιθάρα στο χέρι, το ακούς και το νιώθεις στο παίξιμο. Αλλά και πάλι, ακούγεται σαν Strat. Όπως και όλες οι strat του κόσμου, έχει έναν χαρακτηριστικό ήχο που σου αρέσει. Θα πλήρωνες 3-4 κατοστάρικα για τη διαφορά στον ήχο, αλλά είναι υπερδιπλάσια σε τιμή, κοντά στο διχίλιαρο (αλλά όχι σε ήχο). 

Πας δοκιμάζεις μια custom shop. Αυτή  σου θυμίζει λίγο περισσότερο στον ήχο τους κλασικούς δίσκους που αγάπησες σαν παιδί, ζωντανεύει λίγο περισσότερο τον ενισχυτή και την πεταλιέρα σου, αλλά η τιμή χαϊδεύει τα 4 χιλιάρικα.  

Θέλω να πω ότι ζούμε σε μια εποχή που τα high end όργανα είναι λίγο απρόσιτα, αλλά και τα όργανα του χιλιαρικου είναι decent, και με ένα καλό σετάρισμα είναι μια χαρά. Πληρώνεις εργατικά, φορολογία, ισοτιμία δολαρίου κ ένα σωρό διαόλια, τα οποία δεν τα παίρνεις στον ήχο. Επίσης στην Ελλάδα κανένας δεν κάνει λεφτά απ' τη μουσική. Μήπως είμαστε υπερβολικοί στα θέλω μας;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε ότι κιθάρα γουστάρετε όσο και να έχει(εντάξει όχι 200 χιλιάρικα) να είστε σίγουροι ότι τα λεφτά δεν θα σας λείψουν ποτέ.Απλα να έχετε υπόψιν ότι δεν είναι καλύτερη από μια Squier bullet.Ισως να είναι μόνο εμφανισιακά το οποίο από μόνο του αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nekkon είπε

Μήπως είμαστε υπερβολικοί στα θέλω μας;

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αγοράζουν καθε λίγο και λιγάκι αμάξια που ούτε χρειάζονται, ούτε ξέρουν να οδηγούν , είναι δραματικά πάνω από τις οικονομικές δυνατότητες τους και τα οποία οδηγούν στο 99,9% του χρόνου τους με 6 χιλιόμετρα την ώρα σε κατσικοδρομους πλάτους 2 μέτρων ενώ τα παρκάρουν πάνω στα πεζοδρόμια. 

 

Η strat των 2500 σε πείραξε?

 

😉

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Η strat των 2500 σε πείραξε?

Που στην τελική, αν την αγοράσεις μεταχειρισμένη, στη χειρότερη περίπτωση την πουλάς στα ίδια λεφτά...;;;

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αγοράζουν καθε λίγο και λιγάκι αμάξια που ούτε χρειάζονται, ούτε ξέρουν να οδηγούν , είναι δραματικά πάνω από τις οικονομικές δυνατότητες τους και τα οποία οδηγούν στο 99,9% του χρόνου τους με 6 χιλιόμετρα την ώρα σε κατσικοδρομους πλάτους 2 μέτρων ενώ τα παρκάρουν πάνω στα πεζοδρόμια. 

 

Η strat των 2500 σε πείραξε?

 

😉

Όχι, συμφωνώ 1000%. Εξάλλου το έχει πει και ο μεγάλος αρχηγός Αντελίνο Βιεϊρίνια, έχω τα λεφτά να πάρω όποιο αμάξι θέλω, αλλά που να το τρέξω στη Θεσσαλονίκη.

Ωστόσο SF χαζεύοντας τη συλλογή σου παρατήρησα ότι δεν έχεις μια PRS κιθαρα, και εάν υποθέσουμε ότι ήθελες να πάρεις μια (ας υποθέσουμε μια special semi hollow που είναι και πιο vintage oriented), και ότι σήμερα το πρωί βρήκες 12000€ κάτω απ' το μαξιλάρι σου, το δίλημμα είναι το εξής. Δίνεις τα 5 να πάρεις μια από την core σειρά που είναι και απίστευτα όργανα, ή δίνεις και τα 12κ να πάρεις μια απ' το private stock που είναι πιο εξωτικά τα ξύλα και ανώτερη εμφανισιακά; Γιατί στον ήχο οι διαφορές είναι απειροελάχιστες (if any at all). Ενώ οι τιμές εκτοξεύονται, είναι σα να παίρνεις δυόμιση κιθάρες. Επισυνάπτω φωτό για να κάνω πιο ενδιαφέρον το δίλημμα 😅17366328_800.jpg.22888429a80da9b26fac01734d4e2769.jpg3__17926.1653499710.thumb.jpg.499476987114064274348ac28b128b4d.jpg

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

και εάν υποθέσουμε ότι ήθελες να πάρεις μια

 

αν με γνωριζες προσωπικα θα ηξερες οτι  πιο πιθανο θα ητανε να πΣηφισω "αριστερα" παρα να παρω PRS πρεπει να ειναι το μονο πραμα που απεχθανομαι περισσοτερο (απο την "αριστερα" that is)  😂

 

Παντως αν αλλαζες το ερωτημα σε Fender Custom Shop ή απλή αμερικάνικη Fender θα σου ελεγα οτι ''εξαρταται" γιατι 2 απο τις χειροτερες strat & tele που εχω παιξει ποτε ηταν CS.

 

 

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

ή δίνεις και τα 12κ να πάρεις μια απ' το private stock που είναι πιο εξωτικά τα ξύλα και ανώτερη εμφανισιακά

 

οι κιθαρες με "νερα στα κΣυλα" μου θυμιζουν επαρχιακα ξενοδοχεια της δεκαετιας του 70 με "σουηδικα ξυλα" ....

 

derevyanny-mebel31.jpg

 

ουτε στον χειροτερο ,αριστερο, εχθρο μου....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου