Προς το περιεχόμενο

Καθόλου ήχος από Cubase/Nuendo με Realtek Asio driver!


filmmusic
Η απάντηση από τον Ali Barout,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έχω ένα πρόβλημα και αν και αναζητώ λύση στο ιντερνετ δε μπορώ να βρω με τίποτα.

Σκέφτηκα να το γράψω εδώ μήπως και μπορούσε να βοηθήσει κάποιος.

Πήρα προχθές έναν υπολογιστή με αυτά τα χαρακτηριστικά που βλέπετε στη φωτό.

Επίσης έχω πάνω συνδεδεμένη μία Focusrite Scarlett solo, πάνω στην οποία έχω μόνο ακουστικά (δεν έχω ηχεία μόνιτορ. Ένα σύστημα 2.1 ηχεία που έχω, τα έχω συνδεδεμένα στον υπολογιστή στη Realtek).

 

Τώρα, από τη Scarlett και τα ακουστικά, όταν επιλέγω στο Nuendo/Cubase το ASIO της, ακούω ήχο.

Όταν επιλέγω όμως το εσωτερικό ASIO της Realtek, που δείχνει και πολύ χαμηλότερο latency από την Scarlett, δεν έχω!

Ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει;

Βλέπετε στις φωτό τα set up μου. Στο Audio connections έπρεπε να δείχνει Speakers (Realtek USB audio) ώστε να παίρνω ήχο από τα ηχεία μου, αλλά δείχνει ένα generic HD audio ouput.

 

Εδώ και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα:

https://forums.steinberg.net/t/no-sound-with-realtek-asio-driver-cubase-pro-9/95790/12

https://forums.steinberg.net/t/realtek-asio-no-sound-with-their-propretary-asio-driver/153841/3

 

Να σημειώσω ότι  στην standalone εκδοχή του Kontakt, ακούω ήχο με το Realtek ASIO.

Αλλά δεν ακούω μέσα από Cubase/Nuendo.

1474984498_newpc.webp

studio setup.png

audio connections.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέμα driver.

 

Είναι ο asio driver multiclient? Μπορούν να τον χρησιμοποιήσουν 2 και άνω εφαρμογές ταυτόχρονα;

 

Ο ρυθμός δειγματοληψίας αλλάζει από το control panel της συσκευής; Από το cubendo?

 

Μήπως η κάρτα δε δέχεται να αλλάξει ρυθμό δειγματοληψίας από την εφαρμογή;

 

Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

 

Edit: Η συσκευή HD audio υπάρχει στη διαχείρηση ήχου των windows?

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η συσκευή HD audio υπάρχει στη διαχείρηση ήχου των windows?

Όχι. Υπάρχει το Speakers (Realtek USB audio).

30 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Ο ρυθμός δειγματοληψίας αλλάζει από το control panel της συσκευής; Από το cubendo?

Εννοείς να αλλάζω τα KHz από 44 σε 48;

edit: ναι, μόλις το άλλαξα. Πάλι δεν παίρνω ήχο.

 

Επίσης, τώρα μόλις δοκίμασα και το Sibelius.

Από κει δουλεύει το Realtek driver και παίρνω ήχο από τα ηχεία! (αν και πολύ χαμηλό, δεν ξέρω γιατί. το έχω τέρμα το volume στο mixer και του υπολογιστή και του Sibelius).

Άρα είναι multiclient που ανέφερες μάλλον ε;

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To speakers realtek είναι ο wdm driver των windows. Θα παίξει αν γυρίσεις το cubendo στο generic. Όταν γυρνάς στον ASIO driver, αυτό το HD audio, ποια τρύπα υποτίθεται ότι είναι; Η ίδια; Είναι δηλαδή η ίδια έξοδος realtek speakers? Και τι γίνεται με τους ήχους των windows τότε; Παίζουν από ASIO?

 

Λίγο μπέρδεμα μου ακούγεται όλο αυτό. 

 

Το κοντρολ πάνελ του driver μέσα από Cubendo τι βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ αναρωτιέμαι αφού έχεις Scarlett, γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις την υποδεέστερη onboard κάρτα και ψάχνεσαι με τον αγνώστου ποιότητας driver της. Παρά ταύτα έχει ενδιαφέρον να το δούμε για την περίπτωση που κάποιος δεν διαθέτει εξωτερική κάρτα.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Εγώ αναρωτιέμαι αφού έχεις Scarlett, γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις την υποδεέστερη onboard κάρτα 

 

υποθέτω για λόγους φορητότητας και μόνο

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως ενδιαφέρον, γιατί υποτίθεται ότι η onboard δίνει δικό της ASIO driver(!), που μέχρι τώρα δεν το είχα ξανασυναντήσει. Κι εγώ παίζω με την ονμπορντ κάρτα αν βαριέμαι να συνδέω, αλλά το γυρνάω στο generic low latency driver του cubase, οπότε και παίζει από τον "ήχο των windows" ας πούμε.

1 ώρα πριν, filmmusic είπε

που δείχνει και πολύ χαμηλότερο latency από την Scarlett

Πόσο χαμηλότερο; Αν είναι περίπου πολλαπλάσιο (/2, /4), μάλλον η σκάρλετ είναι σε 44kHz π.χ. ενώ η ονμπορντ σε 96kHz. Εμένα μου μυρίζει ασυμφωνία ρυθμού δειγματοληψίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάντως δεν βρήκα κάτι επίσημο απο την Realtek, αλλά μόνο αυτό:

 

Quote

After a lot more research I finally found a dedicated ASIO driver for Realtek in a driver pack for DELL laptops.

Οπότε δεν φαίνεται για κάτι επίσημο και μάλλον είναι στημένο σε κάποιες προδιαγραφές. 

Εναλλακτικά υπάρχει και ο γερασμένος ASIO4ALL.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Εγώ αναρωτιέμαι αφού έχεις Scarlett, γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις την υποδεέστερη onboard κάρτα και ψάχνεσαι με τον αγνώστου ποιότητας driver της. Παρά ταύτα έχει ενδιαφέρον να το δούμε για την περίπτωση που κάποιος δεν διαθέτει εξωτερική κάρτα.

Γιατί από τη Scarlett έχω ήχο μόνο από ακουστικά που έχω συνδεδεμένα πάνω της.

Δεν έχω συνδεδεμένα monitor.

15 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

αλλά το γυρνάω στο generic low latency driver του cubase, οπότε και παίζει από τον "ήχο των windows" ας πούμε.

Δε μου βγάζει generic low latency driver. Μόνο της scarlett και αυτό το  Realtek.

 

15 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Πόσο χαμηλότερο;

H scarlett βγάζει 47ms ενώ το Realtek το βλέπεις στην εικόνα:  10,998.

 

21 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Όταν γυρνάς στον ASIO driver, αυτό το HD audio, ποια τρύπα υποτίθεται ότι είναι; Η ίδια; Είναι δηλαδή η ίδια έξοδος realtek speakers? Και τι γίνεται με τους ήχους των windows τότε; Παίζουν από ASIO?

Συγγνώμη, δε σε καταλαβαίνω εδώ.

Untitled.png

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Δε μου βγάζει generic low latency driver. Μόνο της scarlett και αυτό το  Realtek.

Περίεργο αυτό, εγκαθίσταται με το Cubendo, ακριβώς γι αυτή τη δουλειά.

 

6 λεπτά πριν, filmmusic είπε

H scarlett βγάζει 47ms ενώ το Realtek το βλέπεις στην εικόνα:  10,998.

Τόσο πολύ η σκάρλετ;!

 

6 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Συγγνώμη, δε σε καταλαβαίνω εδώ.

Εννοώ το εξής. Όταν ενεργοποιώ εγώ το low latency driver που έχει το cubase, ως έξοδο μου δίνει τα ηχεία που έχουν και τα windows ως ηχεία, πχ realtek speakers. Και άρα όπως ακούω πχ youtube, ή κάποιον ήχο των windows, έτσι ακούω και το cubase. Είναι η ίδια έξοδος.

 

Στη δική σου περίπτωση, στα windows έχουμε realtek speakers, αλλά όταν το γυρίσεις στο ASIO λέει HD audio out, σαν να ήταν άλλη έξοδος. Άλλες "τρύπες" στον υπολογιστή. Είναι άλλη συσκευή, θα μπορούσε μέχρι και έξοδος προς κάρτα γραφικών να ήταν μέσω displayport. Γι αυτό λέω, πώς είναι δυνατόν να έχουμε 1 έξοδο με δύο διαφορετικά ονόματα, κι αν γίνεται αυτό, αν υπάρχει τρόπος να ορίσουμε την έξοδο από κάπου. HD Audio Out = Realtek Speakers? Ή όχι; Αυτό είναι που με προβληματίζει εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου