Προς το περιεχόμενο

world wide metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Συμφωνώ, για αυτό και ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα. Δεν είναι στην ίδια κουβέντα ο Malmsteen και ο EVH με όσους ανέφερα.

 

Σίγουρα η metal μουσική απαιτεί ένα υψηλό επίπεδο τεχνικής, αλλά ας πούμε μπορείς να κάνεις καριέρα δυνητικά χωρίς vibrato, bends ή αντίληψη αρμονίας. Αν πας χωρίς αυτά να παίξεις blues και μάλιστα αυτοσχεδιαστικό, έχεις ξεβρακωθεί στα πρώτα 5''. Εκεί είναι και η διαφωνία μου με αυτό που είπε ο Δημήτρης.

Εντάξει οι Metallica αρχικά έπαιζαν thrash και πιο πολύ ριφακια.Παντως ο Hammett εξελίχθηκε σε πολύ καλό κιθαρίστα άσχετα με τις ανοησίες που λένε.Τωρα όσο αφορά την ίδια την μουσική η τεχνική δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.Ο κόσμος που ακούει δεν ενδιαφέρεται για τέτοια ζητήματα και καλά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τωρα όσο αφορά την ίδια την μουσική η τεχνική δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.Ο κόσμος που ακούει δεν ενδιαφέρεται για τέτοια ζητήματα και καλά κάνει.

 

Σωστά.

Για ποιο πράγμα λοιπόν ενδιαφέρεται ο κόσμος κατά την γνώμη σου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εντάξει οι Metallica αρχικά έπαιζαν thrash και πιο πολύ ριφακια.Παντως ο Hammett εξελίχθηκε σε πολύ καλό κιθαρίστα άσχετα με τις ανοησίες που λένε.Τωρα όσο αφορά την ίδια την μουσική η τεχνική δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.Ο κόσμος που ακούει δεν ενδιαφέρεται για τέτοια ζητήματα και καλά κάνει.

 

Γι'αυτό ανέφερα την πρώτη περίοδο Metallica, σίγουρα ο Hammett έχει αλλάξει πολύ έκτοτε.

 

Δε μπήκα καθόλου στο κομμάτι της απήχησης στον κόσμο, το συζητάω καθαρά από παικτικής άποψης, γιατί κι εγώ από thrash metal και grunge ξεκίνησα, αλλά εκτιμάω κι άλλα πράγματα πλέον.

 

Επίσης είναι και το θέμα των δυναμικών κατά τη γνώμη μου. Αν παίζεις καρφωμένος στο 100-110 για 2 λεπτά, θα βαρεθεί ο άλλος ό,τι και να παίζεις. Οι metal μουσικές έχουν σχετικά περιορισμένο εύρος σε δυναμικές, ενώ η blues έχει περισσότερη ποικιλία και είναι δύσκολο να την αντιληφθεί και να την προσεγγίσει παικτικά ένας αρχάριος.

 

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Για ποιο πράγμα λοιπόν ενδιαφέρεται ο κόσμος κατά την γνώμη σου?

 

Μακάρι να ξέραμε Φούζιε, να βγάζαμε κάνα παρά από τη μουσική.

  • Like 1
  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Σωστά.

Για ποιο πράγμα λοιπόν ενδιαφέρεται ο κόσμος κατά την γνώμη σου?

Θεωρώ για τον ίδιο που ενδιαφέρομαι και εγώ όταν ακούω μουσική.Δηλαδη αν είναι ένα τραγούδι ωραίο να έχει ωραία μουσική στίχους γενικά να σου προκαλεί κάποια συναισθήματα.

Βασικά η μουσική είναι ο ίδιος ο μουσικός ως περσόνα αν είναι αυτός ενδιαφέρων πιθανόν να είναι και η μουσική του.

Τα πιο τεχνικά είδη που ακούω δεν έχουν να κάνουν με την μουσική που μου αρέσει αλλά το ενδιαφέρον μου για την κιθάρα.Δεν θα ακούσω δηλαδή satriani επειδή γουστάρω την μουσική του αλλά επειδή με ενδιαφέρει αυτό που κάνει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Μακάρι να ξέραμε Φούζιε, να βγάζαμε κάνα παρά από τη μουσική.

 

Ίσως, μουσικότητα, εκφραστικότητα, μελωδικότητα, ποικιλία, διαφορετικότητα, το αναπάντεχο μέσα στο προβλέψιμο, κλπ.

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε έχει τίποτα φοβερό παικτικα αυτό το τραγούδι; Σίγουρα όχι.Εχει όμως ύφος ερμηνεία και γι'αυτό είναι γαμάτο.

https://youtu.be/oxQo9_NudRs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ίσως, μουσικότητα, εκφραστικότητα, μελωδικότητα, ποικιλία, διαφορετικότητα, το αναπάντεχο μέσα στο προβλέψιμο, κλπ.

 

 

Ναι σε όλα αυτά που λες. Νομίζω όμως το θέμα είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να είσαι ειλικρινής. Αν το ακούσει κάποιος και του αρέσει, καλώς. Μιλάω πάντα για κοινό που ακούει μουσική και όχι για το κοινό που καταναλώνει μουσική. Κανένα κακό και με το δεύτερο, το ίδιο κάνω και εγώ με άλλες τέχνες, πχ κινηματογράφο.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Ναι σε όλα αυτά που λες. Νομίζω όμως το θέμα είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να είσαι ειλικρινής. Αν το ακούσει κάποιος και του αρέσει, καλώς. Μιλάω πάντα για κοινό που ακούει μουσική και όχι για το κοινό που καταναλώνει μουσική.

 

Δεν διαφωνώ φυσικά.

Αρκεί αυτό που θέλεις να κάνεις να έχει να πει κάτι σε κάποιον, και ο τρόπος που χρησιμοποιείς για να πεις αυτό το κάτι, να είναι εύκολα επικοινωνήσιμος στους πιθανούς δέκτες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Δε θέλω να αρχίσω κάναν πόλεμο, αλλά βάλε άκου solos από thrash περίοδο Metallica, solos Mustaine, Kerry King, κλπ και πες μου αν δεν τα fake-άρει ένας ψιλοσοβαρός αρχάριος. Μιλάμε οριακά για επιτηδευμένο dissonance, δε γίνεται τόσο κακές επιλογές νοτών εντός κλίμακας, δε γίνεται τέτοιο sloppiness σε albums τέτοιας απήχησης.

 

Disclaimer, τα έχω λιώσει αυτά τα albums, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

 

Ο Κέρυ Κινγκ ειναι γνωστη περίπτωση ασχετίλας, αλλά άκου λίγο Gary Holt απο bonded by blood και μετά, και ο Κιρκ Ηαμετ ήταν συμπαθέστατος στο kill em all, καθόλου εύκολος για τον αρχάριο... να μη μιλήσω για τα ριφφς όπου ο αρχάριος απλά δεν έχει στον ήλιο μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

Ο Κέρυ Κινγκ ειναι γνωστη περίπτωση ασχετίλας, αλλά άκου λίγο Gary Holt απο bonded by blood και μετά, και ο Κιρκ Ηαμετ ήταν συμπαθέστατος στο kill em all, καθόλου εύκολος για τον αρχάριο... να μη μιλήσω για τα ριφφς όπου ο αρχάριος απλά δεν έχει στον ήλιο μοίρα.

 

Μαζί σου φίλε μου, με αυτά μεγάλωσα, ήταν τα πρώτα μου ακούσματα όταν έπιασα ηλεκτρική κιθάρα, αλλά και τα πρώτα πράγματα που προσπάθησα αφελώς να παίξω μόλις άρχισα να μπουσουλάω.

 

Δεν είπα ότι είναι εύκολα, αλλά στα δικά μου αυτιά το vibrato του Hammett εξακολουθεί και ακούγεται παιδικό, ανεξαρτήτως Metallica era. Σημαίνει κάτι αυτό; Εννοείται πως όχι, γιατί εξυπηρετεί άριστα το είδος και μάλιστα με τη μεγαλύτερη επιτυχία (οικονομικά μιλώντας) σε όλο το metal από την αρχή της ύπαρξής του ως τώρα.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο δύσκολο να ακουστείς πειστικός παίζοντας 15 νότες σε blues περιβάλλον, παρά 150 σε thrash περιβάλλον. Ίσως φταίει ότι στο πρώτο ακόμα νιώθω ότι ακούγομαι αρχάριος, ενώ στο δεύτερο έφτασα σχετικά γρήγορα σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Μπορεί για άλλους να ισχύει το ανάποδο. Αν με ακούσεις να παίζω BB King θα γελάς για παράδειγμα, ενώ όταν μελετούσα καθημερινά έπαιζα και Theater και Symphony X και Metallica.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου