Προς το περιεχόμενο

world wide metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Μαζί σου φίλε μου, με αυτά μεγάλωσα, ήταν τα πρώτα μου ακούσματα όταν έπιασα ηλεκτρική κιθάρα, αλλά και τα πρώτα πράγματα που προσπάθησα αφελώς να παίξω μόλις άρχισα να μπουσουλάω.

 

Δεν είπα ότι είναι εύκολα, αλλά στα δικά μου αυτιά το vibrato του Hammett εξακολουθεί και ακούγεται παιδικό, ανεξαρτήτως Metallica era. Σημαίνει κάτι αυτό; Εννοείται πως όχι, γιατί εξυπηρετεί άριστα το είδος και μάλιστα με τη μεγαλύτερη επιτυχία (οικονομικά μιλώντας) σε όλο το metal από την αρχή της ύπαρξής του ως τώρα.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο δύσκολο να ακουστείς πειστικός παίζοντας 15 νότες σε blues περιβάλλον, παρά 150 σε thrash περιβάλλον. Ίσως φταίει ότι στο πρώτο ακόμα νιώθω ότι ακούγομαι αρχάριος, ενώ στο δεύτερο έφτασα σχετικά γρήγορα σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Μπορεί για άλλους να ισχύει το ανάποδο. Αν με ακούσεις να παίζω BB King θα γελάς για παράδειγμα, ενώ όταν μελετούσα καθημερινά έπαιζα και Theater και Symphony X και Metallica.

 

όλοι εμεις οι συνταξιούχοι θρασερς (που τωρα 50++ ιζουμε) απο rock/blues ξεκινήσαμε του 70, κοίτα τα παλιά θρασ συγκροτήματα πόσες διασκευές 70ς είχαν κάνει!

Τότε η πρόοδος πήγαινε rock->hard rock->heavy rock->heavy metal->thrash metal, βεβαια το thrash είχε φοβερή εγγύτητα και με πανκ/χαρντ κορ, όταν είχαν βγει οι πρώτοι θρασ δίσκοι μας ακούγονταν στα μεταλικά αυτιά μας περισσότερο σαν πανκ παρα σαν μεταλ... ειδικά άκουγα exodus και δεν μπορούσα να βρω ούτε μια πεντατονική...

θυμαμαι κάτι χεντριξάδες στο πανεπιστημιο με έβλεπαν να παίζω π.χ. το battery και τους ήταν αδιανόητο να παίξουν αυτο το ρίφ... ήταν εντελώς εκτός της λογικής τους, και σαν μελωδία, και σαν τεχνική/ταχύτητα/αίσθηση. Εκείνη την εποχη οι παραδοσιακοί μεταλάδες έβλεπαν το θρας σαν ένα μίασμα, δεν το κατανοούσαν !

Εμείς οι θρασερς όμως είχαμε όλη την ροκ παιδεία σαν καβάντζα ... δεν είμσταν σαν τον ανηψιό μου που ξεκίνησε με slipknot ..

αχχχχχ εποχές!!!

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

όλοι εμεις οι συνταξιούχοι θρασερς (που τωρα 50++ ιζουμε) απο rock/blues ξεκινήσαμε του 70, κοίτα τα παλιά θρασ συγκροτήματα πόσες διασκευές 70ς είχαν κάνει!

Τότε η πρόοδος πήγαινε rock->hard rock->heavy rock->heavy metal->thrash metal, βεβαια το thrash είχε φοβερή εγγύτητα και με πανκ/χαρντ κορ, όταν είχαν βγει οι πρώτοι θρασ δίσκοι μας ακούγονταν στα μεταλικά αυτιά μας περισσότερο σαν πανκ παρα σαν μεταλ... ειδικά άκουγα exodus και δεν μπορούσα να βρω ούτε μια πεντατονική...

θυμαμαι κάτι χεντριξάδες στο πανεπιστημιο με έβλεπαν να παίζω π.χ. το battery και τους ήταν αδιανόητο να παίξουν αυτο το ρίφ... ήταν εντελώς εκτός της λογικής τους, και σαν μελωδία, και σαν τεχνική/ταχύτητα/αίσθηση. Εκείνη την εποχη οι παραδοσιακοί μεταλάδες έβλεπαν το θρας σαν ένα μίασμα, δεν το κατανοούσαν !

Εμείς οι θρασερς όμως είχαμε όλη την ροκ παιδεία σαν καβάντζα ... δεν είμσταν σαν τον ανηψιό μου που ξεκίνησε με slipknot ..

αχχχχχ εποχές!!!

 

Βγαίνω off topic τελείως, αλλά έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτή η πορεία που αναφέρεις και πόσο διαφορετική είναι ανάλογα τις εποχές που ξεκίνησε ο καθένας. Εγώ άρχισα με Nirvana και Red Hot Chili Peppers, πήγα σε Sabbath, από εκεί σε Ozzy και μετά με πήρε η κατηφόρα. Όχι ότι τα έπαιζα όλα αυτά, κουτσά-στραβά για να μας κοιτάξει κάνα κοριτσάκι τότε στο Γυμνάσιο. Πλέον οι πιο μικροί θα δουν Periphery και Polyphia για να πιάσουν κιθάρα, το οποίο θα φέρει τελείως διαφορετικές πορείες και προσλαμβάνουσες. Οτιδήποτε και να 'ναι, καλό είναι, αρκεί να ασχολείται κανείς με τη μουσική.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτή η πορεία που αναφέρεις και πόσο διαφορετική είναι ανάλογα τις εποχές που ξεκίνησε ο καθένας.

 

Βασίλη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ότι έζησα κι εγώ (έχοντας αλλάξει γούστα λίγο μετά τα πρώτα thrash, αλλά συνεχίζοντας να παρακολουθώ για λίγο το είδος, μέσω των φίλων μου).

Ακριβώς όμως.

Είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψε ο Αχιλλέας.

 

EDIT: Ένα ωραίο thread θα ήταν να γράψει ο καθένας την προσωπική του μουσική ιστορία ως ακροατής.

Πως ξεκίνησε, από που πέρασε, υπό ποιες συνθήκες και πότε, σχετικά με τις μουσικές που άκουγε.

Το πως σκεφτόταν/αντιμετώπιζε τα διαφορετικά είδη μουσικής, ανά τις εποχές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Για τους κιθαρίστες πολλά μπορεί να έχουν ενδιαφέρουν απ το blues έως το μέταλ. Οι υπόλοιποι τί φταίνε...

 

Εγώ πάντως πληκτράς ξεκίνησα και έπιασα την ηλεκτρική στα 90s γιατί δεν άντεχα άλλο τα σολΙΔΙΑ.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 6:41 ΜΜ, Superfunk είπε

Ξέχασες και το «ο Κούλης για πυρασφάλεια και αλήθειες». 😁

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, FatalV είπε

Ξέχασες και το «ο Κούλης για πυρασφάλεια και αλήθειες». 😁

Για το ΜΑΤΙ λες ?

Ή για το "με ένα νόμο και ένα άρθρο?"

:)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Για το ΜΑΤΙ λες ?

 

:)

Και για αυτό: που τιμώρησε τους ηθικούς αυτουργούς, αντί να τους ανταμείψει. ;)

 

Περισσότερο για την Εύβοια και την Υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά νομίζω ότι καλό είναι να μην την πιάσουμε τη συζήτηση. 

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FatalV είπε

Και για αυτό: που τιμώρησε τους ηθικούς αυτουργούς. ;)

 

Περισσότερο για την Εύβοια και την Υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά νομίζω ότι καλό είναι να μην την πιάσουμε τη συζήτηση. 

 

Όχι ρε γιατί να το κάνουμε αΦτο 

??

 

Είπαμε με έναν νόμο και ένα άρθρο όλα θα γίνουν τέλεια όπως την προηγούμενη φορά  ...

 

Τοτενες που χορευατε στο Σύνταγμα τσάμικο και αδειαζατε τα ΑΤΜ..

 

Ωραία χρόνια..

 

:)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, FatalV είπε

αλλά νομίζω ότι καλό είναι να μην την πιάσουμε τη συζήτηση. 

Και πολύ καλά θα κάνετε...

 

Εξάλλου κάποια στιγμή θα γίνουν οι εκλογές, οπότε (κατά κατάφωρη βέβαια παραβίαση των κανονισμών του forum), όλο και κάποια συζήτηση θα ανοίξει σε κάποιο "σκοτεινό υπόγειο". 

 

Οπότε κρατήστε την όρεξη σας για τότε.

 

Μέχρι τότε όμως, ηρεμία, τάξη και ασφάλεια...

 

ΥΓ: Ηρεμία, τάξη και ασφάλεια,  άπαντες παρακαλώ... 🧐

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Όχι ρε γιατί να το κάνουμε αΦτο 

??

 

Είπαμε με έναν νόμο και ένα άρθρο όλα θα γίνουν τέλεια όπως την προηγούμενη φορά  ...

 

Τοτενες που χορευατε στο Σύνταγμα τσάμικο και αδειαζατε τα ΑΤΜ..

 

Ωραία χρόνια..

 

:)

Ωραία χρόνια ήταν; Αλήθεια; Άλλα θυμόμουν εγώ. 😁

ποιος χόρευε στο Σύνταγμα; Ελπιζω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα.

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και πολύ καλά θα κάνετε...

 

Εξάλλου κάποια στιγμή θα γίνουν οι εκλογές, οπότε (κατά κατάφωρη βέβαια παραβίαση των κανονισμών του forum), όλο και κάποια συζήτηση θα ανοίξει σε κάποιο "σκοτεινό υπόγειο". 

 

Οπότε κρατήστε την όρεξη σας για τότε.

 

Μέχρι τότε όμως, ηρεμία, τάξη και ασφάλεια...

 

ΥΓ: Ηρεμία, τάξη και ασφάλεια,  άπαντες παρακαλώ... 🧐

Δεν έχω σκοπό να πιάσω πολιτική συζήτηση εδώ μέσα με τον Νίκο. Μας ενώνουν άπειρα πράγματα για να αναλωθώ σε συζητήσεις για «πολιτική  στην Ελλάδα» (υπάρχει κάτι τέτοιο;😁). 

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου