Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να προβώ στην αγορά μιας ηλεκτρικής κιθάρας. Είμαι κατά βάση ακουστικός κιθαρίστας, απλά θέλω μια μέσης Τιμής ηλεκτρική να εμπλουτίσω λίγο τον ήχο μου. Προσανατολίζομαι  σε Larry Carlton ή την Η7 semi hollow ή την L7 les Paul που μου αρέσει και περισσότερο αισθητικά. Είναι φανταστικά όργανα και τα δυο για τα λεφτά τους, με πολύ καλό playability και ποιότητα. Το θέμα μου είναι (γιατί δεν έχω πολύ εμπειρία με ηλεκτρικές κιθάρες) ποια από τις δυο περιπτώσεις με καλύπτει σε σχέση με το είδος μουσικής που ασχολούμαι. Παίζω κυρίως Ελληνικό ροκ και έντεχνο. Ξένη μουσική ελάχιστα αλλά γενικά ήπια πράγματα κυρίως σε cleancut ήχο. Νομίζω και οι δυο μπορούν να βγάλουν ζεστό ήχο για να συνδυαστούν και με φωνή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον φίλο,

 

Η H7 είναι πιο ογκώδης και πολύ βαρύτερη σε σχεση με μια τύπου les paul, strat και τελε. Επίσης, οι μαγνήτες της είναι κάπως "σοφτ". Μπορείς να παίξεις, βέβαια, τα πάντα με αυτην, όπως και με κάθε άλλη κιθάρα. Απλά δεν είναι η πιο "εύκολη" κιθάρα για πρώτη. Ίσως να σε βόλευε καλυτερα η L7. Έχει πανέμορφα σχέδια η εν λόγω lp.

 

Εναλλακτικά, υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες εταιρίες, όπως οι epiphone και οι οικονομικότερες vintage. Προσπάθησε να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, κυρίως για να δεις εάν σε βολεύει το σχήμα του μανικιου, η ταστιέρα, και γενικότερα η εργονομία της κιθάρας.

 

Ο @geka εχει τη Η7 και θα σε διαφωτίσει καλύτερα για το semi hollow κιθαρονι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Καλώς τον φίλο,

 

Η H7 είναι πιο ογκώδης και πολύ βαρύτερη σε σχεση με μια τύπου les paul, strat και τελε. Επίσης, οι μαγνήτες της είναι κάπως "σοφτ". Μπορείς να παίξεις, βέβαια, τα πάντα με αυτην, όπως και με κάθε άλλη κιθάρα. Απλά δεν είναι η πιο "εύκολη" κιθάρα για πρώτη. Ίσως να σε βόλευε καλυτερα η L7. Έχει πανέμορφα σχέδια η εν λόγω lp.

 

Εναλλακτικά, υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες εταιρίες, όπως οι epiphone και οι οικονομικότερες vintage. Προσπάθησε να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, κυρίως για να δεις εάν σε βολεύει το σχήμα του μανικιου, η ταστιέρα, και γενικότερα η εργονομία της κιθάρας.

 

Ο @geka εχει τη Η7 και θα σε διαφωτίσει καλύτερα για το semi hollow κιθαρονι...

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν είναι η πρώτη κιθάρα, έχω 13 ακουστικές και θα είναι η 3η μου ηλεκτρική( πουλήθηκε η μια και μου έχει μείνει μια schecter hellraiser οπου φυσικά δεν μου κάνει 😂🤣) . Απλά δεν έχω εμπειρία στον ηλεκτρικό ήχο, αυτό εννοουσα. 
Σε σχέση με το βάρος της κιθάρας δεν με πειράζει τόσο, ίσως και το ότι είναι ποιο ογκώδης να είναι και καλύτερο στην περίπτωση μου γιατί έχω μάθει σε ακουστικές 25 χρόνια τώρα. Γενικά είναι ένας λόγος που κοιτάω την semi hollow. Από την άλλη η les Paul μου αρέσει πολύ περισσότερο. Σίγουρα θα τις δοκιμάσω εννοείται απλά ήθελα την γνώμη σας. Οι epiphone δεν μου πολύαρέσουν, νομίζω σε αυτά τα χρήματα η L7 είναι ότι καλύτερο έχω παίξει και από θέμα ποιότητας και από θέμα playability. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

έχω μάθει σε ακουστικές 25 χρόνια τώρα. Γενικά είναι ένας λόγος που κοιτάω την semi hollow. Από την άλλη η les Paul μου αρέσει πολύ περισσότερο.

 

Αυτοί είναι καλοί λόγοι.

Υπάρχουν κι άλλοι?

Γιατί κοιτάζεις περισσότερο την συγκεκριμένη μάρκα? Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος?

 

Προσδιόρισε επίσης και τι εννοείς λέγοντας "μέσης τιμής" (από - έως).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε, prs se 245. Είναι υπερβολικά καλό το playability της. Και αρκετά ελαφριά. 

 

Επίσης, τσεκαρε gretcsh 52XX για κάτι λίγο διαφορετικό και με κορυφαια ποιότητα για τα λεφτά τους.

 

Στα προτείνω σαν ποιοτικες εναλλακτικές.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτοί είναι καλοί λόγοι.

Υπάρχουν κι άλλοι?

Γιατί κοιτάζεις περισσότερο την συγκεκριμένη μάρκα? Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος?

 

Προσδιόρισε επίσης και τι εννοείς λέγοντας "μέσης τιμής".

Κοιτάζω τις συγκεκριμένες κιθάρες γιατί είναι στο φάσμα 500-600€ και νομίζεις ότι έχεις στα χέρια σου αρκετά ακριβότερο όργανο από ποιότητα κατασκευής. 

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τσεκαρε, prs se 245. Είναι υπερβολικά καλό το playability της. Και αρκετά ελαφριά. 

 

Επίσης, τσεκαρε gretcsh 52XX για κάτι λίγο διαφορετικό και με κορυφαια ποιότητα για τα λεφτά τους.

 

Στα προτείνω σαν ποιοτικες εναλλακτικές.

Ιδανικά δεν θα ήθελα να ανέβω οικονομικά. Οι gretcsh 52XX είναι αρκετά ακριβότερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

Κοιτάζω τις συγκεκριμένες κιθάρες γιατί είναι στο φάσμα 500-600€ και νομίζεις ότι έχεις στα χέρια σου αρκετά ακριβότερο όργανο από ποιότητα κατασκευής. 

 

 

Σκέφτεσαι μόνο καινούρια όργανα ή και μεταχειρισμένα σ' αυτή την τιμή?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές στις gretsch 52XX είναι γύρω στα 550 ευρω από thomman. Είτε single cut, είτε double cut, είτε semi hollow κλπ. Η γκάμα είναι τεράστια σε χρώματα και σχέδια. Ποιοτικά είναι άριστες.

 

Στις L7 με χαλάει ιδιαίτερα το ότι έχουν vaneer και όχι maple top, για οικονομία. Ενώ οι vintage των 450 ευρώ έχουν κανονικό maple top.

 

Η prs 245 κοστιζε κάπου 550 πριν λίγο καιρό. Τώρα δεν την βλέπω στα λεφτά αυτα, δυστυχώς.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στις L7 με χαλάει ιδιαίτερα το ότι έχουν vaneer και όχι maple top, για οικονομία. Ενώ οι vintage των 450 ευρώ έχουν κανονικό maple top.

 

Τι εννοείς?

Κανονικότατο maple top έχουν.

Το veneer είναι πάνω από αυτό.

Σχεδόν όλες οι κιθάρες αυτής (και ακριβότερης) κατηγορίας έχουν veneer πάνω από το top, καθαρά για λόγους εμφάνισης.

Το maple top τους δηλαδή δεν έχει ωραία νερά, και βάζουν μια φλούδα maple με νερά από πάνω για να φαίνεται πιο όμορφη η κιθάρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Τι εννοείς?

Κανονικότατο maple top έχουν.

Το veneer είναι πάνω από αυτό.

Σχεδόν όλες οι κιθάρες αυτής (και ακριβότερης) κατηγορίας έχουν veneer πάνω από το top, καθαρά για λόγους εμφάνισης.

Το maple top τους δηλαδή δεν έχει ωραία νερά, και βάζουν μια φλούδα maple με νερά από πάνω για να φαίνεται πιο όμορφη η κιθάρα.

 

Το αυτοκολλητο αυτό με χαλα, σε σχέση με το να φαίνονται τα νερά από το ίδιο το maple top. Δείχνει ότι κάνουν οικονομία.

Οι epiphone έχουν συνήθως flamed maple top.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου