Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως το έντεχνο-ελληνικό ροκ το είχα πάντα συνυφασμένο με Fender όργανα, και δη την Stratocaster....

 

Eιδικά εφόσον είσαι ακουστικός κιθαρίστας και χρησιμοποιείς ανοικτά ακκόρντα, η Strat είναι πιο κατάλληλο μοντέλο για τέτοιες περιπτώσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ανοικτά ακκόρντα με μέτριας δύναμης  strumming δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τύπου les paul κιθάρα, που είναι ήδη αρκετά ''μπασαδούρικα'' σαν όργανα, και οι ανοικτές χορδές στις ανοικτές συγχορδίες θα ενισχύουν ακόμα περισσότερο αυτήν την μπασαδούρα. Από την άλλη μια τύπου strat κιθάρα είναι πολύ πιο καθαρή για ακκόρντα, ειδικά αν ο ενισχυτής σου δεν σηκώνει πολλά-πολλά σε ό,τι αφορά το headroom.

 

Βέβαια αυτά δεν σου τα λέω για να σε αποθαρρύνω, αν γουστάρεις εμφανισιακά όργανου τύπου Les Paul ή semi hollow και αν δεν σου αρέσουν οπτικά οι stratocaster τύπου κιθάρες, go for it. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διαβάζω προσεκτικά όλων σας τις γνώμες και ευχαριστώ πολύ. Αυτά που γράφετε για τις strat ισχύουν όμως στα αυτιά μου, ίσως φταίνε και οι strat που έχω πιάσει στα χέρια μου, ο ήχος μου φαίνεται λίγο ποιο ξερός ίσως επειδή είναι πιο καθαρός.Ίσως με συνοδεία μπάντας να ενδείκνυται καθώς υπάρχουν και αλλά όργανα που ενισχύουν την Μπασίλα ( για ελληνικό ροκ κτλ). Δεν ξέρω αν αυτό είναι το ζητούμενο ομωσ καθώς νομίζω ότι δεν με βοηθάει ιδιαίτερα παράλληλα να τραγουδάω. Φανταστείτε ότι με μπάντες θα συνεχίζω να παίζω με ακουστική, την χρειάζομαι πιο πολύ για homework recording και για συνοδεία φωνής. Θέλω να είναι ποιο γεμάτος ο ήχος και δεν με πειράζει να είναι ποιο θαμπός, αν και νομίζω ότι έτσι και αλλιώς θα μπορέσω να τον φέρω στα μέτρα μου ακόμα και με μια τύπου les Paul. Προσανατολίζομαι λοιπόν στην GRETSCH G5230T και θα ήθελα την γνώμη σας. Θα πάω να τις ακούσω όλες το Σάββατο όμως από τα reviews που είδα και διάβασα είναι υπέροχη κιθάρα. Έχετε άποψη; Θα παίξω και με strat και θα αποφασίσω εκείνη την στιγμή… πάντως για την ιστορία ούτε ενισχυτής παίζει δουλεύω με ακουστικά και κάρτα ήχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσες να δοκιμάσεις την ΗΗ τελεκαστερ που σου προτείνει ο superfunk.

 

Είναι εξαιρετική η 5230t. Έχω την 5222 και την αναβάθμισα με τους μαγνήτες που φορά η 5230Τ. Πρόκειται για την ίδια κιθάρα, με double cut, χωρίς bigsby, και με broadtrons αντί filtertrons.

 

https://www.noiz.gr/community/forums/topic/59703-gretcsh-g5222-electromatic-in-depth-review/

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kospas12345 είπε

Προσανατολίζομαι λοιπόν στην GRETSCH G5230T και θα ήθελα την γνώμη σας

 

Καταπληκτική κιθάρα που έπρεπε να κάνει τα διπλά από όσα κάνει. 

Οι μαγνήτες της είναι super και πάρα πολύ κοντά σε real Filtertones. 

Πάρτην χτες. 

Για να μην αυτοκτονήσεις ως νεοπας στην αλλαγή χορδών με Bigsby πάρε και ένα τέτοιο 

 

https://www.thomann.de/gr/vibramate_string_spoiler.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwiJqWBhBdEiwAtESPaDU1gu4fphp2nhJkaeSAowCJWkjc4YAxCH1WxkIZ4vp1prgrkOzNrxoCNt8QAvD_BwE

 

Αλλιώς δες κάνα βίντεο στο γιουτιουμπι για το πως αλλάζουν χορδές σε bigsby

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται ότι με την gretcsh δεν θα έχεις σκοτεινό και μπουκωμενο ήχο, αλλά φωνεινο, διαυγη, γλυκό και με μπόλικη λεπτομέρεια. Και ακούγεται και πολύ ωραία ακουστικά (σε σχεση με άλλες), καθώς το σώμα είναι chambered.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Καταπληκτική κιθάρα που έπρεπε να κάνει τα διπλά από όσα κάνει. 

Οι μαγνήτες της είναι super και πάρα πολύ κοντά σε real Filtertones. 

Πάρτην χτες. 

Για να μην αυτοκτονήσεις ως νεοπας στην αλλαγή χορδών με Bigsby πάρε και ένα τέτοιο 

 

https://www.thomann.de/gr/vibramate_string_spoiler.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwiJqWBhBdEiwAtESPaDU1gu4fphp2nhJkaeSAowCJWkjc4YAxCH1WxkIZ4vp1prgrkOzNrxoCNt8QAvD_BwE

 

Αλλιώς δες κάνα βίντεο στο γιουτιουμπι για το πως αλλάζουν χορδές σε bigsby

Με τρομάζεις 🤣😂🤣😂🤣

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Και εννοείται ότι με την gretcsh δεν θα έχεις σκοτεινό και μπουκωμενο ήχο, αλλά φωνεινο, διαυγη, γλυκό και με μπόλικη λεπτομέρεια. Και ακούγεται και πολύ ωραία ακουστικά (σε σχεση με άλλες), καθώς το σώμα είναι chambered.

Να σου πω την αλήθεια από τον Πορτοκάλογλου προσανατολίστηκα στις Gretcsh γιατί τις χρησιμοποιεί πολύ και είναι ακριβώς το ύφος που παίζω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ο Πορτοκάλογλου παίζει πρωτίστως tele. Τις gretcsh τις έχει για δευτερες...😄

Παίζει και με tele k με strat απλά έχει ιδιαίτερη αγάπη στις gretcsh πιστεψέ με το ξέρω εκ των έσω …..😜

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ο Πορτοκάλογλου παίζει πρωτίστως tele. Τις gretcsh τις έχει για δευτερες...😄

 

Μια εποχή έπαιζε με 335 (μια natural καρακουκλάρα), με 330 (μια κόκκινη καρακουκλάρα), με strat, με Gretcsh, με tele (του είπανε ότι μοιάζει με τον Springsteen και είπε να του μοιάσει περισσότερο), με ότι να 'ναι γενικώς.

 

 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου