Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Μόλις μέτρησα τη δικιά μου.

Με relief πολύ χαμηλό, έχω action 1,9 στην e, και 2,1 στην Ε (15ο ταστο).

 

Τα ύψη των μαγνητών είναι στον neck 3,5 στην Ε και 4 στην e, ενώ στον bridge είναι 3,6 στην Ε και 4,2 στην e. Μετρω από τη χορδή μέχρι τη μαύρη βάση του μαγνήτη, με πατημένο το τελευταίο ταστο.

Επισης, έχω σηκωσει τους πόλους (αν θυμάμαι σωστά) μια στροφή στη B, και δύο στροφές στις G, D. Μιλάω και για τις τέσσερις βίδες κάτω από κάθε χορδή.

 

Δοκίμασε με αυτά για αρχή..

σε σχέση με την βέργα το γνωρίζω καλά γιατί σεταρω τις ακουστικές & και για το χαμήλωμα από το bridge είδα πως γίνεται από ένα βιντεάκι, είναι εύκολο. Το intonation δεν κατάλαβα ακριβώς που εξυπηρετεί. 
Σχετικά με τους μαγνήτες θα το τσεκάρω σε σχέση με την δίκη σου και θα χρησιμοποιήσω τις ρυθμίσεις σου για αρχή. 
 

 

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και ο τεχνικός τι σόι σετάπ θα κάνει μετά? :classic_tongue:

Κοιτά αν φτιάξω λίγο το action δεν θα την πάω δεν υπάρχει λόγος. Του χρόνου 🤣😂

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kospas12345 είπε

σε σχέση με την βέργα το γνωρίζω καλά γιατί σεταρω τις ακουστικές & και για το χαμήλωμα από το bridge είδα πως γίνεται από ένα βιντεάκι, είναι εύκολο. Το intonation δεν κατάλαβα ακριβώς που εξυπηρετεί. 
Σχετικά με τους μαγνήτες θα το τσεκάρω σε σχέση με την δίκη σου και θα χρησιμοποιήσω τις ρυθμίσεις σου για αρχή. 
 

To χαμήλωμα είναι οι δύο βίδες στη γέφυρα πολύ απλό. Πάντα να μετράς κουρδισμενος.

 

Το intonation εξυπηρετεί στο να έχεις ίδιο τόνο με ανοικτές χορδές, και στο 12ο ταστο. Διότι εάν δεν έχεις σωστό intonation και πιάσεις ένα μπαρέ ακορντο πχ στο 10ο ταστο, θα ακούγεσαι ξεκουρδιστος, τη στιγμή που σε ανοικτό ακορντο θα είσαι κουρδισμενος. Μια μια θα ρυθμίζεις τις χορδές, από τη βιδουλα στα βαγονακια. Θα είναι η τελευταία σου δουλεια αυτή, μετά από βέργα και action.

 

 

 

 

2 ώρες πριν, kospas12345 είπε

 

Κοιτά αν φτιάξω λίγο το action δεν θα την πάω δεν υπάρχει λόγος. Του χρόνου 🤣😂

 

Να μην την πας, φυσικά, εκτός και εάν χρειάζεται κάποια ταστοδουλεια ή κάτι άλλο δύσκολο.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

σεταρω τις ακουστικές

 

Καλά, εσύ κάνεις το δύσκολο, και θέλεις να πας σε τεχνικό για το εύκολο? :classic_biggrin:

Μόνος σου καλύτερα, να μάθεις και τι σετάπ σου ταιριάζει.

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να μην την πας, φυσικά, εκτός και εάν χρειάζεται κάποια ταστοδουλεια ή κάτι άλλο δύσκολο.

 

Nut το πιθανότερο.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, οι μάστορες δεν ξέρουν τις ανάγκες στα ύψη, και σου παραδίδουν μία κιθάρα που δεν σε βολεύει 100%. Είναι καλό να τη ρυθμίζεις μόνος, ώστε να την φέρεις 100% στα μέτρα σου. 

 

Με τις αλλαγές καιρού, κάμποσες φορές τον χρόνο, θα αναγκάζεσαι να ξαναρυθμιζεις τη βέργα. Έχε το υπόψη σου.

 

Το αction ρυθμίζει το ύψος των χορδων, περίπου, από το 12ο ταστο και μετά. Το relief (από το truss rod) ρυθμίζει ύψος χορδών μέχρι το 12ο ταστο. Φρόντισε να έχουν οι χορδές την ίδια αίσθηση παντού. Δηλαδή, εάν άνετα κάνεις bend στο 14ο, ενώ στο  4ο ζοριζεσαι να γραπώσεις χορδή, τότε πρέπει να σηκώσεις λίγο το μανίκι. Θα σου κάνει τη ζωή ευκολοτερη, και τις χορδές μαλακοτερες.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Συνήθως, οι μάστορες δεν ξέρουν τις ανάγκες στα ύψη, και σου παραδίδουν μία κιθάρα που δεν σε βολεύει 100%. Είναι καλό να τη ρυθμίζεις μόνος, ώστε να την φέρεις 100% στα μέτρα σου. 

 

Με τις αλλαγές καιρού, κάμποσες φορές τον χρόνο, θα αναγκάζεσαι να ξαναρυθμιζεις τη βέργα. Έχε το υπόψη σου.

 

Το αction ρυθμίζει το ύψος των χορδων, περίπου, από το 12ο ταστο και μετά. Το relief (από το truss rod) ρυθμίζει ύψος χορδών μέχρι το 12ο ταστο. Φρόντισε να έχουν οι χορδές την ίδια αίσθηση παντού. Δηλαδή, εάν άνετα κάνεις bend στο 14ο, ενώ στο  4ο ζοριζεσαι να γραπώσεις χορδή, τότε πρέπει να σηκώσεις λίγο το μανίκι. Θα σου κάνει τη ζωή ευκολοτερη, και τις χορδές μαλακοτερες.

 

 

Το γνωρίζω, ειδικά στο σπίτι έχω θέμα υγρασίας το χειμώνα όποτε όπως καταλαβαίνεις με τόσα όργανα ειδικά όταν αλλάζουν οι εποχές, έχω πολλές διάφορες θερμοκρασιών, όποτε τραβάνε οι κιθάρες. 
το relief λίγο που το είδα πρόχειρα φαίνεται κομπλέ αυτή τη στιγμή όποτε θα σετάρω το ύψος. 
Θα τα δω με ησυχία και πιστεύω το έχω. Είναι όντως πολυ παραμετροποιησιμη αυτή η κιθάρα και πιστεύω θα την φέρω στα μέτρα μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kospas12345 είπε

πιστεύω θα την φέρω στα μέτρα μου. 

 

Αααααααβάδιστα, άνετα, εύκολα, ξεκούραστα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή με τη ρύθμιση του ύψους μαγνητών. Αν μπεις στο τριπάκι, παίζει να μη βγεις ποτέ και να γίνεις δυστυχής άνθρωπος.

 

Προσωπικά, σε όσες κιθάρες μου αποφάσισα να επέμβω στο ύψος των μαγνητών, αυτή η επέμβαση δεν τελείωσε ποτέ και επαναλαμβάνεται κάθε φορά που τις πιάνω στα χέρια μου. Κάνω δε κάτι εντελώς ψυχαναγκαστικές ρυθμίσεις του στυλ στροφή του κατσαβιδιού 0,04 μοίρες και νομίζω ότι ακούω διαφορά μετά.

  • Χαχα 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Προσοχή με τη ρύθμιση του ύψους μαγνητών. Αν μπεις στο τριπάκι, παίζει να μη βγεις ποτέ και να γίνεις δυστυχής άνθρωπος.

 

Προσωπικά, σε όσες κιθάρες μου αποφάσισα να επέμβω στο ύψος των μαγνητών, αυτή η επέμβαση δεν τελείωσε ποτέ και επαναλαμβάνεται κάθε φορά που τις πιάνω στα χέρια μου. Κάνω δε κάτι εντελώς ψυχαναγκαστικές ρυθμίσεις του στυλ στροφή του κατσαβιδιού 0,04 μοίρες και νομίζω ότι ακούω διαφορά μετά.

 

Αυτό εκανα με τους μαμά broadtrons. Κάθε φορά που την έπιαναν, δεν εμένα ευχαριστημένος και συνεχώς σκαλιζα ύψη και βίδες. Μόλις έβαλα τους filtertron, ασχολήθηκα ένα απόγευμα κάνοντας δοκιμές, και από τότε δεν τη ξαναπειραξα. Και οπότε παίζω με καλύπτει 100% ο ήχος. 

Είναι καθαρά θέμα του πόσο σου αρέσει ο ήχος του μαγνήτη...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Προσοχή με τη ρύθμιση του ύψους μαγνητών. Αν μπεις στο τριπάκι, παίζει να μη βγεις ποτέ και να γίνεις δυστυχής άνθρωπος.

 

Προσωπικά, σε όσες κιθάρες μου αποφάσισα να επέμβω στο ύψος των μαγνητών, αυτή η επέμβαση δεν τελείωσε ποτέ και επαναλαμβάνεται κάθε φορά που τις πιάνω στα χέρια μου. Κάνω δε κάτι εντελώς ψυχαναγκαστικές ρυθμίσεις του στυλ στροφή του κατσαβιδιού 0,04 μοίρες και νομίζω ότι ακούω διαφορά μετά.

Κάτσε να καταφέρω πρώτα να την σεταρω σωστά ως προς τα ύψη 🤣😂και οι μαγνήτες είναι σε 2η μοίρα. Είμαι εξαιρετικά ψυχαναγκαστικός και εγώ με τα όργανα μου, αλλά δεν έχω πολύ εμπειρία σε ήχο ηλεκτρικής όποτε μάλλον …. Είναι αρκετά πιθανό να μην καταλάβω τυχόν αστοχίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kospas12345 είπε

Κάτσε να καταφέρω πρώτα να την σεταρω σωστά ως προς τα ύψη 🤣😂και οι μαγνήτες είναι σε 2η μοίρα. Είμαι εξαιρετικά ψυχαναγκαστικός και εγώ με τα όργανα μου, αλλά δεν έχω πολύ εμπειρία σε ήχο ηλεκτρικής όποτε μάλλον …. Είναι αρκετά πιθανό να μην καταλάβω τυχόν αστοχίες. 

 

Ρίξε και μια ματιά σε ένα ....αρχαίο άρθρο που είχα γράψει πριν καμμια 15αρια ετη,μπορεί να σε βοηθήσει  :)

 

  

Οι  Gretsch  είναι οι καλύτερες κιθαρες για όσους προέρχονται από ακουστική οπότε δεν θα έχεις θέμα ,έτσι κι αλλιώς είναι οι καλύτερες κιθαρες γενικά (η telecaster δεν είναι κιθάρα, είναι θρησκεία) έχω 2 Gretsch & σύντομα  θα γινουν 3 :) :) )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου