Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Το αυτοκολλητο αυτό με χαλα, σε σχέση με το να φαίνονται τα νερά από το ίδιο το maple top. Δείχνει ότι κάνουν οικονομία.

 

Δεν είναι αυτοκόλλητο, είναι φλούδα ξύλου.

 

Πχ.

 

https://www.thomann.de/gr/prs_se_245_vs_vintage_burst.htm

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Οι τιμές στις gretsch 52XX είναι γύρω στα 550 ευρω από thomman. Είτε single cut, είτε double cut, είτε semi hollow κλπ. Η γκάμα είναι τεράστια σε χρώματα και σχέδια. Ποιοτικά είναι άριστες.

 

Στις L7 με χαλάει ιδιαίτερα το ότι έχουν vaneer και όχι maple top, για οικονομία. Ενώ οι vintage των 450 ευρώ έχουν κανονικό maple top.

 

Η prs 245 κοστιζε κάπου 550 πριν λίγο καιρό. Τώρα δεν την βλέπω στα λεφτά αυτα, δυστυχώς.

Το ακούω αυτό που λες για το maple top. Από Την άλλη διόρθωσε με αν κάνω λάθος δεν έχουν έβενο στην ταστιερα σωστά; Επειδή δεν έχω παίξει θεωρείς ότι θα είναι πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Λεπτή φλουδα maple που λειτουργεί σαν αυτοκόλλητο...

Δεν....

 

Όπως είδες από το link που έβαλα παραπάνω και η PRS se 245 το ίδιο έχει. Και όχι μόνο αυτή, οι περισσότερες κιθάρες σ' αυτή την κατηγορία.

Αφ' ενός είναι ακριβά τα ξύλα με νερά, αφ' ετέρου ο ρόλος τους είναι μόνο αισθητικός.

Θα έδινε κανείς μιάμιση και δύο φορές περισσότερα χρήματα για να είναι όλο το καπάκι πχ flamed maple?

Κάποιοι θα τα έδιναν.

Αυτοί λοιπόν πάνε σε όργανα ψηλότερης κατηγορίας.

 

1 λεπτό πριν, kospas12345 είπε

δεν έχουν έβενο στην ταστιερα σωστά; Επειδή δεν έχω παίξει θεωρείς ότι θα είναι πρόβλημα; 

 

Οι περισσότερες κιθάρες δεν έχουν έβενο στην ταστιέρα.

Συνήθως έβενο έχουν ακριβότερες κιθάρες.

Αλλά γιατί να είναι πρόβλημα αν δεν έχουν έβενο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όπως είδες από το link που έβαλα παραπάνω και η PRS se 245 το ίδιο έχει. Και όχι μόνο αυτή, οι περισσότερες κιθάρες σ' αυτή την κατηγορία.

Αφ' ενός είναι ακριβά τα ξύλα με νερά, αφ' ετέρου ο ρόλος τους είναι μόνο αισθητικός.

Θα έδινε κανείς μιάμιση και δύο φορές περισσότερα χρήματα για να είναι όλο το καπάκι πχ flamed maple?

Κάποιοι θα τα έδιναν.

Αυτοί λοιπόν πάνε σε όργανα ψηλότερης κατηγορίας.

 

 

Αντιλαμβανομαι τι λες. Έχω μια epiphone lp std pro plustop, με ΑΑΑ flamed maple top, και εχω γινει παραξενος με το vaneer.

 

Μιλάμε για ίδια κατηγορία τιμής. Ψάξιμο θέλει. Είναι καθαρά θέμα γούστου και επιλογής. Δεν θα μπορούσα να δώσω 800 για prs 245 με vaneer. 800κατι εκανε η custom 24 με flamed maple top.

 

https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/PRS-SE-Custom-24-2017-WB-Whale-Blue/art-GIT0039972-000

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα. οπως προειπώθηκε είμαι κάτοχος μια laary carlton sire h7 semi hollow. Η κιθάρα είναι αρκετά καλής κατασκευής, πανέμορφη, έχει όντως αίσθηση όντως ακριβότερου οργάνου με κάποιες αδυναμίες που έχουν όλες οι κιθάρες στα 500-600 ευρώ που σταματάν να είναι αδυναμίες αν δεν είσαι ψύρρας. Το ότι θα σε βολέψει προερχόμνος από ένα ακουστικό όργανο ισχύει. Από την άλλη έχει alniko 2 low output humbuckers πολύ αξιοπρεπείς, αλλά δεν παν και με όλα. είναι πιο smooth πιο dark, πιο jazzy style. ταιριάζουν ωραια όμως με ods και dists. εγώ τους άλλαξα με tv jones διότι αυτό ήθελα να κάνω εξαρχής πριν την πάρω ακόμα. Ένα μείον της είναι ότι δεν είναι ελαφριά. δεν μπορώ να συγκρ΄'ινω με άλλες semi hollow  σκάφη, δεν έχω αρκετή εμπειρία.  Επίσης σχετικά σύντομα άλλαξα ton επιλογέα στους μαγνήτες γτ χάλασε. 

Όταν την πρωτο πάρεις θα σε μαγέψει έχει πολύ γλυκό ήχο, θα πάει αλλού το παίξιμό σου, δε θα υπηρετήσει απαραίτητα μόνο ότι έπαιζες ως τώρα.

Πάντως για αυτά που λες προτίμησέ την από την l7 , αλλά δες και καμιά gretsch ή μονοπήνιους με medium output μαγνήτες.

ta παρακάτω είναι σχετικά αντιπροσωπευτικά, το 1ο για πληροφοριες, το δευτερο κυριως για τον ηχο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όπως είδες από το link που έβαλα παραπάνω και η PRS se 245 το ίδιο έχει. Και όχι μόνο αυτή, οι περισσότερες κιθάρες σ' αυτή την κατηγορία.

Αφ' ενός είναι ακριβά τα ξύλα με νερά, αφ' ετέρου ο ρόλος τους είναι μόνο αισθητικός.

Θα έδινε κανείς μιάμιση και δύο φορές περισσότερα χρήματα για να είναι όλο το καπάκι πχ flamed maple?

Κάποιοι θα τα έδιναν.

Αυτοί λοιπόν πάνε σε όργανα ψηλότερης κατηγορίας.

 

 

Οι περισσότερες κιθάρες δεν έχουν έβενο στην ταστιέρα.

Συνήθως έβενο έχουν ακριβότερες κιθάρες.

Αλλά γιατί να είναι πρόβλημα αν δεν έχουν έβενο?

Ως προς το playability εννοώ. Οι ακριβές μου κιθάρες κατάβαση Taylor έχουν εβενο στην ταστιερα τους και αντιλαμβάνομαι διαφορά. Σαφώς παίζουν και αλλά πράγματα ρόλο απλά το ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έχει τους probuckers?

Αν ναι, τι λένε?

 

Πολυ στρογγυλοί, παχιοι, σπλιταρουν υπεροχα, αρκετά hot, με αρκετά πλαδαρό neck. Μπουκωνει εύκολα. Δεν έχουν χαρακτήρα. Τους έβαλα στην g400 και ακουγονταν πάλι σαν les paul.

 

Έχουν, βέβαια, πολύ καλή ποιότητα ήχου, αλλά δεν είναι my cup of tea...

 

Εδώ ένα κλιπ με τη g400

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου