Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Συμφωνώ, αλλά οι fretless wonder Gibson είναι άλλο πράγμα.

Σαν να παίζεις άταστος αλλά με τάστα ένα πράγμα σαν αίσθηση.

Το αριστερό αισθάνεται σαν να παίζει πλήκτρα (στο περίπου).

 

Όλα αυτά αν δεν παίζεις με σηκώματα, αλλιώς ...

Να μιλάς για σένα γιατί για μένα που κάθε τρίτο χτύπημα χορδής είναι για bend μάλλον δεν μου κάνουν...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις άνετα και μια μεταχειρισμένη Fender Strat ή Tele Player Series. Έχουν διορθώσει αρκετά από τα προβλήματα που είχαν παλιότερα οι Μεξικάνες και τους είχαν δημιουργήσει κακό όνομα. Κ εγώ κατά βάση είμαι ακουστικός παίκτης, αλλά η Strat ταιριάζει πολύ ωραία με ακουστική κιθάρα. Το λέει και ο Ιωάννης Mayer... 😅

  • Like 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω σταματήσει να postάρω YouTube reviewers γιατί δεν έχουν και πολύ καλό όνομα στο noiz, αλλά εδώ θα κάνω μια εξαίρεση γιατί τον John τον ξέρω προσωπικά. Έχει κάνει πολλά videos με Sine κιθάρες, είτε για τις ίδιες, είτε χρησιμοποιώντας τες για να δείξει άλλο gear, πχ ενισχυτές, modelers, πετάλια, κλπ. Από εκτενείς κουβέντες μαζί του όταν πρωτοέστεινε το κανάλι έως τώρα, μπορώ να πω τουλάχιστον ότι είναι ειλικρινής άνθρωπος με θέληση να προσφέρει. Δεν είναι τυχαίο ότι πουλάει μόνο Line 6 Helix presets και αυτά σε τιμές σκότωμα.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BillTrantos είπε

τον John τον ξέρω προσωπικά

Άντε! Πολύ δυνατός παίκτης. Από τους πλέον αγαπημένους YouTubers, κάνει τα όρια του διλήμματος λάμπα/τρανζίστορ πραγματικά στενά με το tone που πιάνει. 

Βέβαια αυτό που σκίζει στον John δεν είναι οι Sire του, αλλά η K-line Strat που έχει. Απίστευτο όργανο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
29 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άντε! Πολύ δυνατός παίκτης. Από τους πλέον αγαπημένους YouTubers, κάνει τα όρια του διλήμματος λάμπα/τρανζίστορ πραγματικά στενά με το tone που πιάνει. 

Βέβαια αυτό που σκίζει στον John δεν είναι οι Sire του, αλλά η K-line Strat που έχει. Απίστευτο όργανο 

 

Έτυχε να τον γνωρίσω διαδικτυακά γιατί συχνάζαμε στα ίδια fora λίγο πριν αρχίσει τα συστηματικά uploads στο YouTube και είχαμε κοινά γούστα σε ακούσματα και digital gear, οπότε λέμε καμιά κουβέντα κατά καιρούς. Χάρη σε αυτόν έμαθα να χρησιμοποιώ το Helix Native της προκοπής, πάνω που ήμουν έτοιμος να πουλήσω το licence.

 

Γενικά με ό,τι και να παίξει βγάζει ήχο, αλλά μου έχει δώσει την εντύπωση ότι οι Sire λένε πολύ για την κατηγορία τιμής που βρίσκονται. Δεν έχω γνώμη γιατί έχω παίξει μόνο μία που μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις, αλλά δε βγαίνει έτσι συμπέρασμα για όλη την εταιρία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Χάρη σε αυτόν έμαθα να χρησιμοποιώ το Helix Native της προκοπής, πάνω που ήμουν έτοιμος να πουλήσω το licence.

 

 


Sorry για το off topic, αλλά κάνε κάνα νέο thread με tips and tricks σε αυτό.. έχω περάσει πολλές ώρες ψάχνοντας και νομίζω ακόμα έχω πολύ μέλλον για αξιοπρεπές αποτέλεσμα..

  • Like 2

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nekkon είπε

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις άνετα και μια μεταχειρισμένη Fender Strat ή Tele Player Series. Έχουν διορθώσει αρκετά από τα προβλήματα που είχαν παλιότερα οι Μεξικάνες και τους είχαν δημιουργήσει κακό όνομα. Κ εγώ κατά βάση είμαι ακουστικός παίκτης, αλλά η Strat ταιριάζει πολύ ωραία με ακουστική κιθάρα. Το λέει και ο Ιωάννης Mayer... 😅

ο ήχος της semi hollow ή μιας les Paul μου κάνει ποιο «»γλυκος»» για συνοδεία με φωνή κτλ. Εσυ που είσαι ακουστικός παίκτης διαφωνείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kospas12345 είπε

ο ήχος της semi hollow ή μιας les Paul μου κάνει ποιο «»γλυκος»» για συνοδεία με φωνή κτλ.

 

Δεν ξέρω πώς εννοείς το "γλυκός" (οι περισσότεροι θα σου πουν ότι η Strat έχει πιο "γλυκό" ήχο), απλά η semi και η Les Paul έχουν περισσότερα μεσαία και ίσως σου φαίνεται πιο "γεμάτος".

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικά έχουν όλες μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Το βασικό είναι να σου αρέσει η εμφάνιση και να είναι άνετη στο χερι. Τα του ήχου όλα φτιάχνουν.

 

Οι Η7 και L7 έχουν κοντή κλιμακα. Ο ήχος είναι με περισσοτερα μεσαία και λιγότερο πριματες. Οι στρατοκαστερ και τελεκαστερ είναι πιο πριματες, αλλά αυτό δεν τις κάνει λιγότερο "γλυκές" με το σωστό παίξιμο. 

 

Κατά τη γνώμη μου, οι κιθάρες με μονους μαγνήτες έχουν πλεονεκτημα στο ρυθμικό παίξιμο, καθως είναι καθαρότερες και ακούγονται κάπως καλυτερα μέσα στο μιξ. Σηκώνουν περισσότερα εφέ χωρίς να λασπωνει ο ηχος.

 

 

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kospas12345 είπε

ο ήχος της semi hollow ή μιας les Paul μου κάνει ποιο «»γλυκος»» για συνοδεία με φωνή κτλ. Εσυ που είσαι ακουστικός παίκτης διαφωνείς; 

 Αναφορικά με τον "γλυκό" ήχο, πιστεύω ότι είναι κάτι υποκειμενικό. Γενικά συμφωνώ με αυτά που είπε ο Γιώργος λίγο πιο πάνω. Ουσιαστικά αυτό που κάνει έναν ήχο πιο "γλυκό" είναι το παίξιμο και όχι το είδος του μαγνήτη. Πχ ο John Mayer που θεωρώ ότι έχει απ' τους πιο γλυκούς ήχους, χρησιμοποιεί Stratocaster για ήχους όπως το Gravity, αλλά πχ για το Edge of Desire που είναι κ αυτό σούπερ γλυκό σαν ήχος χρησιμοποιεί πότε μια SG, πότε μια 335 και προσφάτως μια PRS με humbuckers. Προσωπικά προτιμώ τον neck pickup μιας Strat για πιο γλυκό ήχο. Αλλά έχω ακούσει φοβερά γλυκούς ήχους και με άλλες κιθάρες. Κ εννοείται τεράστιο ρόλο παίζουν τα settings του ενισχυτή.

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου