Προς το περιεχόμενο

περι youtube counters...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό μου έχει κάνει εντύπωση πολλές φορές.

όταν ανεβάζω video στο youtube για κάποιο καιρό στην αρχή παρακολουθώ την θέασή του.

Τις πρώτες 1-2 μέρες κινείται ανοδικά όπως είναι αναμενόμενο χωρίς να φαίνεται κίνηση στα analytics. Τα analytics συνήθως αργούν μια δυο μέρες. 

Ετσι τις πρώτες μέρες τα views ανεβαίνουν και όταν έρθουν και τα analytics τα views χάνουν (αφαιρούνται αρκετά views)

Εδω βλέπετε στην αριστερη τα δυο πιό πρόσφατα που ανέβασα έχουν 33/17 και μόλις 5 ώρες μετά όταν ξύπνησαν και τα analytics πήγαν στα 19/15

Τα επόμενα που είναι παλιά βίντεο είναι σταθερά.

 

Γνωρίζει κανείς ? έχει ασχοληθεί?

 

20220711_125250.thumb.jpg.86c340c18601fba4710bf004dc0360e6.jpg20220711_172644.thumb.jpg.06b27a4625f7209f45572f620714583c.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως κάνει ένα ξεκαθάρισμα στις προβολές. Γίνεται ένας έλεγχος για το ποιές είναι πραγματικές. Με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν είμαι ειδικός, ένα παράδειγμα είναι οι επαναλαμβανόμενες προβολές που μπορεί να κάνεις εσύ ο ίδιος ή κάποιο άλλο κανάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές, το ΑΙ machine learning του YouTube αφαιρεί τα views απο τα replays που έγιναν απο εσένα απο bots και τα views που είναι κάτω απο 10 sec. Παλιότερα αυτό το ξεκαθάρισμα γινόταν απο τα 100 views και πάνω, ίσως τώρα να γίνεται πιο νωρίς.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikos Achilleus είπε

Έχω την εντύπωση πως κάνει ένα ξεκαθάρισμα στις προβολές. Γίνεται ένας έλεγχος για το ποιές είναι πραγματικές. Με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν είμαι ειδικός, ένα παράδειγμα είναι οι επαναλαμβανόμενες προβολές που μπορεί να κάνεις εσύ ο ίδιος ή κάποιο άλλο κανάλι. 

 

το τελευταίο μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή.

Αν έχεις όρεξη και χρόνο μπορεις να μπουστάρεις δικό σου βίντεο και δεν σβήνονται.

Αυτο που λεω εγώ γίνεται μόνο τις πρώτες μέρες.

Είναι κάποιο ξεκαθάρισμα αλλά δεν καταλαβαίνω τον τρόπο. Επίσης τις πρώτες μέρες μπορώ να έχω μια άποψη αν είναι αληθινά, γιατί το κοινοποιώ σε συγκεκριμένους χώρους οπότε ξέρω αν όντως έγιναν. Πχ το video του Guitar player ξέρω ότι πάνω κάτω πήγε εκεί αρχικά....

 

Τελος πάντων δεν γίνεται θέμα τι 15 τι 30. Αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη απο περιέργεια.

3 λεπτά πριν, PAL είπε

Σε γενικές γραμμές, το ΑΙ machine learning του YouTube αφαιρεί τα views απο τα replays που έγιναν απο εσένα απο bots και τα views που είναι κάτω απο 10 sec. Παλιότερα αυτό το ξεκαθάρισμα γινόταν απο τα 100 views και πάνω, ίσως τώρα να γίνεται πιο νωρίς.

 

έλα όμως που όταν είναι λίγα έχεις και εσύ έλεγχο του τι έχει συμβεί.

Καταλήγω στο ότι στην αρχή το AI ξεγελιέται...

Πχ εγώ replays ζήτημα να έκανα 2-3 για να δω αν ανέβηκε σωστα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PAL είπε

Σε γενικές γραμμές, το ΑΙ machine learning του YouTube αφαιρεί τα views απο τα replays που έγιναν απο εσένα απο bots και τα views που είναι κάτω απο 10 sec. Παλιότερα αυτό το ξεκαθάρισμα γινόταν απο τα 100 views και πάνω, ίσως τώρα να γίνεται πιο νωρίς.

 

Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο PAL. Ακόμα πιο παλιά ήταν τα 333 views, συν κάποια άλλα marks που καθόταν σταθερό μέχρι να ελεγχθεί.

 

Κατά κύριο λόγο είναι τα δικά σου views που δίνεις θελημένα ή μη, και views από ίδιους λογαριασμούς ή ίσως και διεύθυνση IP. Παλιά υπάρχε ένα κρυφό "ποσοστό" που πρέπει να περάσει ο χρήστης σαν watch time προκειμένου να δώσει πραγματικό view. Νομίζω ήταν 30sec γενικά, και για μικρότερα βίντεο έπρεπε να το δεις όλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω...πάντως εγώ 12 φορές δεν το είδα

ούτε καν το χτύπησα για 2-3 δλ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δικιά μου εμπειρία με τα youtube views έχω προσέξει κάποια πράγματα κι εγώ:

Αν πιστεύετε ότι κάνω κάπου λάθος γράψτε το να το τσεκάρουμε..

 

1. Αν δεν υπάρχουν bots, τότε τα hits πάντα μόνο ανεβαίνουν. Οι servers του youtube βρίσκονται στην Ελλάδα, όπως και του google (ανήκουν όλα στην google). Εάν υπάρχει μεγάλη κίνηση (π.χ. ΠΣΚ), τότε - προφανώς επειδή εξυπηρετούν πολλοί server [load balancing] - τότε συνήθως για να "μετρήσουν" όλα τα views στα στατιστικά πρέπει να περάσουν 1-2 μέρες. Ετσι αρκετές φορές βλέπεις να "ξεφυτρώνουν" κάμποσα views που δεν υπήρχανε.

 

2. Αν αποδειχτούν "άκυρα" κάποια views (συνήθως λόγω bots που υπάρχουν είτε στο ίδιο το youtube, είτε στα ΜΚΔ [π.χ. πρόσφατα το tiktok ζήταγε μανιωδώς απόδειξη ότι είσαι άνθρωπος / φαίνεται το είχαν ταράξει τα bots με συγκεκριμένη επίθεση]), τότε τα views του "ψεύτικου" χρήστη σβήνονται και τα views μειώνονται.. Οσο περισσότερη κίνηση έχεις στο κανάλι, προφανώς το φαινόμενο είναι κάπως πιο έντονο..

 

3. Ενα άλλο που μπερδεύει την κατάσταση είναι ότι η αλλαγή της ημέρας στα στατιστικά γίνεται νωρίς το πρωί προς μεσημέρι και όχι ακριβώς τα μεσάνυχτα / τουλάχιστον έτσι έχω προσέξει..

 

4. Κάποια πράγματα που γράφετε (προφανώς τα ξέρετε καλύτερα από μένα!) με 100 views, χαμηλής διάρκειας κλπ. κάνουν την κατάσταση ακόμη πιο περίπλοκη.. Γενικά δε βγάζεις εύκολα άκρη και η μεγάλη πλάκα είναι ότι αν έχεις δικιά σου ιστοσελίδα και κοιτάξεις το log file είναι 100 φορές χειρότερα! :-) Πραγματικά θέλει AI για να καταλάβεις τα bot! :-)

 

5. Τελικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάζεις "μακροσκοπικά" συμπεράσματα του στυλ: "αυτή τη βδομάδα πρέπει να πήγα καλύτερα", "αν κάνω αυτό κι αυτό μοιάζει να είναι καλύτερα" και κάτι τέτοια.. ΚΑΙ ΑΝ είναι και σωστά τα συμπεράσματα..

 

Sorry για μεγάλο-τεχνικό post. :-)

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

δεν ξέρω...πάντως εγώ 12 φορές δεν το είδα

ούτε καν το χτύπησα για 2-3 δλ

 

Δεν είναι μόνο το πόσες το χεις πατήσει. Μπορεί να είναι κάποια δεύτερα που παίζουν όταν μπαίνεις (ή κάποιος άλλος) στο κανάλι σου και έχεις κάποιο βίντεο εκεί, ή μπορεί να είναι λόγω της καινούργιας λειτουργίας που έχουν, που το βίντεο "παίζει" με mouse-over. Αυτό σίγουρα μετράει σαν view γιατί το περνάει στο history και θυμάται το πόσο έχεις δει.

 

Παίζουν και αυτά που λέει ο John και συμφωνώ με το 5 απόλυτα. Το μακροπρόθεσμο μετράει, ειδικά στα social.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χτες μέχρι σήμερα ανέβηκαν

σήμερα τα κατέβασε πιο πολύ κι απο χτες

 

20220712_193238.thumb.jpg.d8bbdd3895036c22d0729dbeb8f01509.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου