Προς το περιεχόμενο

Πωλητής ή βιρτουόζος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Έχει μείνει ....

Τρίμης, Νάκας, Κουρμπής, Μπουζούκι σοπ, Αρμάος, η γνωστή οικογένεια (μπαμπάς και γιος), Μπονφιλάκης, είναι κι άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.

Στράτο,ο Αρμάος στη Χαριλάου Τρικούπη έχει κλείσει.

Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει,αλλού.

 

Να πώ και μια ιστορία.

Μπαίνω πριν χρόνια σε κιθαρομάγαζο, να δοκιμάσω μια strat.Την πιάνει ο πωλητής κι αρχίζει τις μπουρμπουλήθρες.

Να παίξω λίγο;Του λέω.

Παίρνω την κιθάρα κι αρχίζω το

και φεύγω.Κόκκαλο ο πωλητής...

 

Επεξεργασμένο από Αετός
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Αετός είπε

Στράτο,ο Αρμάος στη Χαριλάου Τρικούπη έχει κλείσει.

 

Ωωωω, δεν το ήξερα.

Σίγουρα θα έχουν κλείσει κι άλλοι και δεν το ξέρω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
52 λεπτά πριν, Αετός είπε

Αρμάος στη Χαριλάου Τρικούπη

Από εκεί, τότε, είχα πάρει το πρώτο μου μπάσο. Melody, γιαπωνέζικη κόπια P 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάγχαζαν εργαζόμενοι και θαμώνες αν είναι ποτέ δυνατόν να αγοράσεις κιθάρα/μπάσο/ενισχυτή κλπ χωρίς να δοκιμάσεις

 

και ο Hans Thomann παράλληλα έλεγε σε κάποιο σερβιτόρο, "ωραία αυτά τα στρείδια, Gillardeau τα είπαμε; Φέρνε, φέρνε"

 

😆

 

Όσοι προσαρμόστηκαν πάντως, δουλεύουν νομίζω.

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Σας έτυχε όμως να την κατεβάζει ο πωλητής, να τη συνδέει στον ενισχυτή που είτε διαθέτει το μαγαζί, είτε αυτός επιλέγει, να κάθεται και να κατεβάζει παπάδες που προφανώς έχει προβάρει γι αυτό το σκοπό και αργότερα να σας τη δίνει κι εσάς;

Το μυστικό σε αυτή την περίπτωση είναι να παίρνεις το όργανο με ύφος αδιάφορο, μετά να παίζεις μία νότα ΜΟΝΟ, και να δείχνεις με ύφος μπουρζουά ότι ακούς ΠΟΛΥ προσεκτικά μια κάποια λεπτομέρεια που ο χλεμπονιάρης προλετάριος της μπουρμπουλήθρας δεν μπορεί καν να την εντοπίσει, ούτε να τη διανοηθεί.

 

Σιγά σιγά (μετά το 5λεπτο) μπορούμε να βάλουμε κι άλλες νότες, εξίσου βασανιστικά, μέχρι ο πωλητής να αγανακτήσει. Αν είναι ποκερόφατσα και αντέχει, μπορούμε να εισάγουμε μέσα στο βασανιστικό οστινάτο της μία μόνο νότας κι εμείς μια μπουρμπουλήθρα αλλά τελείως παρενθετικά και αναπάντεχα, χωρίς καμία προσοχή, ίσως συνοδευόμενο και από κάποιο μορφασμό ή κάποιο σαρδόνιο χαμόγελο ή επιφώνημα (π.χ. "Ε ναι", ή "Χμ" ή "Ίσως"). Μετά επιστροφή στη μία νότα. Άντε δύο. Αν βλέπουμε οτι είναι έτοιμος να εκραγεί, παίζουμε κανα δύο συγχορδίες, με έμφαση στο ρυθμό και όχι στην καθαρότητα.

 

Τώρα αν το όργανο μας κάνει, μπορούμε να το πάρουμε, αλλά πρέπει να το κάνουμε μετα βδελυγμίας και δυσφορίας που αναγκαζόμαστε να μπλέξουμε με τη μπασκλασαρίστικη αγγαρεία της απόκτησης αγαθών. Αυτό το καταλαβαίνουμε ότι το κάναμε καλά αν ρωτήσει ο πωλητής "Ένα δηλαδή να βάλω τελικά;"

 

Αν δε μας κάνει, μπορούμε να πούμε "Είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω." Μπόνους πόντοι αν έχει κατέβει όργανο >5.000€.

 

"Τεχνικαί ψυχολογικού πολέμου, ο Αλής. Παρεπάρε!"

  • Like 1
  • Χαχα 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Από εκεί, τότε, είχα πάρει το πρώτο μου μπάσο. Melody, γιαπωνέζικη κόπια P 😎

,Εγώ την πρώτη μου κιθάρα (Ibanez) λόγω χρώματος 😄

Έχω περάσει ώρες στον Αρμάο να χαζεύω και να αγοράζω tab books. Μου άρεσε αυτό το μαγαζί. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

 

συγνώμη παρήγγειλες κιθάρα και σου έφεραν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/6584264/Black-Decker-FX400-Πολυμίξερ-400W-με-Κάδο-1-2lt-Λευκό.html 🤣

 

IMG_20220712_201130.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leon7pap είπε

 

IMG_20220712_201130.jpg

 

δεν ξέρω τι διαφορές παίζουν, αν είναι καλύτερη ή όχι αλλά για μένα έπρεπε να την γυρίσεις πίσω, ειδικά αφού παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες χωρίς να ρωτήσουν όπως και θα έπρεπε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jet72 είπε

 

 

Αν όμως έρθω στην θέση του κάθε πωλητή κιθαρών που του έμπαινε ο κάθε εφηβάκος 80z wannabeguitarhero και ήθελε να μάθει "εκεί" το SOTW στη μία χορδή, ναι, τον δικαιολογώ αν έφτανε να είναι και λίγο "κάπως".

 

Mπα εγώ δεν τους δικαιολογώ με την καμιά....όλοι κάποτε το sotw σε μια χορδή έπαιζαν....αν ο άλλος είναι πωλητής και βαριέται επειδή συναντάει συνεχώς το ίδιο προφίλ πελάτη τότε μαλλον σιχαίνεται τη δουλειά του και για αυτό δε την κάνει καλά....όλοι οι πραγματικοι guitar heroes ήταν κάποτε wannabe guitar heroes....απλά έχει να κάνει με τον επαγγελματισμό του καθένα και την Ελληνική βλαχιά που συναντάς πολλές φορές είτε σε αγοραστές είτε σε πωλητές που λειτουργούν λες και τους χρωστάνε!

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leon7pap είπε

... είτε σε πωλητές που λειτουργούν λες και τους χρωστάνε!

Ετσι οπως το διατυπωνεις δεν μπορω παρα να συμφωνησω!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου