Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
7 ώρες πριν, npap είπε

τώρα στην 2η περίπτωση που θα ήθελα ένα σύστημα που θα κάλυπτε άνετα πχ και post production μίξεις και επεξεργασία κινηματογραφική υλικού ή την παραγωγή soundtrack αναγκαστικά θα κινούμουν τμηματικά και μεσοπρόθεσμα στις αγορές έχοντας όμως προϋπολογίσει ότι τελικά θα ξέφευγα κατά πολύ από τα 500€ που έθεσες αρχικά... πχ θα έπαιρνα αρχικά ένα καλό ζευγάρι μόνιτορ και μια ανάλογή του κάρτα (με τουλάχιστον 6 εξόδους πλέον) και συν τω χρόνω θα πρόσθετα ένα sub και 3 ακόμα ίδια μόνιτορ... μέχρι τότε θα ψιλοάκουγα τις ταινίες αναθέτοντας στο ήδη υπάρχον yamaha χρέη rear surround sp...

 

Δημήτριε να υποθέσω ότι δεν διάβασες ολόκληρη την πρώτη μου απάντηση; 😛

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, npap είπε

τώρα με τα νέα δεδομένα που βάζεις στην κουβέντα η πραγματική σου ανάγκη καλύπτεται (μια και ήδη διαθέτεις επαρκή κάρτα) ΜΟΝΟ με τα JBL και είσαι και υπερκαλυμμένος και σε μουσική και ακούγοντας πολύ καλύτερα και τις ταινίες σου σε σχέση την μέχρι τούδε κατάσταση... θα σου πρότεινα και πιο ακριβά σε αυτή την περίπτωση μια και υπάρχει το χρηματικό υπόλοιπο αλλά δεν δείχνεις να σου χρειάζεται (τουλάχιστον σε αυτή την φάση).. τα υπόλοιπα λεφτά λοιπόν βενζίνη ή σουβλάκια...😁

 

κι εσύ Γεώργιε δεν διάβασες την δεύτερη... γράφω πολλά και βαριέστε έ;... καιρός να αραιώνω σιγά σιγά γιατί μάλλον τσάμπα καίει πια η λάμπα (μου όχι της Πίτσας)...😛

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λέω να καταλήξω στα εξής:

για 5.1 ήχο, όποτε κι αν βλέπω ταινίες με 5.1 (που είναι λιγοστές φορές):

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Ηχεία-Υπολογιστή-5-1-με-Ισχύ-500W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

 

και αυτά που πρότεινες @npap για μουσική παραγωγή:

https://www.skroutz.gr/s/16457471/JBL-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-305P-MkII-41W-Τεμάχιο-Μαύρο.html

 

Οπότε είμαστε στα 300 περίπου + 2x132=564 ευρώ.

 

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο:

Η motherboard μου είπα είναι αυτή:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf

Σελ. 15 βλέπετε τις συνδέσεις που πρέπει να κάνω για 5.1 ηχεία.

Χρειάζομαι 3 καλώδια:

1 για τα 2 μπροστινά, 1 για τα 2 πίσω, και 1 για κεντρικό + subwoofer.

Έτσι είναι τα καλώδια όντως σε όλα τα 5.1 συστήματα για υπολογιστή; Γιατί δεν έχω ξαναπάρει 5.1 σύστημα και δεν ξέρω.

Ή μήπως βρεθώ προ εκπλήξεως και δε μπορώ να τα συνδέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, npap είπε

 

Δημήτριε να υποθέσω ότι δεν διάβασες ολόκληρη την πρώτη μου απάντηση; 😛

εε...επι τροχάδην Νικόλαε....ομολογώ.

Είπα να κάνω μια γενική σύνοψη....!

7 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Οπότε λέω να καταλήξω στα εξής:

για 5.1 ήχο, όποτε κι αν βλέπω ταινίες με 5.1 (που είναι λιγοστές φορές):

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Ηχεία-Υπολογιστή-5-1-με-Ισχύ-500W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

 

και αυτά που πρότεινες @npap για μουσική παραγωγή:

https://www.skroutz.gr/s/16457471/JBL-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-305P-MkII-41W-Τεμάχιο-Μαύρο.html

 

Οπότε είμαστε στα 300 περίπου + 2x132=564 ευρώ.

 

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο:

Η motherboard μου είπα είναι αυτή:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf

Σελ. 15 βλέπετε τις συνδέσεις που πρέπει να κάνω για 5.1 ηχεία.

Χρειάζομαι 3 καλώδια:

1 για τα 2 μπροστινά, 1 για τα 2 πίσω, και 1 για κεντρικό + subwoofer.

Έτσι είναι τα καλώδια όντως σε όλα τα 5.1 συστήματα για υπολογιστή; Γιατί δεν έχω ξαναπάρει 5.1 σύστημα και δεν ξέρω.

Ή μήπως βρεθώ προ εκπλήξεως και δε μπορώ να τα συνδέσω;

 

προσωπικά δεν θα ξαναεπενδύσω σε 5.1 (επένδυσα καλά το 2001 και δεν ξανακάνω το ίδιο σφάλμα) και δεν προβλέπεται να συνθέσω ή να κάνω παραγωγή (και αν κάνω θα είναι 2.0).

Ετσι αν ήμουν στη θέση σου θα επένδυα όλα τα λεφτά σε 2.0

Αλλά....δεν είμαι στη θέση σου

 

 

 

 

Τα καλώδια έτσι είναι, αλλά θα χρειαστείς σίγουρα αντάπτορες από 3.5 mm σε rca

18 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Όχι, δε με ενδιαφέρει η μουσική παραγωγή 5.1.

 

Στις 15/7/2022 στις 12:39 ΜΜ, filmmusic είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση καθώς είμαι άσχετος με το θέμα των ηχείων.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα σύστημα 2.1 ηχείων (https://at.yamaha.com/files/download/other_assets/3/335353/YST-MS201.pdf) για μπροστά, και 2 ηχεία πίσω από στερεοφωνικό, συνδεδεμένα στον υπολογιστή μου.

Επειδή τα 2.1 μου κάνουν νερά τώρα, θέλω να πάρω ένα καινούργιο σύστημα.

Με ενδιαφέρει όμως και η αναπαραγωγή (βλέπω Blu-rays και UHDs στον υπολογιστή) αλλά και η μουσική δημιουργία (ορχηστρικής κλασσικής μουσικής).

 

 

με μπέρδεψες θα έλεγα....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

με μπέρδεψες θα έλεγα

ναι, μάλλον δεν το έθεσα σωστά εξαρχής.

Τα 5.1 τα θέλω μόνο για αναπαραγωγή ταινιών, ενώ για μουσική παραγωγή μου είναι αρκετό το stereo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
38 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο:

Η motherboard μου είπα είναι αυτή:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf

Σελ. 15 βλέπετε τις συνδέσεις που πρέπει να κάνω για 5.1 ηχεία.

Χρειάζομαι 3 καλώδια:

1 για τα 2 μπροστινά, 1 για τα 2 πίσω, και 1 για κεντρικό + subwoofer.

Έτσι είναι τα καλώδια όντως σε όλα τα 5.1 συστήματα για υπολογιστή; Γιατί δεν έχω ξαναπάρει 5.1 σύστημα και δεν ξέρω.

Ή μήπως βρεθώ προ εκπλήξεως και δε μπορώ να τα συνδέσω;

 

 

αν τελικά τα συνδέσεις αναλογικά θα χρειαστείς τρία 3.5mm mini jack to 3.5mm mini jack σαν αυτά παρακάτω δηλαδή μια και το logitech 906 που κατέληξες να πάρεις διαθέτει και αυτό ανάλογες σε φορματ εισόδους με τις εξόδους της κάρτας της μητρικής... μην ανησυχείς ιδιαίτερα όμως καθότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τα εμπεριέχει στη συσκευασία του...

 

imageview.jpg.ea276f03f027cb38d36d8eb1b6108775.jpg

 

 

απλά καλό είναι να μην το κάνεις και να αξιοποιήσεις την ψηφιακή έξοδο (SPDIF) της motherboard σου για να παρακάμψεις τον dac της που είναι κακής ποιότητας...

 

 

 

EDIT

ναι τελικά τα εμπεριέχει...

497727658_Screenshot2022-07-18at11-24-28LogitechZ906surround5.1.thumb.png.04e6694763dbf00347e2b9ed7c84926a.png

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, npap είπε

απλά καλό είναι να μην το κάνεις και να αξιοποιήσεις την ψηφιακή έξοδο (SPDIF) της motherboard σου για να παρακάμψεις τον dac της που είναι κακής ποιότητας...

Τώρα με έπιασες πάλι αδιάβαστο.

Πώς συνδέω σε SPDIF;

Βλέπω είναι μια υποδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, npap είπε

 

 

απλά καλό είναι να μην το κάνεις και να αξιοποιήσεις την ψηφιακή έξοδο (SPDIF) της motherboard σου για να παρακάμψεις τον dac της που είναι κακής ποιότητας...

 

δεν νομίζω να έχει spdif η ΜΒ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν νομίζω να έχει spdif η ΜΒ

 

έχει όπως όλες όσες ξέρω απλά η συγκεκριμένη για λόγους κόστους δεν έχει περάσει "βύσμα" στο σασί...

 

1396557608_Screenshot2022-07-18at11-48-17mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e_pdf.thumb.png.8dbca7e7cf8eecf00df1cf629605b7d0.png

 

Screenshot 2022-07-18 at 11-34-58 mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf.pngοπότε ο φίλος μας αν θέλει να την χρησιμοποιήσει θα πρέπει αν έχει λίγο χρόνο και όρεξη να πάει το pc σε  έναν τεχνικό (δεν είναι τίποτα ούτε λογικά μεγάλο έξοδο θα είναι νομίζω) να περάσει τα πινάκια σε ένα θηλυκό rca... αν το κάνει αξίζει τον κόπο και το όποιο κόστος...

 

σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί για την σύνδεση μόνο ένα καλώδιο coaxial στα 75ohm.

 

61t-NHY0ISL._SL1200_.thumb.jpg.db298e5c4fee770ef797ef1ee044316f.jpg

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου