Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελπίζω το άλλο να είναι οκ.

Από την άλλη δεν ξέρω πως να στο πω, προσπαθήσαμε να σε αποτρέψουμε από διάφορες επιλογές.

Όντως σήμερα το 5.1, 7.1 κλπ είναι πλέον πολύ εξεζητημένο και περιορισμένου κοινού.

Γι αυτό έπρεπε να στραφεις σε εξειδικευμένα καταστήματα και να ψωνίσεις ίσως ξεχωριστές μονάδες, αλλά με πολλαπλάσιο κόστος.

Τώρα έμπλεξες με φτηνές λύσεις και μάλιστα με εταιρείες υπο διάλυση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2022 στις 6:36 ΜΜ, dimsonic είπε

Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Να'σαι καλά αλλά βρε παιδιά, θα τρελλαθώ!

Τώρα πήρα στο σπίτι το καινούργιο και το εγκατέστησα!

Λοιπόν, το volume το έχω στο -5 db και είναι ήδη αρκετά δυνατά. Μέχρι εκεί το πάω. Δε νομίζω να ακούω δυνατότερα.

Πριν 5 λεπτά όταν το αύξανα, από +5db και μετά μέχρι τέρμα άρχιζα να ακούω πάλι αυτό το θόρυβο (και από τα ακουστικά).

Απογοητευμένος, είπα, μήπως έτσι είναι πια τα home cinema και όταν αυξάνεις το volume ακούγεται αυτός ο συγκεκριμένος θόρυβος (άλλωστε δεν πρόκειται να βλέπω ταινίες/ακούω μουσική σε τόσο υψηλή ένταση).

Έλα μου όμως που τώρα, ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Το πάω ΤΕΡΜΑ στα +18db και δεν ακούω απολύτως τίποτα, όπως λογικά θα έπρεπε!

Τί στο καλό γίνεται;

 

edit: Σκέφτηκα, μην κάνει παρεμβολές τίποτα, κανά κινητό. Το έφερα πάλι κοντά στα ηχεία και ο θόρυβος ξαναάρχισε.

Το ξαναπήγα μακριά, δεν εξαφανίστηκε αμέσως ο θόρυβος, αλλά τώρα που γράφω εξαφανίστηκε. Λέτε να φταίει αυτό τελικά; το κινητό;

 

edit2: Τώρα, και με κινητό μακριά και το wi-fi του κλεισμένο, ο θόρυβος επανήλθε και παραμένει. Τι να πω... Μεγάλη απογοήτευση αυτό το home cinema. Και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. 

Είναι περίεργος πάντως. Όταν κάνω εργασίες στον υπολογιστή, κάνει σαν παρεμβολές. πχ. όταν κυλάω τον τροχό στο ποντίκι.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ηχογραφησε τον θορυβο και στειλτον να τον ακουσουμε

Πώς γίνεται αυτό; 

 

edit: Λοιπόν, το ηχογράφησα τελικά.

Έχω στο τέρμα τον ήχο για να ακούγεται, και έχω το κινητό δίπλα στο subwoofer από το οποίο ακούγεται πιο πολύ.

https://vocaroo.com/13RnAeFPlJTW

Από το 5ο δευτερόλεπτο και μετά που ακούγεται σα να διακόπτεται κάθε τόσο, είναι επειδή κυλάω τον τροχό στο ποντίκι.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Ηχογραφησε τον σε αρχειο. Στο κινητο.

Έκανα edit την προηγούμενη ανάρτησή μου. Κοίτα από πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο που περιγράφεις ειναι συνηθισμενος θορυβος σε μεγαλες εντασεις μηχανηματων ηχου που ειναι κοντα σε υπολογιστες.

 

 

Ποιο ειναι το τερμα έντασης?

Ειπες στο -5 ειναι δυνατα

Και μετα το εβαλες στο +5.

Μπορεις στο +5 να ακουσεις μουσικη?

Ή μονο αυτό ακους χωρις μουσικη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Παντως αυτο που περιγράφεις ειναι συνηθισμενος θορυβος σε μεγαλες εντασεις μηχανηματων ηχου που ειναι κοντα σε υπολογιστες.

 

 

Ποιο ειναι το τερμα έντασης?

Ειπες στο -5 ειναι δυνατα

Και μετα το εβαλες στο +5.

Μπορεις στο +5 να ακουσεις μουσικη?

Ή μονο αυτό ακους χωρις μουσικη

το τέρμα είναι το +18.

Στο +5 ξεκουφαίνομαι,δε μπορώ να ακούσω μουσική.

 

Ναι, αλλά για κάποια διαστήματα πριν δεν έκανε καθόλου το θόρυβο αυτό και ας το πήγαινα στο τέρμα.

Οπότε δε νομίζω ότι είναι ο συνηθισμένος θόρυβος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτε θα το κανει εξαρταται απο ενα σωρο παραμετρους εκπομπης γειτνιασης ή γωνιας της συσκευής που προκαλει την παρεμβολη.

Σκεψου οτι ειναι ενας ηυ μεσα σε εναν ενισχυτή ηχου.

Αν αυτο που ηχογραφεις ειναι σε τέτοια ένταση που εκει δεν μπορει να ακουσεις μουσικη ειναι οκ.

Μην το ψαχνεις.

Μηχανημα των 500 ειναι. Τετοιες συμπεριφορες ειναι αναμενομενες.

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Μηχανημα των 500 ειναι. Τετοιες συμπεριφορες ειναι αναμενομενες.

 

😔

Να, πάλι τώρα δεν το κάνει (το έχω στο τέρμα) ενώ πριν μερικά δευτερόλεπτα το έκανε. 

Τι να πω.. Θα το πουλούσα, αλλά αν το κάνει και στον επόμενο θα βρεθώ εκτεθειμένος.

Λοιπόν, κάνω επίσης το εξής πείραμα:

Ανοίγω ένα video mkv.

Όταν το ανοίγω και το βάζω στο pause να δω αν ακούγεται κάτι, ο θόρυβος εξαφανίζεται.

Όταν το κλείνω, ο θόρυβος ξαναρχίζει.

Δεν πετυχαίνει αυτό βέβαια με όλα τα βίντεο.

Ούτε με τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου