Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι οτι αυτο υπερκαλυπτεται απο τον ηχο μουσικης κλπ σε νορμαλ ή δυνατες εντασεις και προφανως και στις υπερβολικες εντασεις.

Αν διαβασεις στο μανιουαλ θα δεις οτι υπάρχει δηλωση κατασκευαστη που λεει οτι το μηχανημα μπορει να δεχτει ή να εκπεμψει emi ή rfi απο και προς γειτονικες συσκευες.

Αν κοστιζε 2000 ευρω θα ήταν πιο χαμηλα ο θορυβος και στα 5000 ισως ανυπαρκτος.

Στα 500 υπαρχει απλα ακουγεται μονο οταν δεν υπαρχει ακουστο σημα μουσικης.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είδα μια ταινία σε blu-ray, οκ, δεν το άκουγα.

Αλλά όταν χρησιμοποιώ cubase πχ. ακούγεται συνέχεια (τώρα μου έγινε εμμονή και το ακούω και στα -5db).

Δε μπορεί να συνεχιστεί αυτό .

Είχα πριν τα Yamaha 2.1, δεν άκουγα τίποτα, κανένα θόρυβο. Και τώρα, που αυτό υποτίθεται είναι καλύτερο σύστημα ακούω αυτό το πράγμα;

Τελοσπάντων, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τη διάθεση βοήθειας.

Θα ρωτήσω αύριο στο public αν γίνεται επιστροφή χρημάτων, αν και δεν νομίζω. 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου βαλω να ακουσεις το δικο μου. Με τον ενα υπολογιστη δεν ακούγεται καν με τον αλλον ενοχλει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι, με λαπτοπ πώς μπορώ να κάνω τη συνδεση με το ένα hdmi καλώδιο;

Η μια πλευρά πάει στο λαπτοπ, η άλλη πάει στο hdmi in, σωστά;

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Θα σου βαλω να ακουσεις το δικο μου. Με τον ενα υπολογιστη δεν ακούγεται καν με τον αλλον ενοχλει

ναι, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου είπαν στο πρώτο που πήρα ότι δεν επιδέχεται επιδιόρθωση; άρα το πρόβλημα υπήρχε. ΓΙατί διαφορετικά φαντάζομαι θα μου έλεγαν ότι δε βγάζει σε αυτούς πρόβλημα και να το πάρω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το συνέδεσα με το λαπτοπ και μου φαίνεται δεν κάνει τα παράσιτα που κάνει με τον υπολογιστή όταν κάνω κάποια δουλειά ή χρησιμοποιώ τον τροχό του ποντικιού.

Το φύσημα βέβαια υπάρχει, αλλά δεν ξέρω τελικά αν έτσι "πρέπει" να κάνει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρηκα ευκαιρία να σου βαλω το βιντεο αλλα το ιδιο συμβαινει με τα δικα μου. Ζεις μ αυτο εκτος αν εχεις εξειδικευμενο για ηχο υπολογιστη 100%. Ιδιως αν υπαρχει daw στο παιχνίδι 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα πίσω. Θα το ξαναδούν λέει, αλλά πρέπει να πάρουν έγκριση για να μου επιστραφούν τα χρήματα!

Ελπίζω να γίνει επιστροφή γιατί πραγματικά δε μπορώ να ζήσω με αυτό τώρα που το ακούω. Το ακούω και στα 0db ενώ πιστεύω δε θα έπρεπε να ακούγεται τίποτα απολύτως εκεί.

Είμαι περίεργος να δοκιμάσω με άλλη μάρκα πιο ακριβό home cinema να δω αν είναι και εκείνο έτσι. πχ. yamaha

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα εντος ΕΕ πρεπει να ισχυει το δεν μου αρεσε το επιστρεφω.

Δυστυχως ειμαστε στην Ελλαδα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λοιπόν

δες εδώ το θέμα που είχα (έχω ακόμα εν μέρει) με τον δεύτερο (μεγάλο και ισχυρό υπολογιστή) με το cubase και την αλυσίδα του σήματος που έχω από κιθάρα έως DAW.

Στο βίντεο θα ακούσεις τον ήχο αλλά και την κιθάρα όπου παίζω λίγο για αναφορά για να καταλάβεις πόσο δυνατά είναι.

Και για να καταλάβεις μιλάμε για κάρτα ήχου όχι φτηνή (750 ευρώ) και υπολογιστή αρκετά προσεγμένο σε δυνατότητες ήχου με σετάρισμα για ήχο 100% και όχι για εικόνα (όπως θελεις εσύ λόγω home cinema) και φυσικά με σύνδεση μόνο usb, όχι καλώδιο hdmi που περνάει από μέσα του η Σάρα και η Μάρα.

Σημειωτέον αυτά γίνονται μόνο στον υπολογιστή, ενώ στο laptop με όλα τα άλλα ίδια το φαινόμενο περιορίζεται πάρα πολύ

 

https://youtu.be/NTStE6LxNmc

θελω να καταλήξω ότι όλα αυτά παίζουν και εξαρτώνται

από μήκη κλαωδίων

τύπο καλωδίων

τύπο σύνδεσης

προσαντολισμό κιθάρας με μόνιτορ ή μονάδα υπολογιστή

τύπο ποντικιού

ποσοστό gain που χρησιμοποιείς στην ηχογράφηση

 

και άλλα πολλά

υπολογιστές μέσα σε ενισχυτή ήχου δεν είναι ό,τι καλύτερο

ομοίως το ταξίδι ήχου μαζί με εικόνα στο ίδιο καλώδιο.

Το emi ή rfi είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει και το αν φαίνεται τελικά είναι συνάρτηση του κόστους της υλοποίησης.

Όπως πχ το ότι ο ενισχυτής που αγόρασες μπορεί να λέει 7Χ120 βατ που το ακούν και γελάνε και τα μπετά.

 

Δεν θα στο ξαναπώ, εξ αρχής πολλοί εδώ μέσα θέσαμε κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το τι θες να πετύχεις με τον προϋπολογισμό αυτό. 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Σημειωτέον αυτά γίνονται μόνο στον υπολογιστή, ενώ στο laptop με όλα τα άλλα ίδια το φαινόμενο περιορίζεται πάρα πολύ

 

 

Μητρική, τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών.

Το τρίπτυχο του διαβόλου για τέτοιο θόρυβο.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου