Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Faded T 2017 - Παρουσίαση/Mini review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yannis Methenitis
Το post επιλέχθηκε από τον Yannis Methenitis.

Στον gkourmoul1 απονεμήθηκε το badge 'Reviewer' και 20 πόντοι συμμετοχής.

Είναι η πρώτη μου Gibson (τη βρήκα σε καλή τιμή μεταχειρισμενη) και μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολυ εντυπωσιασμένος από την κιθάρα αυτή. Δεν χρειάζεται να κάνω αναλυτικό review, μιας και είναι αρκετά γνωστά τα specs και οι δυνατότητές της, αλλά θέλω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από τη συμβίωση μαζί της.

 

1657895461875.jpg.6eed32c9fc0c5284996b5df8fb76482c.jpg

 

Πρώτες εντυπώσεις

 

Ανοίγοντας την κούτα με την κιθάρα, το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν το σκούρο καφέ χρώμα του ξύλου, με την ελαφριά στρώση νίτρο, και το πόσο απλά σχεδιασμένη και υλοποιημένη είναι η κιθάρα αυτή. Έχει τα απολύτως απαραίτητα πάνω της και αυτό της δίδει μια γοητεία τύπου “telecaster”, δηλαδή απλότητα ίσον ομορφιά, και όλο αυτό μετατρέπεται σε ευκαιρία να παίζω και να απολαμβάνω περισσότερο. Με φτιάχνει πολύ τόσο να την βλέπω, όσο και στα χέρια μου.

 

Το δεύτερο πράγμα που παρατήρησα, και έβαλα τη ζώνη για να βεβαιωθώ, ήταν η ανυπαρξία neck dive.  Η κιθάρα είναι ξεκάθαρα body heavy, και αυτό είναι ένα γεγονός (όχι συχνό για SG) το οποίο επιβεβαιώνει το ότι θα την χαρώ χωρίς περιορισμούς. Εδώ να αναφέρω ότι η G400 είχε αυτό το πρόβλημα (γι' αυτό και την έδωσα σε έναν καλό συμφορουμίτη), σε έντονη μορφή, και μου ήταν αδύνατον να βάλω ζώνη και να παίξω όρθιος. Με περιόριζε σημαντικά, και μου είχε δημιουργήσει μια ανάμεικτη εντύπωση, γενικότερα, για τις SG. Τεράστιο plus αυτό, σημάδι ότι η κιθάρα αυτή ήρθε για να μείνει.

 

Το τρίτο πράγμα που παρατήρησα ήταν το πόσο άνετη είναι. Έχει πιο λεπτό σώμα από την G400 (3,4mm η SG vs 3,7mm η G400), είναι ακομα πιο ελαφριά, έχει belly cut, και το μανίκι ταιριάζει ακριβώς στο χέρι μου. Επιπλέον, το ξύλο (στο μανίκι) δεν έχει καθόλου την άγρια faded υφή που συνηθίζεται στις faded. Έχει satin υφή και στο χέρι είναι το ιδανικό, καθώς δεν κολλάει όπως με το gloss finish. Η ταστοδουλειά είναι πολύ καλή (δεν υπάρχουν κοφτερές γωνίες) και τα τάστα έχουν σχεδόν το ιδανική αίσθηση για τα δάκτυλά μου (τα θέλω ελαφρώς ψηλά, για να μην κολλάει το δάκτυλο στα bends). H ταστιέρα είναι από τις πιο άνετες, εύκολες και γρήγορες.

 

Μου έχει κάνει εντύπωση που έχουν χρησιμοποιήσει maple λαιμό και όχι το κλασικο μαόνι. Δεν ξέρω εάν αυτό βοηθά στο neck dive, αλλά σίγουρα το ξύλο είναι πιο σκληρό και αναίσθητο στις αλλαγές του καιρού. Αυτό σημαίνει λιγότερο συχνή ρύθμιση του relief. Επίσης, είναι λιγότερο ελαστικό με αποτέλεσμα η κιθάρα να αλλάζει τόνο πολύ δυσκολότερα όταν μετακινούμε την κιθάρα ή το χέρι μας στην ταστιέρα. Στην G400, με μαόνι παχύ λαιμό, ήταν πολύ έντονες οι αλλαγές τονικότητας όταν πχ έδινα κλίση στο σώμα. Θεωρητικά είναι και πιο bright ξύλο, άρα πιθανόν να είναι παίρνει μερίδιο στον αρκετά bright τόνο της κιθάρας.

Σχετικά με το σετάπ, δε με δυσκόλεψε καθόλου. Το action μπορεί να κατέβει αρκετά χαμηλά, δεν ξεκουρδίζει σημαντικά, αλλά για να συμβεί αυτό έπρεπε να δουλέψω λίγο με το nut. Πάρα πολυ στενά slots...

 

Τέλος, τα ποτενσιόμετρα εχουν αρκετά ποιοτική αίσθηση και είναι πολύ μαλακά (γυρίζουν πολύ εύκολα). Νομίζω ότι είναι 50s το κύκλωμα, καθώς με ρίξιμο του volume στο 8, έχει καθαρίσει σημαντικά ο ήχος. Πολύ εύκολη κιθάρα για κάποιον που δουλεύει πολύ με τα ποτενσιόμετρα. Μεχρι και ο 3way διακόπτης είναι πολύ μαλακός στη λειτουργία του, κάτι που χαρακτηρίζει όλη την κιθάρα στο σύνολό της. Πολύ "μαλακή" στο παίξιμο, στην αίσθηση, στον ήχο κλπ.

 

 

Ήχος/μαγνήτες

 

Η SG έχει τοποθετημένους τους 490Τ και 490R. Είναι alnico 2 μαγνήτες που συναντάμε σε πολλά μοντέλα SG, ακριβά και μη. Ο 490T, που είναι στη γέφυρα, είναι μετρημένος στα 8,36Kohm, ενώ ο 490R, που είναι στη θεση neck, είναι στα 7,96Κohm. Είναι πιο hot σε σχεση με ένα κλασικό PAF, αλλά είναι αρκετά πριμάτος και έχει μια ευχάριστη ατάκα που θυμίζει P90. Δεν έχει κρεμώδη ήχο, αλλά σκαστό, στρογγυλό και αλήτικο. Μου αρέσει αρκετά, καθώς δίδει 100% τον τόνο που πρέπει να έχει μια SG. Με άλλον μαγνήτη, πχ classic 57, δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να πω το ίδιο. Ήθελαν χαμήλωμα αρκετά για να καθαρίσεί λίγο ο ήχος και μπορέσω να έχω καθαρά στον ενισχυτή. Είναι πολύ ευαίσθητοι στις ρυθμίσεις του ύψους, γενικότερα. 

 

Δεν έχω αποφασίσει εάν θα τους αλλάξω ή όχι, καθώς θα ήθελα να έχουν λίγο καλύτερα καθαρά και note definition, όπως έχω συνηθίσει με άλλους διπλούς μαγνήτες. Υστερούν στα double stops, καθώς ο ήχος λασπώνει αρκετά. Εάν αυτό δεν συνέβαινε, θα ήταν απλά τέλειοι μαγνήτες, για τα γούστα μου. Βέβαια, έχουν πολλά συγκριτικά πλεονεκτήματα. Μπορούν να παίξουν τα πάντα, από jazz μέχρι metal, και να το κάνουν και πολύ καλά. Είναι πάρα πολύ πριμάτοι (η έλειψη nickel cover δίδει έξτρα πρίμα), και κόβουν ιδιαίτερα καλά στο μιξ. Έχουν ένα έντονο σκάσιμο που θυμίζει μονό μαγνήτη, τηρουμενων των αναλογιών. Δεν είναι υπερβολη να πω ότι είναι πολύ κοντά, ηχητικά, με P90. Με βάση αυτά που έχω διαβάσει, και δεν ξέρω εάν αληθεύουν, τα δυο coils του μαγνήτη είναι άνισα τυλιγμένα, με αποτέλεσμα την έντονη, αυτή, ατάκα.

 

Εδώ φαίνεται πόσο πριμάτοι είναι σε σχέση με τους filtertron απο την G5222 (και αυτή στα 24,75inch scale). Παίζω με τον MV50 με line out.

 

SG

 

 

Gretsch

 

 

 

Εδώ κάποιες δοκιμές στον Marshall Origin 20 με μικρόφωνο:

 

Καθαρός ήχος

 

 

 

Crunchy ήχος

 

 

 

Distorted ήχος

 

 

 

Και εδώ πως ακούγεται μέσα στο μίξ. Παίζω με τον MV50 με βασικό drive το OD3 (με παρέσυρε λίγο το backing track...)

 

 

 

Χαρακτηριστικά

 

  • Manufacturer: Gibson
  • Series: Gibson USA
  • Design: SG
  • Body: Mahogany
  • Neck: Maple
  • Neck Construction: Set-in
  • Neck Profile: Slim Taper
  • Thickness at 1st Fret: 20.3
  • Thickness at 12th Fret: 22.2
  • Fretboard: Rosewood
  • Scale in mm: 628
  • Fretboard Radius in Inches: 12
  • Number of Frets: 22
  • Fretboard Inlays: Dot
  • Nut type: Tektoid
  • Nut width in mm: 43
  • Width at Last Fret: 57.4
  • Pickup: HH
  • Manufacturer pickups: Gibson
  • Neck Pickup: 490R Humbucker
  • Bridge Pickup: 490T Humbucker
  • Active pickups: No
  • Piezo Pickup: No
  • Coil-splitting: No
  • Switch: 3-Way
  • Control: 2x Vol, 2x Tone
  • Bridge: Tune-o-Matic
  • Tailpiece: Aluminum Stopbar
  • Tuners: Vintage Style Keystone
  • Strap Button: Standard
  • Hardware: Nickel
  • String Gauge: .009 - .046
  • Factory Tuning: Standard E
  • Country of Origin: USA
  • Colour: Worn Brown
  • Finish: Satin
  • Number of Strings: 6
  • Case included: No
  • Gigbag included: Yes
  • Certificate: No

 

 

Φωτογραφικό υλικό

 

1657895461731.jpg.2c4c46acd1cd463d6959d50a092c4e16.jpg

1657895461705.jpg.f0a6bfc6897b888578cf149a6e66c63a.jpg

1657895461761.jpg.931f1ad9ab185ffaa28bf16848df3935.jpg

1657895461674.jpg.130cec3ee77ce0f6ffe25eddec98f719.jpg

1657895461795.jpg.c9ea1d6fb0ade0dc7910b90087428785.jpg

1657895461834.jpg.5c6024bd154614b4e482af344ff5d844.jpg

1657895461913.thumb.jpg.54097b3761334df515498e34dbcb38db.jpg

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 15

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

το πόσο άνετη είναι

Αν έπαιζα κιθάρα 100% θα είχα και μια SG. 

 

Ότι πιο άνετο, ότι πιο καλόβολο, ελαφρύ, με φανταστικό (για τα γούστα μου) μπράτσο. 

Καλορίζικη η κιουρία και είμαι βέβαιος ότι θα σου χαρίσει απολαυστικές στιγμές.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Terry και Στράτο!

 

Μην παραλειψω να ευχαριστήσω τον Λαρισαίο φίλο @geka όπου τσεκαρε την κιθάρα, έκανε την συναλλαγή εκ μέρους μου, και με ευλάβεια την πακεταρε και μου την έστειλε Κρήτη.  Ο πωλητής ήταν από τον Βόλο, και την είχε σε άριστη κατάσταση, με τις ζελατίνες. 

Χωρίς την συνδρομή του, δεν νομίζω ότι θα είχα προχωρήσει στη αγορά αυτήν.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια χαρη μου εκανε ο γιωργος γτ με την ευκαιρια δοκιμασα και μια καλη sg απο κοντα. την επαιξα την κιθαρα για μιαμιση μερα πριν του την στειλω. εμεινα με το στομα ανοιχτο. η κιθαρα ειναι οπως την περιεγραψε πριμα οχι ενχοχλητικα και αλητικη. το καθαρο ηταν με overdrive στην δυαντη πενια και το tube screamer μου ακουτστηκεκαλυτερα απο ποτε. φοβερη κιθαρα. και πανεμορφη. απο εργονομια ειναι ολα τα λεφτα...

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Άμα σας τα 'λεγα εγώ, εσείς με κοροδέβατε ασούμε ....

 

Εάν και αυτή είχε neck dive, θα την έκρινα ως απαράδεκτη...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Εάν και αυτή είχε neck dive, θα την έκρινα ως απαράδεκτη...

 

Στα 'λεγα ότι δεν έχει.

Κάτι που έχει όμως, είναι χαρακτήρας, προσωπικότητα, χωρίς όμως να "καπελώνει" τον ήχο, όπως πχ κάνει η strat.

Αλλά ταυτόχρονα είναι και χαμαιλέοντας, κάνει τα πάντα πάρα πολύ καλά.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο που με εντυπωσιασε πιο πολυ ειναι το πως 2 alnico 2 ακουγονται τοσο καλα στα ρυθμικα μερη, χωρις να λασπωνουν. πολυ βολικη για indie παιξιματα. θεωρω οτι καποιος που παιζει με τελε θα τα παει μια χαρα με την sg. μπορουν να εξυπηρετησουν τα ιδια πραγματα. αυτα απο οσο επαιξα μαζι της κανα διημερο μονο

το δευτερο που με εντυπωσιασε ειναι το μανικι και ποσο δεμενη καισφιχτη ηταν η κιθαρα ακομα και με 9αρες. σαφως ηθελαν λιγο κατεβασμα οι μαγνητες, πραγμα που εκανε ο Γιώργης στη συνεχεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη κιθάρα. 

Οι SG έχουν αρκετά φανατικό κοινό, δεν έχω γνωρίσει κιθαρίστα που να έχει SG και να μην έχει θετικότατη άποψη γι'αυτην 

  • Like 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου