Προς το περιεχόμενο

Επισκευή monitor Tannoy Reveal6D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω ένα ζευγάρι Tannoy Reveal6D εδώ και μόλις 15 χρόνια, και έχουν κάποια θέματα:

Το ένα monitor όταν το ανοίγεις θέλει λίγη ώρα να ζεσταθεί για να αρχίσει να ακούγεται στην σωστή ένταση - ειδικά τον χειμώνα παίζει να μην ακούγεται καθόλου αρχικά και θέλει αρκετή ώρα. Δεν με ενοχλεί τρομερά σαν θέμα το συγκεκριμένο.

Το άλλο monitor έχει άλλο πρόβλημα: Ακούγεται αρκετά πιο αδύναμος ο ήχος, σαν να χάνει αρκετά στις μπασομεσαίες συχνότητες. Σύγκρινα λίγο το φάσμα με μία εφαρμογή μεταξύ των monitor, και χάνει αισθητά (αλλά όχι πάρα πολύ) μεταξύ 100-1000 Hz.

 

Αξίζει να επισκευαστούν αυτά τα monitor ή καλύτερα να πουληθούν; Έχει κανείς να προτείνει κάποιον τεχνικό/μαγαζί στην Αθήνα που να μπορεί να κάνει τη δουλειά, ή ακόμα και να κατάλαβε κάτι από αυτά που έγραψα και να είναι κάτι που να μπορώ κάπως να τσεκάρω και μόνος (αν και αμφιβάλω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλησπέρα... μάλλον πνέουν τα λοίσθια αμφότερα και κάποια στιγμή μεσοπρόθεσμα θα παραδώσουν πνευμα... δεν είμαι τεχνικός αλλά εικάζω το ένα έχει θέμα τροφοδοσίας και το άλλο μάλλον στα πολυσύνθετα ηλεκτρονικά του room corection που διαθέτουν (και όχι σε μεγάφωνο θέλω να ελπίζω)... βάλτα όλα φλατ να δεις αν υπάρχει διαφορά και αν τα έχεις συνδεμένα αναλογικά δοκίμασε και την ψηφιακή σύνδεση ή το ανάποδο... την αντιπροσωπεία από ότι θυμάμαι την είχε ο Νάκας... τώρα νομίζω δεν τα φέρνει πλέον αλλά κάνε ένα τηλέφωνο στο σέρβις του για ενδεχόμενο support που να παρέχει ακόμα... δεν έχεις να χάσεις κάτι... ΝΑΚΑΣ - Σημεία Service

γενικά για τεχνικούς ρίξε μια ματιά εδώ: Service Ηλ. Συσκευών

 

αν βρεις άκρη και εγγυημένη επισκευή μέχρι 100-150 € η γνώμη μου είναι να την κάνεις... για παραπάνω μάλλον θα πρέπει να κάνεις πέτρα την καρδιά να τα συνταξιοδοτήσεις και να τα αντικαταστήσεις... για πώληση τι να σε πω δεν ξέρω ποιος μπορεί να τα πάρει και σε τι τιμή αν δεν κοστολογήσει πριν αξιόπιστα τις βλάβες...

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου