Προς το περιεχόμενο

Last Laugh Lane - Black And White


LastLaughLane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum! Είμαι παλιός θαμώνας του forum (jimaras97), αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανανεώσω τον κωδικό μου (τον οποίο έχω ξεχάσει, δυστυχώς), οπότε έφτιαξα ένα λογαριασμό και για μένα και για το rock συγκρότημα στο οποίο βρίσκομαι και παίζω κιθάρα (2 σε 1 😀 ). Χτες βγάλαμε νέο τραγούδι και θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας! Το τραγούδι κινείται σε blues rock μονοπάτια με heavy έκπληξη στο τέλος (βέβαια, τώρα που την απόκαλυψα, ίσως να μην είναι πλέον έκπληξη). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο βίντεο, ωραίες κιθάρες, ωραίο riff, και ακόμη πιο ωραίο το τελευταίο τμήμα που για τα δικά μου γούστα θα το προτιμούσα σαν κεντρική ιδέα, γιατί δίνει κάτι το διαφορετικό και ξεχωρίζει ευχάριστα.

 

Ένα αρνητικό που μπορώ να επισημάνω είναι ότι σε αρκετά σημεία θα μπορούσε να είναι πιο tight στο χρόνο, κυρίως η drums, αλλά συμβαίνει και στα υπόλοιπα όργανα. Θέλει πιο ακριβές παίξιμο, πιο "τέλειο" ας πούμε, ειδικά σε κάτι γυρίσματα που χάνεται αρκετά. Σε λογικά πλαίσια πάντα.

 

Ισχύει και για τη φωνή το παραπάνω, αλλά γενικά η φωνή μου φαίνεται λίγο ξερή/dry, ειδικά με το ντουμπλάρισμα που έχει γίνει που πιστεύω δεν πολυταιριάζει. Θα μου άρεσε περισσότερο αν υπήρχε αρμονια με 2η φωνή, ή ακόμα και οκτάβες σε falsetto.

 

Και επειδή δε θα ταν σχόλιο Alex αν δεν αναφαίρεται κάτι για την προφορά, ε, η προφορά θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα για μένα. Κάποια σημεία δε τα καταλαβαίνω καν, όπως μετά την παύση της κασέτας, στο 2:04. Όσες φορές και να το άκουσα, κάτι νταζατσφα νταζεσιτζιζ, πραγματικά άι ντοντ αντερστάντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μπράβο παιδιά για την πολύ όμορφη δουλειά.

 

Εμένα αντιθέτως μου άρεσε πολύ το 1ο μέρος (πέφτει πολύ μέσα στη δουλειά γραφείου που κάνει ο μέσος υπάλληλος, οπότε σίγουρα θα ελκύσει πολύ κόσμο που όπως κι εγώ θα θέλει να δει που θα οδηγήσει όλο αυτό)

 

Γι αυτό και δεν μου άρεσε το 2ο μέρος που φρικάρει, ίσως γιατί μου φάνηκε χωρίς λύτρωση στο τέλος.

 

Βέβαια, γούστα είναι αυτά, μην τα παίρνετε και πολύ στα σοβαρά - το κομμάτι είναι έτσι κι αλλιώς καλό

  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ωραίο βίντεο, ωραίες κιθάρες, ωραίο riff, και ακόμη πιο ωραίο το τελευταίο τμήμα που για τα δικά μου γούστα θα το προτιμούσα σαν κεντρική ιδέα, γιατί δίνει κάτι το διαφορετικό και ξεχωρίζει ευχάριστα.

 

Ένα αρνητικό που μπορώ να επισημάνω είναι ότι σε αρκετά σημεία θα μπορούσε να είναι πιο tight στο χρόνο, κυρίως η drums, αλλά συμβαίνει και στα υπόλοιπα όργανα. Θέλει πιο ακριβές παίξιμο, πιο "τέλειο" ας πούμε, ειδικά σε κάτι γυρίσματα που χάνεται αρκετά. Σε λογικά πλαίσια πάντα.

 

Ισχύει και για τη φωνή το παραπάνω, αλλά γενικά η φωνή μου φαίνεται λίγο ξερή/dry, ειδικά με το ντουμπλάρισμα που έχει γίνει που πιστεύω δεν πολυταιριάζει. Θα μου άρεσε περισσότερο αν υπήρχε αρμονια με 2η φωνή, ή ακόμα και οκτάβες σε falsetto.

 

Και επειδή δε θα ταν σχόλιο Alex αν δεν αναφαίρεται κάτι για την προφορά, ε, η προφορά θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα για μένα. Κάποια σημεία δε τα καταλαβαίνω καν, όπως μετά την παύση της κασέτας, στο 2:04. Όσες φορές και να το άκουσα, κάτι νταζατσφα νταζεσιτζιζ, πραγματικά άι ντοντ αντερστάντ.

Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Ναι, ίσως τα θέματα χρόνου οφείλονται στο ότι δεν ηχογράφησε ο κανονικός μας drummer, αλλά sessionάς, αφού ο δικός μας αναρρώνει μετά από εγχείρηση στο δεξί χέρι ύστερα από ταλαιπωρία πολλών μηνών και το παιδί που έπαιξε ίσως δεν είχε αφομοιώσει 100% το τραγούδι. Αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο κάναμε editing, μας άρεσε που «κούναγε» λίγο ο ρυθμός και αφήσαμε το -κατά τα άλλα- δυνατό performance του session σχεδόν ατόφιο, warts and all.

 

 

3 λεπτά πριν, stamkosk είπε

Γι αυτό και δεν μου άρεσε το 2ο μέρος που φρικάρει, ίσως γιατί μου φάνηκε χωρίς λύτρωση στο τέλος.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την ακρόαση/θέαση! Η αλήθεια είναι ότι το κλιπ θέλαμε να έχει ένα μη λυτρωτικό τέλος, αλλά καταλαβαίνω τι λες. Είναι λίγο μαύρο κλείσιμο, πράγματι.

Επεξεργασμένο από LastLaughLane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sas!

Sygnomin pou grafw sta Greeklish - den exw pliktrologio Elliniko. Mou arese para polli to binteo. Mou arese to oti eixe ena gnisio Live vibe. Sta 3:30 pou allakse o rithmos, goustara para polli. I tragoudistria tis mpantas exei oraia xria, kai i profora tis dinei to kommati ena oraio stoixio. Tha ithela o ksexorismos metaksei kouple kai refrain na einai pio entonos. To solo sta 2:30 mou thimise tous Counting Crows kai m'arese para polli.

 

Ed, Greek Brothers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου