Προς το περιεχόμενο

Σημεία Αλλοίωσης


Dixie
Η απάντηση από τον manosx,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ε (και) γι αυτό σας αγαπάω όλους σας...😘

 

από την μία, καταφέρνοντας να διαβάσω ολόκληρο το θέμα, αισθάνομαι αυτή την στιγμή από αμήχανα έως ηλίθιος, ωσάν στρέητ εκούσια ευνούχος κλεισμένος σε χαρέμι με εστεμμένες μις κόσμος, αλλά από την άλλη, μου ξορκίζετε λυτρωτικά ενοχές (και κόμπλεξ) χρόνων που φέρω βαρέως καθότι ποτέ δεν αφιέρωσα έστω ελάχιστο χρόνο να ξεστραβωθώ να μάθω να διαβάζω έστω μια γραμμή από τις "5", συνευρισκόμενος "πλατωνικά" από εξ απαλών ονύχων μέχρι τώρα στην πολύχρονη σχέση μου με την μουσική...😊

  • Χαχα 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, npap είπε

ε (και) γι αυτό σας αγαπάω όλους σας...😘

 

από την μία, καταφέρνοντας να διαβάσω ολόκληρο το θέμα, αισθάνομαι αυτή την στιγμή από αμήχανα έως ηλίθιος, ωσάν στρέητ εκούσια ευνούχος κλεισμένος σε χαρέμι με εστεμμένες μις κόσμος, αλλά από την άλλη, μου ξορκίζετε λυτρωτικά ενοχές (και κόμπλεξ) χρόνων που φέρω βαρέως καθότι ποτέ δεν αφιέρωσα έστω ελάχιστο χρόνο να ξεστραβωθώ να μάθω να διαβάζω έστω μια γραμμή από τις "5", συνευρισκόμενος "πλατωνικά" από εξ απαλών ονύχων μέχρι τώρα στην πολύχρονη σχέση μου με την μουσική...😊

 

Εσύ, τουλάχιστον, κατάφερες να το διαβάσεις. Εγώ που δεν καταλάβαινα λέξη απ' όλα αυτά, και έμεινα στο 2ο ποστ, πως θα έπρεπε να αποκαλώ τον εαυτό μου? 😁

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

 Φίλε npap μετά λόγου γνώσεως σου λέω πως το πιο εύκολο πράγμα που υπάρχει στη μουσική είναι να διαβάσεις παρτιτούρα. Πρόσεξε, δε λέω να εκτελέσεις την παρτιτούρα, διότι το να μπορέσεις να εκτελέσεις το κομμάτι με Ρυθμό, και ειδικά χωρίς να το έχεις ξαναδεί είναι πολύ μαμησι. Αλλά το να το διαβάσεις offline είναι πραγματικά πανευκολο, σιγά το ζήτημα, σα να διαβάσεις τις κουκίδες από το DAW είναι, και μπορεί να φανεί και πολύ χρήσιμο, να βγάλεις αργά αργά κάποια μελωδία που δεν βγαίνει με το αυτί πχ, ή να ακολουθείς τη δομή ενός κομματιού κλπ

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εσύ, τουλάχιστον, κατάφερες να το διαβάσεις. Εγώ που δεν καταλάβαινα λέξη απ' όλα αυτά, και έμεινα στο 2ο ποστ, πως θα έπρεπε να αποκαλώ τον εαυτό μου?

 

Είπε ο άλλος που παίζει καντάρια, ανεβάζει ριβιουζ 45 αστέρων και τον πείραξε που δε κατάλαβε τις αλλοιώσεις....

 

Άσε μας άνθρωπε μου καλοκαιριάτικο!

  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Είπε ο άλλος που παίζει καντάρια, ανεβάζει ριβιουζ 45 αστέρων και τον πείραξε που δε κατάλαβε τις αλλοιώσεις....

 

Άσε μας άνθρωπε μου καλοκαιριάτικο!

 

Θα μου άρεσε πάρα πολύ να έπιανα μια οποιαδήποτε σελίδα με νότες και να μπορούσα απλά να τη διαβάσω και να ξέρω τι πρέπει να παίξω. Είναι καθαρά θέμα εξασκησης, και μετανιώνω που μικρός δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία σε αυτό το μεγάλο κεφάλαιο.

 

Προφανώς, δεν ειναι απαραίτητο για να μπορείς να ασχοληθείς με τη μουσική, αλλά σίγουρα αποκτάς ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην επικοινωνία με άλλους μουσικούς. Μαθαίνεις μια νέα γλώσσα και ξαφνικά άλλοι ορίζοντες ανοίγουν, άσχετα από το πόσο καλός είσαι με την πένα.

  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

μετανιώνω που μικρός δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία σε αυτό το μεγάλο κεφάλαιο.

 

 

Δεν χρειάζεται να το έχεις κάνει από μικρός.

Με λίγη εξάσκηση, σε δύο μήνες (και πολύ λέω) θα είσαι μια χαρά.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Θα μου άρεσε πάρα πολύ να έπιανα μια οποιαδήποτε σελίδα με νότες και να μπορούσα απλά να τη διαβάσω και να ξέρω τι πρέπει να παίξω. Είναι καθαρά θέμα εξασκησης, και μετανιώνω που μικρός δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία σε αυτό το μεγάλο κεφάλαιο.

 

Προφανώς, δεν ειναι απαραίτητο για να μπορείς να ασχοληθείς με τη μουσική, αλλά σίγουρα αποκτάς ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην επικοινωνία με άλλους μουσικούς. Μαθαίνεις μια νέα γλώσσα και ξαφνικά άλλοι ορίζοντες ανοίγουν, άσχετα από το πόσο καλός είσαι με την πένα.

 

Μη παρεξηγηθώ, απλά το αναφέρω σκεπτόμενος αυτή τη ματαιοδοξία που τους περισσότερους μας πιάνει (ηγούμαι σημαιοφόρος σε αυτό) και ψάχνουμε τα αρνητικά αντί να ζούμε ευτυχισμένοι με τα έμφυτα κάλλη και αρετές μας (φυσικά αναζητώντας και την εξέλιξη).

  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πραγματικά ήθελα, θα το είχα κάνει, έστω και καθυστερημένα. Δεν το είχα ποτέ σε προτεραιότητα, μάλλον.

Θα ήταν χρήσιμο, σίγουρα, εάν το κατείχαν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εάν πραγματικά ήθελα, θα το είχα κάνει, έστω και καθυστερημένα. Δεν το είχα ποτέ σε προτεραιότητα, μάλλον.

Θα ήταν χρήσιμο, σίγουρα, εάν το κατείχαν.

γίνεται σιγά σιγά και εφ όσον βάλεις στόχο.

Θα σε βοηθήσει επίσης ένα project.

Εμένα με βοήθησε το tarkus. Είχα αρχίσει με κάτι on line μαθήματα, αλλά μόνο όταν πλησιάσει το ωόν εις τον πωπόν τότε μόνο θα προχωρήσεις.

Μετα πρέπει να πιάσεις ένα άλλο project.

Διότι θέλει και εξάσκηση πάντα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/8/2022 στις 12:02 ΠΜ, Dixie είπε



Στην ενότητα των αλλοιώσεων η μεν Κλάδη δεν συμπεριλαμβάνει την αναίρεση στις αλλοιώσεις, διότι κατά τη γνώμη της η αναίρεση δεν αλλάζει, δεν μεταβάλλει το φυσικό ύψος της νότας, σε σύγκριση με τη δίεση και την ύφεση. 

 

Kαι που την βάζει , έφτιαξε καίνουργια κατηγορία ; 😇 Γιατί θα πρέπει να ενημερωθεί η σοβαρή ξένη βιβλιογραφία, που δεν ήξεραν &  έχουν τις αναιρέσεις στις αλλοιώσεις.

Δυστυχώς τα ελληνικά βιβλία πάσχουν όπως καταλαβαίνεις.... οπως και η παιδεία μας γενικότερα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου