Προς το περιεχόμενο

Psychedelic Rock


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρό ειχα να μπω εδω μέσα... Λοιπόν, επειδή πάντα τρέφω σεβασμό σε όλους όσους γράφουν εδώ ως "πληκτράδες" (ίσως επειδή οι γνώσεις σας στα keyboards με κάνουν να νιώθω άσχετος :P ), θέλω να ρωτήσω το εξής:

θέλω/προσπαθώ να ασχολειθώ με την ψυχεδελική rock σε στύλ συγκροτιμάτων όπως Eloy kai Iron butterfly (που μερικοί Hammond ήχοι αρκούν) μέχρι ozric Tentacles και Porcupine Tree (με πολλα ηλεκτρονικά effects)... Ωστόσο. το αρμόνιο μου ειναι... επειηκώς αρχαίο και θέλω τι γνώμη σας : ενα ΚΑΛΟ καινούριο αρμόνιο θα επαρκεί, ή να αρχίσω να ψάχνω για synth αναγκαστικά? Τα κομμάτια που με προβληματίζουν είναι κομμάτια όπως π.χ. αυτά του Voyage 34 των porcupine tree (για όσους θέλουν να ψάξουν),καθώς με τέτοιο είδος θέλω να ασχολειθώ σοβαρά... Να βγάλω επιτέλους τις μελωδίες απο το κεφάλι μου... :P

anta niw8w asxetos edw mesa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό που ρώτησες ... χαίρομαι ιδιαίτερα που ενδιαφέρεσαι για την ψυχεδελική μουσική καθώς είναι από τα αγαπημένα μου είδη. Τα synthesizers που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά μάλλον δεν θα σε καλύψουν , έτσι θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις προσομοιώσεις παλαιών αναλογικών synthesizers και οργάνων με softsynths . Συγκεκριμένα θα αναφέρω μερικά...

 

Arturia : Minimoog , Moog Modular , CS-80V

Native instruments : Pro 53 , B4

Dash : Da Hornet ,

Gmedia : impOscar , Oddity

Applied-acoustics : Lounge Lizard , Ultra Analog VA-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.in.gr/Articles/article.asp?ArticleId=60093&CurrentTopId=59851&IssueTitle=RAM+140

 

Βεβαια αυτα τα αρθρα ειναι λιγο πισω, αλλά θα σου πρότεινα να τα διαβασεις όλα, γιατί ίσως και εσυ να εχεις μείνει λίγο πίσω :wink:

 

Αν πάντως θέλεις κάτι σε hardware, ετοιμάσου να τα σκάσεις χοντρά... Δεν είναι τυχαίο που οι progressive πληκτράδες είναι χαμένοι πίσω από hammonds, pianos, synths κλπ... Η μόνη διέξοδος είναι ένα καλό, ή μάλλον ενά ΠΟΛΥ καλό all around synth... π.χ. Kurzweil K2600... (Jordan Rudess RULES!!! 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kurzweil k2661 απο Bon Studio.

To πηρα μετα πολων οικονομιων ....

Εκπληκτικο synth αλλα και δυσκολο στον προγραμματισμο.

Πρεπει να εχεις υπομονη αλλα θα σε ανταμηψει με εκπληκτικα αποτελεσματα.

Μονο η προσομοιωση του Hammond που εχει αξιζει τα λεφτα του. Και φυσικα δεν εχει μονο αυτο ...

Για οτι πληροφοριες θελεις , εδω ειμαστε !!!

 

Αντωνης.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forgive my άγνοια, αλλα τι ακριβώς ειναι αυτά? expanders κλπ ή κανονικα σύνθ?

 

Είναι προγράμματα προσομοιώσεις πραγματικών synthesizers του παρελθόντος που λειτουργούν αυτόνομα ή σαν plugins σε δημοφιλή sequencers όπως πχ το Cubase.Για παράδειγμα πήγαινε εδώ να δείς …

http://www.arturia.com

Για να τα παίξεις χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου , έναν υπολογισυή ,το υπάρχον keyboard που έχεις (πρέπει να έχει MIDI out) και το απαραίτητο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.in.gr/Articles/article.asp?ArticleId=60093&CurrentTopId=59851&IssueTitle=RAM+140

 

Βεβαια αυτα τα αρθρα ειναι λιγο πισω' date=' αλλά θα σου πρότεινα να τα διαβασεις όλα, γιατί ίσως και εσυ να εχεις μείνει λίγο πίσω :wink:

 

[/quote']

 

Ένας νέος κόσμος ανοίγεται μπροστά μου...

Maniac, μετα απ'αυτά το μόνο που έχω να πώ είναι 8O

anta niw8w asxetos edw mesa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευκέ μάγε, καλωσήρθες στον παρανοικό κόσμο των virtual synths. Εάν ο υπολογιστής σου είναι αρκετά δυνατός, τα αποτελέσματα που θα έχεις θα είναι πολύ καλά, και σίγουρα καλύτερα από το μέσο sample player synth.

Πριν αρχίσεις όμως να σκέπτεσαι το που θα επενδύσεις, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα κάποια από τα πολύ καλά ΔΩΡΕΑΝ plug ins που κυκλοφορούν. Έτσι θα είσαι ποιο σίγουρος για το αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος εργασίας, και αν ο υπολογιστής σου σηκώνει... τα βάρη! Ο αξιότιμος κύριος maxos έχει κάνει ένα πολυ ωραίο post με διευθήνσεις από free vstis.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=738&sid=ffd1d0a8c9fbc216b5711802378cbe2e

 

Δοκίμασε κάποια (πχ το πολυ καλό synth1) και εδώ είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τώρα που βρήκα χρόνο και PC με Internet είπα να κατεβάσω μερικά απο αυτά που μου προτείνατε, και έχω μερικές απορίες:

Τα περισσότερα απο αυτά μου άφηναν μερικα dll αρχεία. Απ'ότι ψιλοκατάλαβα αυτά ειναι plug-ins για άλλα προγράμματα που χρησιμοποιούνται ως βασικό v-synth; Αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό;Ψάχνοντας, πέτυχα πχ το όνομα Steinbeg VST, αυτό είναι κάτι τέτοιο; Αξίζει? Ή αυτα μπορούν να δουλέψουν αυτόνομα και εγώ κανω κάτι λάθος? Πέτυχα μερικά ,όπως το ORGANised trio ή κατι τέτοιο, αλλα τα περισσότερα, όπως προείπα, μου αφήνουν σκόρπια αρχεία (πχ. Kjaerhus Audio, DS8 Drum Studio)

 

Περιμένω βοήθεια γιατι έχω μπλεχτεί άσχημα... :(

anta niw8w asxetos edw mesa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου