Προς το περιεχόμενο

Τεστ latency σε 23 amp modelers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, manosx είπε

τα καλά μαντάτα έρχονται από το thunderbolt ...

 

Δυστυχώς ο Θεός μας έδωσε μόνο δύο νεφρά, δεν φτάνουν για όλα .....

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 στα 30 με διάστημα εμπιστοσύνης 43%

Ανήκω μάλλον στους ευτυχισμένους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δοκίμασε να αυξήσεις τη καθυστέρηση μέχρι εκεί που την αντιλαμβάνεσαι εύκολα και άρχισε να μειώνεις μετά για να δεις τι καταλαβαίνεις. Είπα όμως πως η ατακα της μπότας είναι πιο αργή απο του χάιχατ που είναι άμεση, οπότε δεν είναι εύκολο να διακρίνει κανείς, ιδιαίτερα όταν η μπότα είναι πρώτη. Αν παρατηρήσεις υπάρχει και διαφορά στο decay της (μικρότερο) όταν το χάιχατ είναι πρώτο που αλλοιώνει την χροιά της και την κάνει εύκολη απάντηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό αλλά κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα λύνεται απλά.

Όταν παίζεις έχεις ένα μόνιτορ επάνω στο μαραφέτι για να ακούς, δεν ακούς από τα μόνιτορ του υπολογιστή και έτσι γλυτώνεις την αθροιστική καθυστέρηση.

 

Το πρόβλημα με τα μαραφέτια είναι αλλού.

Οι περισσότεροι κιθαρίστες δεν είναι συνηθισμένοι να ακούν από μόνιτορ ακόμα και όσοι ηχογραφούν, σπάνια έχουν iso box, την ώρα που παίζουν ακούν την καμπίνα και η διαφορά είναι τεράστια.

Ότι IR και να φορτώσεις, όσο καλά μόνιτορ και να έχεις, η διαφορά είναι μεγάλη.

Εάν κάποιος θέλει την αίσθηση amp in a room τότε η μόνη λύση είναι να επιλέξεις μαραφέτι που μπορεί να δώσει μια έξοδο χωρίς cab emulation για καμπίνα.

Επεξεργασμένο από panorios
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια πάνω κάτω στα 5ms

10 στα 20 με 90% στα 10ms

8 στα 10 με 99% στα 20ms.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το τεστ του βίντεο έγινε με φορτωμένα IR σε όλα και σε κάποια περίπτωση όταν άλλαξε το IR άλλαξε και η καθυστέρηση προς το καλύτερο. Τα Boss πχ έχουν ένα αμελητέο 2ms και άλλα ακριβότερα πάνω απο 7.

 

Eπειδή  @panoriosείσαι απο αυτούς που ασχολούνται ιδιαίτερα με τα modelers και ευτυχής ιδιοκτήτης Kemper, αν θυμάσαι απο τις πρώτες φορές που βρεθήκαμε στον ευρύχωρο και φιλόξενο χώρο σου, σου μίλησα για την απόσταση που έχεις απο κάποιους ενισχυτές (Fender και Yamaha) και μου είπες πως δεν σε ενοχλεί καθόλου ενώ εγώ ξενίζομαι. Στο σπίτι παίζω μόνιμα μπροστά σε ενα ζευγάρι Genelec studio monitors και μια καμπίνα Boogie στην ίδια απόσταση. Max 1-1,5 μέτρο. Όταν παίζω live, θέλω να στέκομαι δίπλα στον ενισχυτή.

 

Κανείς όμως δεν προσπαθεί να πει στον άλλον τι να κάνει και με τι να παίξει, παρα μόνο να γνωρίζει όπως μας παρουσίασε ο κολλητός μου ο Leo, κάποιες παραμέτρους ασήμαντες για κάποιους (όπως ομολόγησε για τον ίδιο) αλλά σημαντικές για άλλους.  

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου