Προς το περιεχόμενο

Επόμενο μουσικό βήμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

 


@dimsonic

Είμαι full-time γραφίστας, graphic designer που λένε και στο χωριό μου. Δουλεύω σε μια εταιρία τεχνολογίας στην Αθήνα, με καλά χρήματα, όχι τίποτα τρομερό βέβαια. Όμως δεν μπορώ να πω ότι απολαμβάνω τη δουλειά μου, και δε νιώθω ολοκληρωμένος. Φαντάσου ότι δεν δέχτηκα ολόκληρη προαγωγή γι αυτό το λόγο. Τώρα στα 31 που είμαι νέος ακόμα (γελάω), λεω να κάνω ότι μπορώ για να προσπαθήσω για το μουσικό.

 

δεν θέλω να ξαναφανώ πεθερός, αλλά πιστεύω αν δεν ένιωθες ολοκληρωμένος η προαγωγή θα βοηθούσε. Βέβαια δεν ξέρω πόσο "άγκυρα" θεωρείται η μουσική (ή πέστο κρυφός πόθος - και άγκυρα είναι το γραφιστικιλίκι)

Πάντως στην ηλικία αυτή πρέπει να κατλάβεις ότι ήδη είσαι μεγάλος για να κάνεις το μπρεηκ.

Δυστυχώς μουσική σήμερα φτιάχνει ο "πάσα ένας" και έχει υποβαθμιστεί ιδιαίτερα το αντικείμενο.

 

Αλλά επειδή ξέρω τι φτιάχνεις μουσικά, έχω ελπίδες, και να έχεις και συ, παρ όλο που σε γειώνω. Θέλει να πέσεις με τα μούτρα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

δεν θέλω να ξαναφανώ πεθερός, αλλά ....

 

Ώστε επιμένεις κιόλας ...

Έλεος πια, το καταλάβαμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Μάλιστα ...

Έχει τον Bill στις Ολλανδίες να προσέχει την κόρη του, κι αυτός την προξενεύει με τον Αλέξη ...

 

Τι σου είναι η ζωή ....

 

 

είναι δύσκολο να το κάνω φραγκοδίφραγκα....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

 

είναι δύσκολο να το κάνω φραγκοδίφραγκα....

 

Δεν χρειάζεται, το πιάσαμε ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Ώστε επιμένεις κιόλας ...

Έλεος πια, το καταλάβαμε.

 

πρέπει να καταλάβεις ότι στη ζωή αυτή από τη στιγμή που σε λέει η νοσοκόμα it's a girl, πεθερός γίνεσαι μονομιάς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

πρέπει να καταλάβεις ότι στη ζωή αυτή από τη στιγμή που σε λέει η νοσοκόμα it's a girl, πεθερός γίνεσαι μονομιάς

 

Άρα τους βλέπεις όλους σαν υποψήφιους γαμπρούς φαντάζομαι ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Άρα τους βλέπεις όλους σαν υποψήφιους γαμπρούς φαντάζομαι ...

φερε τον έλεγχο να σε βάλω άριστα

  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

2) να πάρω (ακόμα πιο) σοβαρά τη σύνθεση προκειμένου να έχω περισσότερες πιθανότητες για να το κάνω επαγγελματικά (μουσική για κινηματογράφο και video games).

Για μένα είναι απλά τα πράγματα. Πρώτα κοιτάς τι χρειάζεται για να να είσαι συνθέτης μουσικής κινηματογράφου και μετά το περιβάλλον που θα δουλέψεις.

1) Ακούς (ακούς λέμε και μελετάς πρώτα τους κορυφαίους). Αναφέρω τυχαία...Ennio Morricone, Max Steiner, Henry Mancini, John Williams, John Barry, Hans Zimmer, Jerry Goldsmith,....

Μετά πας στους πιο "δεύτερους"....Éric Serra, Alan Silvestri... Κοιτάς τι ωδεία και σπουδές έχουν και γενικά τη πορεία τους. O Vangelis είναι μια κατηγορία μόνος του!

2) Κοιτάς το περιβάλλον που θέλεις να δουλέψεις. Κινηματογράφος και video games production...στην Ελλάδα!!!

Ψάχνεις διαβατήριο!

3) Mελετάς τις royalty free βιβλιοθήκες (προδιαγραφές, τιμές...) που πουλάνε μουσική για videos, videogames.

4) Στέλνεις mail στο Νικόλα (τον δικό μας)...είναι νομίζω ο μοναδικός εδώ μέσα με βραβείο Bafta για μουσική video game. Πας Αμστερνταμ να γίνεις βοηθός του και σε λίγο καιρό του κλέβεις τη πελατεία!!!

5) Στέλνεις mail στο Σιαχάμη (τον δικό μας)...αυτός είναι εδώ και φτιάχνει μουσική για ντοκυμανταίρ του BBC.

6) Ψάχνεις λίγο καλύτερα το επάγγελμα σου, άλλο γραφίστας άλλο graphic designer...μη κοιτάς που στην Ελλάδα τα κανούμε όλα ίσα. Επειδή και εγώ είναι του επαγγέλματος (αλλά πλησιάζω την απόσυρση), μπορούμε να πιούμε μπύρες και να σου πώ τί θα έκανα αν ήμουν περίπου στην ηλικία σου. 

  • Like 4

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimsonic

Την προαγωγή δεν την πήρα για διάφορους λόγους.

 

Αρχικά είχα απαιτήσει αύξηση, και μάλιστα μεγάλη. Μου έκαναν αντιπρόταση για λίγο μικρότερη αύξηση (και πάλι μεγάλη), ή μεγαλύτερη αύξηση αλλά με προαγωγή, για να πάρω όλη την ευθύνη του δημιουργικού τμήματος της εταιρίας (που και τώρα την έχω αλλά άτυπα). Η θέση δεν υπήρχε, θα τη δημιουργούσαν για μένα.

 

Δέχτηκα την απλή αύξηση αντί την προαγωγή γιατί θα ήμουν υπόχρεος στην εταιρία για τουλάχιστον 2 χρόνια μιας και έπρεπε να "φτιαχτεί" η θέση από την αρχή, να μπουν θεμέλια και να οριστούν ευθύνες κτλ., συν ότι θα είχα περισσότερη δουλειά, πράγμα που ήθελα να αποφύγω για να έχω χρόνο για μουσική.

 

Παράλληλα έπαιζε έντονα το σενάριο με το παιχνίδι που φτιάχναμε, και υπήρχε περίπτωση να φύγω τελείως, οπότε δεν ήθελα να τους αφήσω κρεμασμένους. Κανονικά ναι έπρεπε να την πάρω και να φύγω οπότε γουστάρω αλλά, δεν είμαι τέτοιος. Η ηθική μου με πάει πίσω σε τέτοια ζητήματα.

 

Αν τώρα βρω και "την κατάλληλη" μέσω noiz, τι να πω! 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θα στο πω, δεν υπάρχει (για μένα) προοπτική για δουλειά με τη μουσική στον χώρο που λέγεται ελλάδα, εκτός αν το γυρίσεις στα καψουροζειμπέικια και στα τράπια.

Και δύσκολα θα το κάνεις αυτό και ιντερνετικά.

 

Στη θέση σου στην πρώτη ευκαιρία θα κοίταζα να πάρω την προαγωγή. Μια προαγωγή και αλλαγή αντικειμένου σου δίνει πάντα προοπτικές και ικανοποίηση. Όπως είπες μόνος σου, και τώρα το ίδιο κάνεις χωρίς τις πρόσθετες οικονομικές παροχές.

Η τέχνη δύσκολα συντηρείται χωρίς χρήμα. Και αν την τέχνη την κάνεις δουλειά μπορεί και να την μισήσεις.

Στα λέω αυτά γιατί στην ηλικία σου (στα 25) σκεφτόμουν είτε διδακτορικό και ακαδημαϊκή καριέρα, είτε μουσική καριέρα. Και το δεύτερο ήταν το πιό καψουρεμένο, και είχα και ένα συμβόλαιο ήδη στα χέρια. Όμως το είδα πιό γήινα και ακολούθησα το πρώτο, αν και αργότερα το έκανα παραλλαγή σε διδακτορικό με επαγγελματική καριέρα. Ετσι κατάφερα να μη μισήσω τη μουσική, που βέβαια ποτέ δεν έφτιαξα όπως ήθελα. Είναι όμως δεδομένο ότι αν την είχα ακολουθήσει τη μουσική θα είχα αποτύχει τουλάχιστον οικονομικά και θα την έβλεπα σαν χαμαλίκι όπως πολλοί "μουσικοί συνάδελφοι" που την υπηρέτησαν.

 

Είναι δύσκολο το σταυροδρόμι σου. Υπολογίζω ότι για αρκετό ακόμα διάστημα θα πρέπει να πατάς σε δυό βάρκες

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου