Προς το περιεχόμενο

Επόμενο μουσικό βήμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Όμως δεν μπορώ να πω ότι απολαμβάνω τη δουλειά μου, και δε νιώθω ολοκληρωμένος. Φαντάσου ότι δεν δέχτηκα ολόκληρη προαγωγή γι αυτό

 

Το ότι δεν νιωθεις ολοκληρωμένος, δε αφορά τόσο την εργασία σου, όσο τα προσωπικά σου. Εάν εκπληρωνες πχ τα δημιουργικά σου όνειρα, εκτός εργασίας, τότε θα ένιωθες γεμάτος και δεν θα σε ενοχλούσε τόσο το γεγονός ότι δεν απολαμβάνεις τη δουλειά σου. 

Εάν απολαμβανες τον ελεύθερο χρόνο σου, ενδεχομένως να είχες δεχθεί την προαγωγή.

 

Γενικότερα, είναι πολύ δύσκολο (ειδικά στην Ελλάδα) να βρει κάποιος ακριβώς αυτό που ψάχνει σε εργασιακό επίπεδο. Εάν κρίνεις ότι είναι εφικτό, βρες τρόπο και κάνε το. Εάν όχι, προαγωγή και ασχολείσαι κάπως πιο ερασιτεχνικά με αυτό που αγαπάς.

 

Σημασία έχει να νιώθεις γεματος, και να βγάζεις ένα μισθό που σου επιτρέπει να ευχαριστηθείς το γεγονός ότι είσαι γεμάτος.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marathon είπε

Για μένα είναι απλά τα πράγματα.

 

Ωραία τα λες και μου αρέσει που χτυπάς ονόματα, ΑΛΛΑ σε έχω προλάβει σε αρκετά!

 

1) Πέρσι έκανα ένα 6μηνο σεμινάριο μουσικής κινηματογράφου. Είδα μεγάλους, μικρούς, οσκαρικους και μη, από την αρχή του κινηματογράφου μέχρι και σήμερα. Έμαθα πολλά, σίγουρα όχι τα πάντα όμως. Είμαι μεγάλος λάτρης του κινηματογράφου, σε φάση να βλέπω ακόμα και 2-3 ταινίες τη μέρα, όταν μπορώ. Γι αυτό και θα ήθελα να συμμετάσχω σε αυτό το είδος τέχνης.

 

2) Στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτο το είδος, και γι αυτό το απειροελάχιστο που υπάρχει είναι σίγουρα βυσματικό, όπως και όλα τα υπόλοιπα εδώ...

 

Η πλάκα είναι ότι μόλις χτες παρέλαβα το νέο μου διαβατήριο!

 

3) Αυτό δε το πιασα. Εννοείς αυτά που μπορεί να αγοράσει/αποκτήσει οποιοσδήποτε για να τα βάλει στο content του? Τι θα μου προσφέρει αυτό? Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά τέτοια, και σε χαζές τιμές, ακόμα και αν πας σε τύπου fiverr, που πας σε custom made μουσική, σε εξεφτελιστικές τιμές. Δε νομίζω να μπορώ να μπω σε αυτή τη νοοτροπία...

 

4) Με το Νικόλα έχουμε πιει και καφέ! Τον βοήθησα για να φτιάξει το μουσικό παιχνίδι που είχε στα σχέδια του πριν κάτι μήνες. Αφιέρωσε κάποιο χρόνο για να ακούσει το album μου και να μου γράψει κάποια σχόλια γι αυτό. Μέχρι εκεί φτάσαμε βέβαια. Τον θεωρώ πολύ αξιόλογο άνθρωπο και μουσικό. Ακόμα και οι μονόλεπτες συνθέσεις του είναι ζηλευτές!

 

5) Τον κύριο που αναφέρεις εδώ δε τον γνωρίζω, αλλά... Θα το ήθελα!

 

6) Δε με ενδιαφέρει να εξελιχθώ στο επάγγελμα. Αν με ενδιέφερε θα είχα πάρει την προαγωγή και θα το έψαχνα όσο γινόταν. Αλλά ήταν ένα χόμπι που έγινε επάγγελμα εξ ανάγκης, άσχετα το αν είμαι καλός ή όχι. Προς το παρόν το κάνω καθαρά για βιοποριστικούς λόγους, μιας και δε με γεμίζει κα θο λου.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί όλοι πάνε Ολλανδία? Ξέρω αρκετούς Έλληνες μουσικούς που πήγαν εκεί για να κάνουν καριέρα, σαν μουσικοί. Έχει κάτι συγκεκριμένο εκεί που μου διαφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

3) Αυτό δε το πιασα. Εννοείς αυτά που μπορεί να αγοράσει/αποκτήσει οποιοσδήποτε για να τα βάλει στο content του? Τι θα μου προσφέρει αυτό? Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά τέτοια, και σε χαζές τιμές, ακόμα και αν πας σε τύπου fiverr, που πας σε custom made μουσική, σε εξεφτελιστικές τιμές. Δε νομίζω να μπορώ να μπω σε αυτή τη νοοτροπία...

Όλες αυτές οι βιβλιοθήκες, άσχετα εάν πουλάνε μουσική, φωτογραφίες ή 3d σχέδια, λειτουργούν με τη λογική της μάζας (όπως και όλο το internet). Πουλάω μια φωτογραφία με 1 $...αλλά εάν με αγοράσουν 500,000 άτομα? Ο Panorios μπορεί να σου πει περισσότερα. Σου προσφέρει λοιπόν μια διέξοδο που τη φτιάχνεις από το σπίτι σου, δεν χρειάζεσαι credentials και ιδιαίτερες σπουδές και αν έχεις κάνει κάτι που κάνει click σε πολλούς, εισπράττεις!

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

5) Τον κύριο που αναφέρεις εδώ δε τον γνωρίζω, αλλά... Θα το ήθελα!

 

Βάλε μέσο το Νέστωρα, τον ξέρει καλά!!!!😃

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

5) Τον κύριο που αναφέρεις εδώ δε τον γνωρίζω, αλλά... Θα το ήθελα!

 

 

Ψάξε Costas Siachamis.

εχει καιρό να φανεί

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το ότι δεν νιωθεις ολοκληρωμένος, δε αφορά τόσο την εργασία σου, όσο τα προσωπικά σου.

 

Πολύ, πολύ μεγάλη κουβέντα και συζήτηση. Έχω καταλήξει ότι, προς το παρόν το επαγγελματικό περνάει από το χέρι μου περισσότερο από το προσωπικό - Το πώς και το γιατί είναι άλλη κουβέντα - αλλά γι αυτό και προσπαθώ να κάνω αυτά που περνάνε 100% από το χέρι μου, όπως το να προσπαθήσω να εξελιχθώ επαγγελματικά. Το προσωπικό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για μένα, αλλά δυστυχώς δεν περνάει καθόλου από το χέρι μου για την ώρα. Είμαι εξαιρετικά άτυχος τον τελευταίο καιρό, με πολύ μικρό κοινωνικό κύκλο, αλλά που θα πάει, κάτι θα γίνει και εκεί. Θα τα πούμε εμείς από κοντά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Πολύ, πολύ μεγάλη κουβέντα και συζήτηση. Έχω καταλήξει ότι, προς το παρόν το επαγγελματικό περνάει από το χέρι μου περισσότερο από το προσωπικό - Το πώς και το γιατί είναι άλλη κουβέντα - αλλά γι αυτό και προσπαθώ να κάνω αυτά που περνάνε 100% από το χέρι μου, όπως το να προσπαθήσω να εξελιχθώ επαγγελματικά. Το προσωπικό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για μένα, αλλά δυστυχώς δεν περνάει καθόλου από το χέρι μου για την ώρα. Είμαι εξαιρετικά άτυχος τον τελευταίο καιρό, με πολύ μικρό κοινωνικό κύκλο, αλλά που θα πάει, κάτι θα γίνει και εκεί. Θα τα πούμε εμείς από κοντά!

 

Θα τα πούμε και από κοντά, αλλά όταν λέω "προσωπικά σου" δεν εννοούσα το κοινωνικό κομμάτι, αλλά το δημιουργικό, το οποίο και έθιξες στο πρώτο ποστ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα θα τινάξω την μπάνκα στον αέρα, με την άδειά σας βεβαίως-βεβαίως:

Όλα σου τα διλήμματα θα λύνονταν αν ξαφνικά γινόσουν γονιός. Λύσε το what-if scenario και μετά θα δεις ότι η επιλογή είναι απλή. 

 

Και επειδή δεν είμαι δα και τόσο γέροντας που να μιλώ με... γρίφους, θα το πω στα ίσια:

Είσαι τόσο μεγάλος που να έχεις κάνει ήδη πράγματα και να μπορείς να χτίσεις πάνω σε αυτά. Ταυτόχρονα όμως είσαι και τόσο νέος που να μπορείς να ξαναχτίσεις άλλα τόσα. ΑΡΑ: συνεχίζεις ό,τι κάνεις, διασφαλίζοντας ει δυνατόν μια σταθερότητα στο κομμάτι του χόμπυ σου (που εσύ δεν θα το βαφτίσεις πολυτέλεια όπως κάνω εγώ πχ αλλά προσωπική ανάγκη). Και θα κυνηγήσεις το όνειρο, χωρίς όμως κινήσεις υψηλού ρίσκου (τύπου "τα παράτησα όλα, Reset και τα έδωσα όλα στην Τέχνη" κλπ). Αν δεις ότι αυτό σε πηγαίνει κάπου, τότε.... δυναμώνεις το volume. Αν όχι, θα έχεις ζήσει το ταξίδι χωρίς Ιθάκη, δεν πειράζει όμως. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Γιατί στο τέλος, θα είσαι και συ ένας ευτυχισμένος άνθρωπος που θα έχει ανακαλύψει ότι η ευτυχία και η επιτυχία δεν είναι αυστηρά εξαρτώμενες έννοιες. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Και τώρα θα τινάξω την μπάνκα στον αέρα, με την άδειά σας βεβαίως-βεβαίως:

Όλα σου τα διλήμματα θα λύνονταν αν ξαφνικά γινόσουν γονιός. Λύσε το what-if scenario και μετά θα δεις ότι η επιλογή είναι απλή. 

 

Και επειδή δεν είμαι δα και τόσο γέροντας που να μιλώ με... γρίφους, θα το πω στα ίσια:

Είσαι τόσο μεγάλος που να έχεις κάνει ήδη πράγματα και να μπορείς να χτίσεις πάνω σε αυτά. Ταυτόχρονα όμως είσαι και τόσο νέος που να μπορείς να ξαναχτίσεις άλλα τόσα. ΑΡΑ: συνεχίζεις ό,τι κάνεις, διασφαλίζοντας ει δυνατόν μια σταθερότητα στο κομμάτι του χόμπυ σου (που εσύ δεν θα το βαφτίσεις πολυτέλεια όπως κάνω εγώ πχ αλλά προσωπική ανάγκη). Και θα κυνηγήσεις το όνειρο, χωρίς όμως κινήσεις υψηλού ρίσκου (τύπου "τα παράτησα όλα, Reset και τα έδωσα όλα στην Τέχνη" κλπ). Αν δεις ότι αυτό σε πηγαίνει κάπου, τότε.... δυναμώνεις το volume. Αν όχι, θα έχεις ζήσει το ταξίδι χωρίς Ιθάκη, δεν πειράζει όμως. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Γιατί στο τέλος, θα είσαι και συ ένας ευτυχισμένος άνθρωπος που θα έχει ανακαλύψει ότι η ευτυχία και η επιτυχία δεν είναι αυστηρά εξαρτώμενες έννοιες. 

 

Τα είπες όλα ρε μεγάλε.

  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα+καλλιτεχνικό επάγγελμα μη mainstream+ανυπαρξία μεγάλης περιουσίας= 

 

Zg.gif

 

Ελλάδα+ιδιωτικό υπαλληλίκι+άρνηση αύξησης (όποια κι αν είναι η αύξηση στις αρμοδιότητες)=

 

MjM3MjM.gif

 

 

Το να ονειρεύεσαι να ζήσεις από ένα επάγγελμα που δεν πρόκειται να ζήσεις δεν το βρίσκω φοβερό, νέος είσαι, θα σε προσγειώσει η πραγματικότητα. Αλλά σε αυτή τη συγκυρία και τόσο μικρός πας πάσο σε προαγωγή, και σχεδόν στα λεφτά που ζήτησες; Ποια ευθύνη σε απέτρεψε, επικεφαλής μαιευτήρων θα είσαι ή χειρουργών;

 

Μy two cents και πολύ άβολα γιατί δεν καταλαβαίνω πώς είστε ΟΚ με τόση δημοσιότητα στα προσωπικά σας εσείς οι νέοι. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Και τώρα θα τινάξω την μπάνκα στον αέρα, με την άδειά σας βεβαίως-βεβαίως:

Όλα σου τα διλήμματα θα λύνονταν αν ξαφνικά γινόσουν γονιός. Λύσε το what-if scenario και μετά θα δεις ότι η επιλογή είναι απλή. 

 

Και επειδή δεν είμαι δα και τόσο γέροντας που να μιλώ με... γρίφους, θα το πω στα ίσια:

Είσαι τόσο μεγάλος που να έχεις κάνει ήδη πράγματα και να μπορείς να χτίσεις πάνω σε αυτά. Ταυτόχρονα όμως είσαι και τόσο νέος που να μπορείς να ξαναχτίσεις άλλα τόσα. ΑΡΑ: συνεχίζεις ό,τι κάνεις, διασφαλίζοντας ει δυνατόν μια σταθερότητα στο κομμάτι του χόμπυ σου (που εσύ δεν θα το βαφτίσεις πολυτέλεια όπως κάνω εγώ πχ αλλά προσωπική ανάγκη). Και θα κυνηγήσεις το όνειρο, χωρίς όμως κινήσεις υψηλού ρίσκου (τύπου "τα παράτησα όλα, Reset και τα έδωσα όλα στην Τέχνη" κλπ). Αν δεις ότι αυτό σε πηγαίνει κάπου, τότε.... δυναμώνεις το volume. Αν όχι, θα έχεις ζήσει το ταξίδι χωρίς Ιθάκη, δεν πειράζει όμως. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Γιατί στο τέλος, θα είσαι και συ ένας ευτυχισμένος άνθρωπος που θα έχει ανακαλύψει ότι η ευτυχία και η επιτυχία δεν είναι αυστηρά εξαρτώμενες έννοιες. 

million dollar answer.

(βέβαια ανέφερα πριν το σύνδρομο πεθερού, που τελος πάντων εμπεριέχει διάφορες προεκτάσεις της απάντησης)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου