Προς το περιεχόμενο

Επόμενο μουσικό βήμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Όλα σου τα διλήμματα θα λύνονταν αν ξαφνικά γινόσουν γονιός

Εκεί αλλάζουν οι προτεραιότητες σίγουρα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ή δυνατότητα μέσα στα επόμενα χρόνια να συμβεί κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης όμως και είναι σωστός.

 

Αυτή τη στιγμή κάνω αυτό που λέτε, το λογικό: είμαι στη σίγουρη δουλειά και προσπαθώ σιγά σιγά να δω αν γίνεται, γι αυτό και έγραψα τις σκέψεις που έκανα. Σίγουρα το all-in δεν είναι σοφό από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι σίγουρο, και δε σκέφτομαι να παρατήσω τη δουλειά ακόμα.

 

Αυτό είναι άλλωστε και το concept της ερώτησης του νήματος. Να ρωτήσω το πώς το βλέπετε εσείς από τη δική σας οπτική.

 

Επίσης, σίγουρα δε μιλάω για Ελλάδα, περί μουσικής. Είναι μια δουλειά που την κάνεις από παντού και απ το σπίτι, εκτός αν το εξελίξεις και πας σε διεύθυνση ορχήστρας κτλ. Είναι όμως υπερβολικά δύσκολο, ανταγωνιστικό και είναι και απαιτητική, γρήγορη δουλειά.

 

26 λεπτά πριν, ECC803s είπε

Ποια ευθύνη σε απέτρεψε, επικεφαλής μαιευτήρων θα είσαι ή χειρουργών;

 Το έγραψα παραπάνω, ήταν κυρίως ηθικό. Την ευθύνη την έχω έτσι κι αλλιώς εγώ. Το ότι δε πήρα την προαγωγή απλά δε με δέσμευσε για 2 χρόνια, κυρίως ψυχολογικά, αλλά και ηθικά. Πήρα την αύξηση μου όμως και είμαι πολύ καλά. Δε το χω και σε τίποτα να την πάρω, στο χέρι μου είναι, μου το χουν αφήσει ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

 

 Το έγραψα παραπάνω, ήταν κυρίως ηθικό. Την ευθύνη την έχω έτσι κι αλλιώς εγώ. Το ότι δε πήρα την προαγωγή απλά δε με δέσμευσε για 2 χρόνια, κυρίως ψυχολογικά, αλλά και ηθικά. Πήρα την αύξηση μου όμως και είμαι πολύ καλά. Δε το χω και σε τίποτα να την πάρω, στο χέρι μου είναι, μου το χουν αφήσει ανοιχτό.

 

κοίτα να δεις

εγώ θα έλεγα κάνε τη δουλειά σου, βγάλε λεφτά και κάνε την μουσική ερωμένη σου. Τη θες? Ξενύχτα και φτιάξε.

Αυτοί που γίνανε μεγάλοι γίνανε επειδή το θέλανε.

Κυνήγα την καλή και θα έρθει. Κι αν δεν έρθει το ταξίδι μετράει.

Πάρε παράδειγμα τον φίλο σου τον Hans Zimmer, από β ρολάκι στο video killed the radio star έγινε μέγας και τρανός επειδή το ήθελε

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ή δυνατότητα μέσα στα επόμενα χρόνια να συμβεί κάτι τέτοιο

 

Στα 29 μου τα ίδια, και χειρότερα, έλεγα και στα 30 είχα παντρευτεί και περίμενα το πρώτο.

Ποτέ μη λες ποτέ...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

έγινε μέγας και τρανός επειδή το ήθελε

Ε αυτό δε μπορείς να το πεις για άλλους τόσους που το ήθελαν αλλά δεν τα κατάφεραν ποτέ? Δε ξέρω τελικά τι έχει σημασία. Το ταλέντο? Το βύσμα? Τα λεφτά? Ο κύκλος? Ο χρόνος? Η γνώση? Μάλλον λίγο απ όλα. Σίγουρα θα συνεχίσω να προσπαθήσω, και σίγουρα πιο σοβαρά. Απλά ο χρόνος περιορίζεται πολύ όσο μεγαλώνουμε, γι αυτό και πρέπει να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά.

 

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Στα 29 μου τα ίδια, και χειρότερα, έλεγα και στα 30 είχα παντρευτεί και περίμενα το πρώτο.  Ποτέ μη λες ποτέ...

 

Προφανώς δε μπορώ να προβλέψω το μέλλον, αλλά με τα μυαλά που κουβαλάω με βλέπω στο ράφι για λίγο ακόμα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ε αυτό δε μπορείς να το πεις για άλλους τόσους που το ήθελαν αλλά δεν τα κατάφεραν ποτέ? Δε ξέρω τελικά τι έχει σημασία. Το ταλέντο? Το βύσμα? Τα λεφτά? Ο κύκλος? Ο χρόνος? Η γνώση?

 

 

right place right time

 

κανένας δεν θα πίστευε το 1980τοσο ότι αυτός στην άκρη θα σάρωνε όλα τα όσκαρ.

Είναι να το θες. Και σίγουρα θα έφαγε σκ@το με τη σέσουλα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στα 29 μου τα ίδια, και χειρότερα, έλεγα και στα 30 είχα παντρευτεί και περίμενα το πρώτο.

Ποτέ μη λες ποτέ...

 

Κάτσε βρε Γιώργο.

Επειδής την πάτησες εσύ ασούμε, πας να βάλεις στην λούμπα και τον Αλέξη?

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Κάτσε βρε Γιώργο.

Επειδής την πάτησες εσύ ασούμε, πας να βάλεις στην λούμπα και τον Αλέξη?

 

Για να προσέχει και να αποφεύγει τα κακά μονοπάτια το λέω.... 😁

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στα 29 μου τα ίδια, και χειρότερα, έλεγα και στα 30 είχα παντρευτεί και περίμενα το πρώτο.

Ποτέ μη λες ποτέ...

αν εννοείς την πρώτη κιθάρα ναι.

Γιατί μετα ήρθαν άλλες 26

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο μεγάλος και τρανός Zimmer εχει δύο διαλυμένους γάμους. Πάρε τη συμβουλή που σου έδωσαν και γίνε γονιός, αλλά άμα είναι να το κάνεις κάντο λίγο καλύτερα 😅

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί όλοι πάνε Ολλανδία? Ξέρω αρκετούς Έλληνες μουσικούς που πήγαν εκεί για να κάνουν καριέρα, σαν μουσικοί. Έχει κάτι συγκεκριμένο εκεί που μου διαφεύγει?

 

Η Ολλανδία έχει πολύ υψηλού επιπέδου κονσερβατόρια, πολύ ενεργές σκηνές διαφόρων ειδών (techno/house, jazz, indie rock/pop, κλπ), φανταστικά studio και ένα γενικότερο vibe που ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα, ειδικά αν είσαι πιτσιρικάς και θες να το ζήσεις συγκατοικώντας με άλλους 3-4 που έχουν έρθει κι αυτοί να ζήσουν το όνειρο.

 

Παρ'όλα αυτά, είναι ένα αδιανόητα ακριβό μέρος για να ζήσεις χωρίς συγκατοίκους, οπότε εγώ σε κάποιον που θέλει να βιοποριστεί ως μουσικός, δε θα το πρότεινα. Αν έκανες εδώ αυτό που κάνεις Ελλάδα (graphic design full time και μουσική on the side), τότε αλλάζει το πράγμα. Θα έβγαζες 3-4 φορές το μισθό που έχεις στην Ελλάδα και θα είχες πρόσβαση σε άλλες σκηνές και γνωριμίες.

 

Πιστεύω ότι σου έχουν δοθεί σοβαρές συμβουλές εδώ και θεωρώ πως δεν είναι καιροί για να πάρεις high risk/high reward αποφάσεις. Κράτα όσο μπορείς 1 πόδι σε κάθε βάρκα και ο χρόνος θα δείξει πώς να προχωρήσεις.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου