Προς το περιεχόμενο

The Fender Custom Shop..."difference";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς τους λάτρεις των οργάνων/ενισχυτών και γενικά του ήχου της Fender, και κυρίως τους κατόχους (νυν και τέως) οργάνων απ' το Fender Custom Shop.

 

Τι είναι αυτό που κάνει τα συγκεκριμένα όργανα τόσο ακριβα; Προφανώς όχι η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής, handwound μαγνήτες, quartersawn μανίκι και λίγο λεπτομερέστερη δουλειά στα τάστα δεν δικαιολογεί υπερδιπλάσια τιμή από ένα american standard (ή πλέον professional) όργανο. 

 

Στις (ελάχιστες) φορές που έχω παίξει custom shop όργανο, η αίσθηση στο χέρι δεν ήταν ότι παίζω κάτι που να δίνει αίσθηση πιο ακριβού οργάνου. Μη σου πω ότι επειδή είναι και reliced πολλά από αυτά, δίνουν την αίσθηση του χιλιοπαιγμένου οργάνου, και όχι του premium οργάνου που φοβάσαι να παίξεις. Αυτό βέβαια πολλοί παίκτες το θεωρούν και προσόν, ότι δε φοβάσαι να κοπανησεις το ήδη κοπανημένο όργανο. Έχει ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο ο Rhett Shull, όπου συγκρίνοντας 3 Stratocaster (μια custom, μια Suhr και μια Mario) όπου το πλεονέκτημα που βρίσκουν στην (πολύ ακριβότερη) Fender Custom Strat είναι ο ήχος, η αίσθηση και το ότι είναι πιο period-correct, άρα θυμίζει πιο παραδοσιακους ήχους με τους οποίους αγαπήσαμε την κιθάρα σαν όργανο.

 

 

Από την άλλη υπάρχει ο συμπαθεστατος Leo Gibson ο οποίος στην κριτική της δικής του custom Strat λέει στα υπέρ τον ήχο και την εμφάνιση, και στα αρνητικά το ότι η κιθάρα ξεκουρδίζεται συχνά (με το τρέμολο να είναι unusable χωρίς να ξεκουρδιστεί η κιθάρα) και έχει κάπως άβολο μανίκι, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να κάνει fret out στα bends αν δεν προσέχει, πράγμα που λένε και πολλοί άλλοι χρήστες. Και αναρωτιέμαι: τα ίδια προβλήματα δεν έχει και η player strat μου που κάνει 700€; Δε θα έπρεπε μια κιθάρα 4500€ να μην ξεκουρδίζεται τόσο;

 

 

Και η πλάκα είναι ότι αν θες να το δεις σε περισσότερο βάθος, υπάρχουν και τα masterbuilt όργανα, τα οποία πιάνουν 7 χιλιάρικα για πλάκα. Σε ένα βίντεο από The Studio Rats, βρήκε σε σχέση με custom όργανο (λίγο) περισσότερο sustain και άλλες διαφορές οι οποίες (προσωπικά μιλώντας) είναι ανεπαίσθητες αλλά κοστίζουν άλλα 3 χιλιάρικα. Επειδή η κιθάρα έχει το ονοματεπώνυμο του master builder της.

 

 

Σας παρακαλώ, πείτε μου πόσο άδικο έχω. Ας βγει ένας Custom Shop dieharder να μου πει πως αυτά τα όργανα αξίζουν τα λεφτά τους και αξίζει να το έχει κανείς αρχάριος όνειρο και στόχο να βάζει 100 ευρώ στην άκρη ώστε κάποια στιγμή να γίνουν 3 χιλιάρικα να πάρει ένα μεταχειρισμένο custom όργανο από τις αγγελίες του φόρουμ.

Η μήπως όχι;;;

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις το πιο ελαφρύ όργανο, με προσοχή στη λεπτομέρεια και την έξτρα δουλειά στο ρελικάρισμα, και στη ταστοδουλειά.

Σε μένα τα έπαιξε το ποτενσιόμετρο vol.

Από ήχο είναι όσο καλή και οι άλλες μου.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ταυτόχρονα λόγω brand αγοράζεις και ένα καλύτερο ποσοστό σε αξία μεταπώλησης, αφού συγκριτικά γι αυτά τα όργανα υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση (απο αυτούς που κοιτάνε σε αυτό το ευρος τιμών)...

...γι' αυτό και τα master built είναι ακόμα ακριβότερα.

 

Ηχητικά είναι ελάχιστες οι διαφορές, που σαφώς δεν αξίζουν τη διαφορά στην τιμή...αλλά αν το κριτήριο είναι μόνο ο ήχος με μια παρτσκαστερ στα 700-800 κόστος μπορείς να πετύχεις εξίσου καλά αποτελέσματα.

 

Απλά μια πασρτσκαστερ είτε την παντρεύεσαι, είτε την σκοτώνεις στην τιμή, ενώ με μια custom shop πολλά απο τα χρήμάτά σου θα τα πάρεις πίσω (ειδικά αν την πάρεις μεταχειρισμένη μη σου πω οτι οχι μόνο δεν θα χάσεις χρήματα, αλλά ίσως να βγάλεις κιόλας)

 

Επεξεργασμένο από mkm
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μοναδικός λόγος να πάρεις μια Fender CS είναι ο επενδυτικος.

Ειδικά αν δεν έχεις τα χρήματα για vintage είναι η αμέσως καλύτερη επιλογή. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά υπαρχει πληθώρα reviewers που δεν αναφέρουν καν τη μεταπωλητική αξία. Κατανοώ την επιλογή επένδυσης, αλλά πολλοί κιθαρίστες (ανάμεσα σε αυτούς και οι προαναφερθέντες) λένε ότι οι custom shop κιθάρες έχουν ένα "κάτι".

Σε ένα πρόσφατο βίντεο, ο Pete Honorè αναφέρεται στην μοβ tele του ως ένα όργανο (προφανώς έχει και συναισθηματική αξία, ήταν δώρο της οικογένειας του) το οποίο έχει σούπερ ήχο και playability λόγω του συνδυασμού των specs (τα οποία ήταν one-off τριών tele για ένα σόου, σε σημείο να μην μπορεί ούτε το Custom shop της Fender να τις ξαναφτιάξει ολόιδιες). Όμως κάθισα είδα βίντεο μισής ώρας να μιλάει ακατάπαυστα και να εξηγεί στην ουσία το ότι δεν ξέρει τι το μαγικό έχει η συγκεκριμένη κιθάρα, αλλά υπάρχει και είναι εκεί! Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, δεν την πουλάει, ίσα ίσα ψάχνει και τις άλλες δύο κιθάρες που είχαν φτιαχτεί 

 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

O μοναδικός λόγος να πάρεις μια Fender CS είναι ο επενδυτικος.

Ειδικά αν δεν έχεις τα χρήματα για vintage είναι η αμέσως καλύτερη επιλογή. 

 

πιθανότατα.

Φαντάσου πχ ότι ακόμα και μια ταπεινή signature series ξεφεύγει γρήγορα.

Πχ η δικιά μου πριν κλείσει χρόνο από 2500 πήγε 3100 κοντά

https://www.thomann.de/gr/fender_brent_mason_tele_mn_primergrey.htm.

 

Δεν ξέρω πως είναι η cs των 12000 με το ρελικ, αλλά η signature έκατσε στο χέρι μου σαν αίσθηση πολύ καλύτερη από την σχεδόν 50χρονη vintage μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nekkon είπε

λένε ότι οι custom shop κιθάρες έχουν ένα "κάτι".

 

Το μόνο που έχουν είναι πολύ καλύτερο set up και ταστοδουλειά από τα μετριότατο αντίστοιχα των περισσότερων εργοστασιακων  Fender.

Είχα 5-6 CS στο παρελθόν και δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το μόνο που έχουν είναι πολύ καλύτερο set up και ταστοδουλειά από τα μετριότατο αντίστοιχα των περισσότερων εργοστασιακων  Fender.

Είχα 5-6 CS στο παρελθόν και δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο.

Αυτό δεν φτιάχνεται και από έναν καλό luthier αν πάρεις εργοστασιακή Fender; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αυτό δεν φτιάχνεται και από έναν καλό luthier αν πάρεις εργοστασιακή Fender; 

φτιάχνεται, αλλά δεν το γράφει η ούγια

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Αυτό δεν φτιάχνεται και από έναν καλό luthier αν πάρεις εργοστασιακή Fender; 

 

Εννοείται. 

Σιγά το rocket science....

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου