Προς το περιεχόμενο

The Fender Custom Shop..."difference";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις πολλά φράγκα η διαφορά είναι στο peace of mind - δύσκολα όμως θα βρεις στην πράξη κάτι πολύ διαφορετικό σε μία custom από μια ΚΑΛΗ standard fender 

 

Αν τώρα αρχίσουμε να μιλάμε για Gibson, εδώ έχουμε τη μέρα με τη νύχτα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SibLt είπε

Αν τώρα αρχίσουμε να μιλάμε για Gibson, εδώ έχουμε τη μέρα με τη νύχτα 

 

Πάλι όμως είναι η μέρα και η νύχτα τιμολογιακά. Ειδικά αν πάμε σε Murphy lab...🤑

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις τα χρήματα για την αγορά της αξίζει και με το παραπάνω. Τα ακριβά αντικείμενα δεν προσδιορίζονται ούτε από την πρακτικότητα τους, ούτε από την αντικειμενική τους ποιότητα. Αφορούν ενδεχομένως σε διαφορετικές κοινωνικές τάξεις. Αγοράζεις την μοναδικότητα του αντικειμένου, γνωρίζοντας ότι την κατασκεύασε κάποιος luthier με οναματεπωνυμο και όχι κάποια απρόσωπη μηχανή καθώς και το σχετικό mojo. Οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με το εάν συγκρίνεται με μια standard νομίζω ότι είναι εκτός θέματος. Όσον για την καταληκτική ερώτηση του op, ο εν θεματι αρχάριος καλύτερα να πάρει μια standard και να δαπανήσει την διαφορά σε έναν καλό ενισχυτη. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Angelosp είπε

Εφόσον έχεις τα χρήματα για την αγορά της αξίζει και με το παραπάνω. Τα ακριβά αντικείμενα δεν προσδιορίζονται ούτε από την πρακτικότητα τους, ούτε από την αντικειμενική τους ποιότητα. Αφορούν ενδεχομένως σε διαφορετικές κοινωνικές τάξεις. Αγοράζεις την μοναδικότητα του αντικειμένου, γνωρίζοντας ότι την κατασκεύασε κάποιος luthier με οναματεπωνυμο και όχι κάποια απρόσωπη μηχανή καθώς και το σχετικό mojo. Οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με το εάν συγκρίνεται με μια standard νομίζω ότι είναι εκτός θέματος. Όσον για την καταληκτική ερώτηση του op, ο εν θεματι αρχάριος καλύτερα να πάρει μια standard και να δαπανήσει την διαφορά σε έναν καλό ενισχυτη. 

Οι fender CS δεν είναι χειροποίητες.Οι υποτιθέμενοι luthiers είναι απλά συναρμολογητές από κομμάτια που κατασκευάζονται όπως οι υπόλοιπες fender και απλά αυτοί διαλέγουν κομμάτια που θεωρούν οι ίδιοι ξεχωριστά και τα συναρμολογούν.Σε κάποιες περιπτώσεις έχουν ιδιαίτερη ξυλεία και εικαστική παρέμβαση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι χειροποίητα όργανα.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Οι fender CS δεν είναι χειροποίητες.Οι υποτιθέμενοι luthiers είναι απλά συναρμολογητές από κομμάτια που κατασκευάζονται όπως οι υπόλοιπες fender και απλά αυτοί διαλέγουν κομμάτια που θεωρούν οι ίδιοι ξεχωριστά και τα συναρμολογούν.Σε κάποιες περιπτώσεις έχουν ιδιαίτερη ξυλεία και εικαστική παρέμβαση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι χειροποίητα όργανα.

Η ουσία του post δεν είναι για το αν τελικά είμαι χειροποίητες η όχι, το οποίο δεν γνωρίζω καθώς δεν εργάζομαι στο cs της fender, αλλά για το γεγονός ότι είναι υψηλότερα στην τροφική αλυσίδα. Σίγουρα δεν απευθύνονται στον μεροκαματιάρη αλλά σε κάποιον που με μεγάλη χαρά και ευκολία θα διάθεση τα χρήματα για την αγορά της και ο οποιος δεν θα μπει στην διαδικασία να αναλύει κόστη και υλικά. Όπως σε όλα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που μας προσφέρονται, η πραγματική αξία ενδεχομένως είναι αμφιλεγόμενη. Αυτό όμως που σίγουρα προσφέρεται είναι η αυξημένη μοναδικότητα και η αίσθηση της υπεροχής έναντι του σωρού. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Angelosp είπε

Η ουσία του post δεν είναι για το αν τελικά είμαι χειροποίητες η όχι, το οποίο δεν γνωρίζω καθώς δεν εργάζομαι στο cs της fender, αλλά για το γεγονός ότι είναι υψηλότερα στην τροφική αλυσίδα. Σίγουρα δεν απευθύνονται στον μεροκαματιάρη αλλά σε κάποιον που με μεγάλη χαρά και ευκολία θα διάθεση τα χρήματα για την αγορά της και ο οποιος δεν θα μπει στην διαδικασία να αναλύει κόστη και υλικά. Όπως σε όλα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που μας προσφέρονται, η πραγματική αξία ενδεχομένως είναι αμφιλεγόμενη. Αυτό όμως που σίγουρα προσφέρεται είναι η αυξημένη μοναδικότητα και η αίσθηση της υπεροχής έναντι του σωρού. 

Αν αναφέρεσαι σε υπεροχή όσο αφορά το brand σαφώς και είναι έτσι αλλά αν αναφέρεσαι στην ποιότητα κατασκευής τους μια πραγματικά χειροποίητη κιθάρα είναι κατά την άποψη μου πολύ ανώτερη και μπορείς να επιλέξεις την καλύτερη ξυλεία.Οι πιο πολλές CS είναι από κοινή ξυλεία που σε αντίθεση με ότι πιστεύετε είναι και η πιο φτηνή.

Αν μου περίσσευαν θα αγόραζα μια CS αλλά σίγουρα όχι επειδή είναι κάποιο κορυφαίο όργανο .

Ειδικά όσο αφορά και τα specs τους θα τα θεωρούσα κάπως παρωχημένα.

Όσο αφορά την τροφική αλυσίδα μπορείς να πας να φας σε κάποιο πολύ ακριβό εστιατόριο αλλά μην νομίζεις ότι η ποιότητα είναι καλύτερη από αυτά που τρώει ένας βοσκός στο χωριό και καλλιεργεί και τα ζαρζαβατικά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Angelosp είπε

αν τελικά είμαι χειροποίητες η όχι, το οποίο δεν γνωρίζω καθώς δεν εργάζομαι στο cs της fender,

 

Δεν χρειαζεται να εργαζεσαι στο CS για να δεις οτι ειναι (και δεν ειναι) χειροποιητες οσο και ΟΛΕΣ οι αλλες bolt on κιθαρες της Squier/Fender 

 

 

 

Το CNC να ειναι καλα 😉 για τα σωματα και τα μπρατσα, απο εκει και περα ολη η υπολοιπη δουλεια με τα χερια γινεται και στο... Βιετναμ και στην Καλιφορνια.....

 

9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ειδικά όσο αφορά και τα specs τους θα τα θεωρούσα κάπως παρωχημένα.

 

οτι specs θελεις μπορει να σου φτιαξει το CS* ,δεν ειναι εκει το θεμα 

 

*απλα οι περισσοτεροι  ΠΕΛΑΤΕΣ θελουν 100% vintage specs (εχουν βγει ομως παρα πολλες κιθαρες απο το CS με πολυ μοντερνα specs ,20αρια radius και action σαυρα 😉)

 

να μια παλαιοτερη δικη μου με τα παραπανω specs & 20" radius

 

 

 

04881187d347fa543308c08849651d536aa44bc3c308cef24fb508fb4a740fb0e1d52001.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw η κιθαρα ηταν ετσι οταν την πηρα ,την ειχα ανταλλαξει στα 90s  με μια ΑΘΛΙΑ Fender CS strat 90s που ειχα παρει θεωρωντας οτι θα ηταν "το κατι αλλο" (ο κιθαριστας που του την πουλησα μετα απο 2-3 χρονια  απλα δεν αντεχε το ΑΘΛΙΟ οντως flame maple top & την απουσια pickguard και της....αλλαξε τα φωτα...)

 

 

37752989_1_x.webp

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αν αναφέρεσαι σε υπεροχή όσο αφορά το brand σαφώς και είναι έτσι αλλά αν αναφέρεσαι στην ποιότητα κατασκευής τους μια πραγματικά χειροποίητη κιθάρα είναι κατά την άποψη μου πολύ ανώτερη και μπορείς να επιλέξεις την καλύτερη ξυλεία.Οι πιο πολλές CS είναι από κοινή ξυλεία που σε αντίθεση με ότι πιστεύετε είναι και η πιο φτηνή.

Αν μου περίσσευαν θα αγόραζα μια CS αλλά σίγουρα όχι επειδή είναι κάποιο κορυφαίο όργανο .

Ειδικά όσο αφορά και τα specs τους θα τα θεωρούσα κάπως παρωχημένα.

Όσο αφορά την τροφική αλυσίδα μπορείς να πας να φας σε κάποιο πολύ ακριβό εστιατόριο αλλά μην νομίζεις ότι η ποιότητα είναι καλύτερη από αυτά που τρώει ένας βοσκός στο χωριό και καλλιεργεί και τα ζαρζαβατικά του...

Με την λέξη υπεροχή αναφέρομαι στον ελιτιστή ο οποίος θέλει να διαθέτει κάτι καλύτερο από τους υπόλοιπους, και νομίζω ότι το εν θεματι φαινόμενο απαντάτε συχνά στην κοινωνία μας σε διάφορες μορφές. 
Οσον αφορά στην αναφορά σου περί βοσκού vs ακριβού εστιατορείου συμφωνώ απόλυτα περί ποιότητας, όμως δυστυχώς στον κόσμο που ζούμε δεν είναι αυτό που καθορίζει το που βρίσκετε κοινωνικά ο βοσκός και ο πλούσιος αστός στην “τροφική αλυσίδα”. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Angelosp είπε

Με την λέξη υπεροχή αναφέρομαι στον ελιτιστή ο οποίος θέλει να διαθέτει κάτι καλύτερο από τους υπόλοιπους, και νομίζω ότι το εν θεματι φαινόμενο απαντάτε συχνά στην κοινωνία μας σε διάφορες μορφές. 
Οσον αφορά στην αναφορά σου περί βοσκού vs ακριβού εστιατορείου συμφωνώ απόλυτα περί ποιότητας, όμως δυστυχώς στον κόσμο που ζούμε δεν είναι αυτό που καθορίζει το που βρίσκετε κοινωνικά ο βοσκός και ο πλούσιος αστός στην “τροφική αλυσίδα”. 

 

Η απλά να νομίζει ότι έχει το καλύτερο.

Κοίταξε να δεις αυτό είναι το μάρκετινγκ.Υπαρχουν άνθρωποι που τα λεφτά τους περισσεύουν όποτε θέλουν να τα ξοδέψουν και υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να τους προσφέρουν αυτήν την δυνατότητα.Ομως η ιδέα του ελιτισμού ανήκει στον χώρο του φαντασιακού.

Απο εκεί και πέρα έχουμε όλοι ξοδέψει λεφτά σε πολύ περισσότερο άχρηστα πράγματα οπότε δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.Το θέμα είναι να το γουστάρεις και να σου αρέσει.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου