Προς το περιεχόμενο

The Fender Custom Shop..."difference";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το θέμα είναι να το γουστάρεις και να σου αρέσει.

Στην αρχή μου φάνηκε πλεονασμός, αλλά τελικά... άλλο γουστάρω και άλλο μου αρέσει 😅

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η απλά να νομίζει ότι έχει το καλύτερο.

Κοίταξε να δεις αυτό είναι το μάρκετινγκ.Υπαρχουν άνθρωποι που τα λεφτά τους περισσεύουν όποτε θέλουν να τα ξοδέψουν και υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να τους προσφέρουν αυτήν την δυνατότητα.Ομως η ιδέα του ελιτισμού ανήκει στον χώρο του φαντασιακού.

Απο εκεί και πέρα έχουμε όλοι ξοδέψει λεφτά σε πολύ περισσότερο άχρηστα πράγματα οπότε δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.Το θέμα είναι να το γουστάρεις και να σου αρέσει.

Συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Στην αρχή μου φάνηκε πλεονασμός, αλλά τελικά... άλλο γουστάρω και άλλο μου αρέσει 😅

https://www.thomann.de/gr/fender_63_strat_acar_relic_ltd.htm

 

καλόπαιχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ένα συνηθισμένο λάθος είναι να τοποθετεί κάποιος τον εαυτό του στο επίκεντρο της αγοράς ενώ ο κατασκευαστής έχει κάτι διαφορετικό στο σχεδιασμό του. 

Δεν έχει σημασία αν εγώ θα πλήρωνα διπλή τιμή για όργανο του CS. Κάποιοι τα πληρώνουν κάθε μέρα. 

Δεν έχει σημασία αν εγώ θα αγόραζα ηλεκτρικό αυτοκίνητο με επιχείρημα π.χ. την αυτονομία. Είναι δεκάδες χιλιάδες στη λίστα αναμονής. 

Δεν έχει σημασία αν η χωριάτικη κάνει 50 ευρώ στη Μύκονο. Κάποιοι πηγαίνουν. 

Δεν είναι χαζός όποιος πληρώνει το custom shop όργανο, ούτε αυτός που παίρνει ηλεκτρικό αυτοκίνητο ούτε αυτός που πληρώνει 200 ευρώ το ταβερνάκι στη Μύκονο. 

 

Είναι καλύτερη η ποιότητα "στα ακριβά"? Τις περισσότερες φορές ναι, αλλά το υψηλό κόστος δεν είναι ο τρόπος να διασφαλίσεις στα τυφλά την ποιότητα ως αγοραστής. Βλέπεις, κρίνεις, αγοράζεις. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 6/8/2022 στις 2:30 ΜΜ, Nekkon είπε

Τι είναι αυτό που κάνει τα συγκεκριμένα όργανα τόσο ακριβα;

Το ότι πληρώνεις τον μάστορα και όχι την γραμμή παραγωγής

Το ότι πληρώνεις premium κσύλα και όχι τάβλα από το σωρό

Το ότι πληρώνεις το σηματάκι custom shop και όχι ένα απλό fender logo

Γενικά το ότι θες να πληρώσεις την... «αρρώστια» σου, τα κάνει τόσο ακριβά 😄

  • Συμφωνώ 5

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, harilatron είπε

 

Δεν έχει σημασία αν η χωριάτικη κάνει 50 ευρώ στη Μύκονο.

Καλό post

 

Θα κόψω 120 χωριάτικες στη Μύκονο και θα στείλω συγκριτικό

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Παρατήρησα ότι όλοι έχουν το δίκιο τους. 

Ωστόσο έχει χαθεί λίγο το νόημα του αρχικού μου post και αυτού που ήθελα να ρωτήσω, πιθανότατα λόγω δικού μου λάθους, δεν το εξέφρασα καλά. 

 

Το κάνω λιανά.

 

Είσαι αρχάριος και μελετάς χρόνια κλπ κλπ και φτάνεις σε μια φάση που είσαι επί πτυχίω στην ηλεκτρική και μπορείς να παίξεις πέντε πράγματα παραπάνω από όσα έπαιζες στην αρχή. Και έχεις ένα ποσό στην άκρη, όντας ως παίκτης υποστηρικτής και λάτρης του ήχου Fender. 

Λες θα πάρω ένα σοβαρό όργανο να παίζω και να ευχαριστιέμαι. Θα πας σε Fender Custom Shop όργανο; Γιατί δική μου αίσθηση είναι ότι χρυσοπληρωνεις κάτι που δεν το παίρνεις πίσω σαν αίσθηση ή και ποιότητα οργάνου. Πώς να το εξηγήσω, όταν πήρα την Fender player strat με 650€, αισθάνθηκα ότι πήρα a lot of guitar for the money, το ίδιο και όταν πήρα τον Bassbreaker 30r με 770€ (καινούρια και τα δύο). 

 

Όταν έπαιξα όμως την Fender custom Strat 50s ενός φίλου, είπα (από μέσα μου): καλά αυτό το όργανο το πλήρωσε 4 χιλιάρικα; Προφανώς και κατανοώ την διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα στην κιθάρα μου και τη δική του, αλλά στην τιμή είναι χαοτική η διαφορά, ενώ στην αίσθηση ή τον ήχο, όχι. Γνώμη μου πάντα, και ίσως κάνω λάθος ή ίσως να διαφωνείτε. 

 

Θέλω να πω ότι αν ήταν να σπαταλήσω 4 χιλιάρικα για να κάνω το γούστο μου, θα προτιμούσα να αισθάνομαι ότι είναι well-spent, όπως αισθάνθηκα με τα όργανα που ήδη έχω (και ακόμα το πιστεύω, ότι ήταν σούπερ επιλογές για τα λεφτά). 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πήρες απάντηση. Οι cs είναι καλές για επένδυση, αλλά σαν κιθάρες συγκρίνονται με μια καλή standard (ηχητικά). 

 

Νομίζω ότι θα επρεπε να ψάξεις και να δοκιμάσεις κάποιες βασικα us μοντελα (πχ standard, deluxe κλπ), με τιμές μεταχειρισμένων στα 1000-1500 ευρώ. Νομίζω ότι θα δεις αρκετές (μικρο)διαφορές σε σχεση με τις ΜΙΜ. 

 

Εάν σε τρωει η τσέπη σου δώσε τα για cs, αλλά εάν ψάχνεις κάτι vfm, τότε κοίτα αλλού.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Όταν έπαιξα όμως την Fender custom Strat 50s ενός φίλου, είπα (από μέσα μου): καλά αυτό το όργανο το πλήρωσε 4 χιλιάρικα; Προφανώς και κατανοώ την διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα στην κιθάρα μου και τη δική του, αλλά στην τιμή είναι χαοτική η διαφορά, ενώ στην αίσθηση ή τον ήχο, όχι. Γνώμη μου πάντα, και ίσως κάνω λάθος ή ίσως να διαφωνείτε. 

 

Θέλω να πω ότι αν ήταν να σπαταλήσω 4 χιλιάρικα για να κάνω το γούστο μου, θα προτιμούσα να αισθάνομαι ότι είναι well-spent, όπως αισθάνθηκα με τα όργανα που ήδη έχω (και ακόμα το πιστεύω, ότι ήταν σούπερ επιλογές για τα λεφτά). 

 

Η λογική του custom shop (αυτού που φτιάχνει custom κιθάρες δηλαδή), είναι μια.

Ότι μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο πάνω στις δικές σου προδιαγραφές και ανάγκες/επιθυμίες.

 

Με τα specs που θέλεις εσύ.

Γι' αυτό είναι ακριβό, γιατί δεν βγαίνει σε μαζική παραγωγή.

 

Αν είναι να πάρεις μια πχ Strat American standard (ή όπως λέγεται τώρα η αντίστοιχη), και αντί να την αγοράσεις κανονικά, θέλεις να στην φτιάξει το custom shop, ε τα θέλει ο πωπός σου.

 

Τώρα αν το λεγόμενο custom shop, φτιάχνει και κιθάρες που δεν έχει παραγγείλει κάποιος (για λόγους marketing συνήθως), και οι οποίες στηρίζονται στις ορέξεις του κάθε luthier που προσπαθεί να κάνει την κατασκευή του να ξεχωρίζει με βάση αυτό που έχει στο κεφάλι του, τότε θα πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να κοιτάξει αν το γούστο του luthier συμπίπτει με το δικό του (από άποψη specs).

 

Αλλιώς, ας την πάρει ο luthier να την κάνει κορνίζα.

 

Από εκεί και πέρα το "well-spent" το βλέπει καθένας διαφορετικά.

Υποπτεύομαι όμως, ότι η λογική σου πάνω σε αυτό σε κάνει να μην ανήκεις στην "αγορά-στόχο" του συγκεκριμένου τμήματος.

 

Αλλιώς δεν θα έψαχνες την αγορά για κιθάρα fender που να σου κάνει και να σου αρέσει, θα πήγαινες κατευθείαν για παραγγελία από το custom shop, να στην φτιάξει όπως την θέλεις.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου