Προς το περιεχόμενο

The Fender Custom Shop..."difference";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Nekkon είπε

αλλά στην τιμή είναι χαοτική η διαφορά, ενώ στην αίσθηση ή τον ήχο, όχι

 

δεν παει αναλογικα σιγουρα

 

εχω πετυχει bullet strat να παιζει πολυ καλα και αντιστοιχα μεξικανικες και αμερικανικες να ειναι αδιαφορες οποτε κατι αντιστοιχο ισχυει και στις CS 

 

αυτο ομως που πιστευω εγω οτι κανει την πραγματικη διαφορα στις CS (εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν πριν) ειναι οι μαγνητες οπου αν πετυχεις CS με χειροποιητους μαγνητες(πραγμα σπανιο) τοτε ισως να αξιζει..το οποιο καμια αλλη εταιρια δεν εχει πετυχει (πχ. Suhr κτλπ..)εννοω αυτο τον κλασικο ηχο fender..

 

 

 

αν δεις τα επιδσοδεια του rabea (νομιζω ειναι 3) με αυτη την CS οπου ειχε με χειροποιητους μαγνητες και προσπαθησε και καλα να φτιαξει τον ηχο προς το καλυτερο αλλαζοντας σετ τελικα κατεληξε παλι στο CS set το οποιο ακουγεται απιστευτα

 

Επεξεργασμένο από manitsa7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι έχει μια cs δεν ελκύει τους πάντες, και άλλους μπορει να τους διώχνει.

Πχ το relic εμένα με απωθεί. Δεν θα έδινα ποτέ άλλα 10000 για να πάρω τη δικιά μου ρελικωμένη.

Το ίδιο ισχύει με ακτίνες ή ο,τιδήποτε μπορεί ένας καλλιτέχνης να θέλει στο δικό του μοντέλο.

ορίστε το άλλο άκρο

πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές να είναι και μια χαρά

 

https://www.e-shop.gr/ilektriki-kithara-gewapure-vgs-rc-100-3-tone-sunburst-p-MSC.000350

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι θιγουμε το θεμα relic εδω και την καλαισθησια αυτα ειναι υποκιμενικα και δεν ειναι ολες οι CS relic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Από εκεί και πέρα το "well-spent" το βλέπει καθένας διαφορετικά.

Υποπτεύομαι όμως, ότι η λογική σου πάνω σε αυτό σε κάνει να μην ανήκεις στην "αγορά-στόχο" του συγκεκριμένου τμήματος.

Θα σου πω ακριβώς τι εννοώ κυρ-φιουζιονάρα μου που λέει και ο ali barout 😂

 

Το βλέπω αποκλειστικά και ΜΟΝΟ απ'την πλευρά του κιθαρίστα. Ούτε του επενδυτή, ούτε του συλλέκτη, ούτε του οπαδού. Να δώσω ένα παράδειγμα. Δες εδώ αγγελία:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=519369

 

Είμαι τρελός οπαδός του John Mayer. Αλλά 5 χιλιάρικα για την Black One δε δίνω ΠΟΤΕ. Γιατί; Γιατί αυτή η κιθάρα όταν βγήκε έκανε 1700 ευρώ. Δε λέω ότι τώρα δεν αξίζει τα 5 χιλιάρικα, αλλά δεν είναι η αντικειμενική αξία της κιθάρας. Δεν παίρνεις πέντε χιλιάρικα κιθάρα. Πληρώνεις τη σπανιότητα του οργάνου σήμερα. 

 

Θα μου πεις τώρα, εκεί κολλάς; Ο Gilmour πούλησε την Black Strat του 4 εκατομμύρια. Εκεί βέβαια δεν αγοράζεις την κιθάρα. Αγοράζεις την ιστορία των Pink Floyd. Κατανοώ ότι για τα vintage όργανα δεν υπάρχει αντικειμενική αξία, το όργανο κοστίζει αυτό που είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο αγοραστής.

 

Τώρα για τα Fender Custom Shop όργανα, αν θες να πάρεις "επαγγελματική κιθάρα" (ότι κ αν σημαίνει αυτό, ελλείψει ακριβέστερου όρου), νομίζω ότι τα 4 χιλιάρικα αν είναι να πάνε αμιγώς στο όργανο, υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές εκεί έξω, αυτήν την αίσθηση έχω πάρει. 

Επεξεργασμένο από Nekkon
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

 

Τώρα για τα Fender Custom Shop όργανα, αν θες να πάρεις "επαγγελματική κιθάρα" (ότι κ αν σημαίνει αυτό, ελλείψει ακριβέστερου όρου), νομίζω ότι τα 4 χιλιάρικα αν είναι να πάνε αμιγώς στο όργανο, υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές εκεί έξω, αυτήν την αίσθηση έχω πάρει. 

 

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, και θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

 

- Βλέπω τα πράγματα από την σκοπιά του κιθαρίστα.

- Θέλω μια strat, δεν μου κάνουν τα specs αυτών που κυκλοφορούν σε μαζική παραγωγή.

Πχ θέλω εντελώς vintage specs του 62 (λέμε τώρα), ή θέλω 24 τάστα, compound radius 12-20, width at nut 44, άλλο τρέμολο, άλλο προφίλ μπράτσου, άλλο υλικό ταστιέρας, άλλο υλικό σώματος, άλλα τάστα, άλλο finish, κλπ (βάλε ότι θέλεις).

- Θέλω οπωσδήποτε fender.

- Αυτός είναι ο λόγος να πάω σε custom shop όργανο.

 

Όργανο που δεν έχει φτιαχτεί πάνω στα δικά μου specs, αλλά έχει φτιαχτεί από το custom shop, θα το περάσω από χίλιους ελέγχους, για να δω αν ανταποκρίνεται ακριβώς στα "θέλω" μου, αλλιώς δεν το σκέφτομαι καν.

 

Αν από την άλλη, αρχίσω να ψειρίζω την μαϊμού με τα κόστη (αυτό κάνει τόσο, το άλλο τόσο, εμένα γιατί μου το χρεώνουν τόσο) δεν είμαι αυτός στον οποίο απευθύνεται το οποιοδήποτε custom shop, δεν είμαι στην "αγορά-στόχο" τους.

Οπότε το τμήμα αυτό δεν λειτουργεί έχοντας στο μυαλό του εμένα ή κάποιους σαν εμένα.

 

Είναι άλλος κόσμος, στον οποίο οι τελικές τιμές δεν έχουν καμία σημασία αν είναι να έχω ένα όργανο που θα είναι στημένο επάνω μου.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

δε νομιζω οτι θιγουμε το θεμα relic εδω και την καλαισθησια αυτα ειναι υποκιμενικα και δεν ειναι ολες οι CS relic

δεν είναι όλες, πολλές είναι

 

το έθεσα σαν κάτι που μπορεί να απωθεί κάποιον. Πχ η ακτίνα 7.5 για κάποιους είναι απαγορευτική. Αν πάρει μια cs με 7.5 από το ράφι ίσως πρέπει να δώσει και έξτρα για να το κάνει 9 ή 12....

Μην ξεχνάμε οτι cs υπάρχουν κιθάρες έτοιμες σε περιορισμένο αριθμό, αλλά μπορεί να υπάρχει μια σε εντελώς δική σου παραγγελία.

Και συνεπώς δεν ξεκαθαρίστηκε αυτό. Μιλάμε για μια του ραφιού όπως αυτό το ...πτώμα που κάνει 5200

https://www.thomann.de/gr/fender_61_strat_awo3cs_heavy_relic.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwxb2XBhDBARIsAOjDZ371_ilJ9tqjHMV5tdQL8JpkmvXvCzA58JcpBiFZGiPwpFQJzIxawqgaAuUwEALw_wcB

ή μιλάμε για κάτι στα μέτρα μας που θα περιμένουμε ένα χρόνο να την πάρουμε?

και δες αυτό που ανέφερα πιό πάνω

Δίνεις 10000 επι πλέον για να πάρεις την ίδια κιθάρα που ήδη έχεις δώσει 3000 για να πάρουν 60 κομμάτια από την παραγωγή να τα ρελικώσουν και να τα αριθμήσουν?

 

https://www.thomann.de/gr/fender_brent_mason_tele_mn_primergrey.htm

 

https://www.thomann.de/gr/fender_brent_mason_tele_relic_mbkm.htm

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεχίσω την απάντηση Νέκωνά μου, τέσσερα είδη ανθρώπων είναι η αγορά-στόχος του custom shop.

 

- Επαγγελματίες (που να μην έχουν οικονομικό πρόβλημα)

- "Ψείρες" όσον αφορά στα specs

- Συλλέκτες

- Ψώνια

 

Όλοι αυτοί βέβαια, πρέπει να έχουν δύο χαρακτηριστικά.

- Brand loyalty (στην εκάστοτε μάρκα)

- Χρήμα για ξόδεμα

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
34 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

- Θέλω μια strat, δεν μου κάνουν τα specs αυτών που κυκλοφορούν σε μαζική παραγωγή.

- Θέλω οπωσδήποτε fender.

- Αυτός είναι ο λόγος να πάω σε custom shop όργανο.

 

Αυτό.

  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Τώρα αν το λεγόμενο custom shop, φτιάχνει και κιθάρες που δεν έχει παραγγείλει κάποιος

 

To 90% των κιθαρων που πουλάει το CS είναι αυτές οι κιθάρες όμως. 

Και το 90% από αυτές έχει τα ΙΔΙΑ ακριβώς specs (9αρι radius,6105 frets και vintage hardware/pickups)  ;)

 

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Για να συνεχίσω την απάντηση Νέκωνά μου, τέσσερα είδη ανθρώπων είναι η αγορά-στόχος του custom shop.

 

- Επαγγελματίες (που να μην έχουν οικονομικό πρόβλημα)

- "Ψείρες" όσον αφορά στα specs

- Συλλέκτες

- Ψώνια

Γιατί Fender είναι, όχι τίποτα κορόιδα...

Από την στιγμή που δημιουργήθηκε πιάτσα για premium όργανα (πχ Suhr) που σου πουλούσαν το ίδιο πράγμα, με κσύλα όμως σούπερ ντούπερ και όργανα φτιαγμένα στο χέρι με στοργή και... προδέρμ, σιγά μην άφηνε η Χ Fender να της γλιστρήσουν τα πελατάκια.

 

Εξάλλου το reference brand name το είχε...

Οπότε η Fender έκανε το αυτονόητο: Έδωσε στην αγορά ένα προϊόν που είχε ζήτηση.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου