Προς το περιεχόμενο

The Fender Custom Shop..."difference";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Γιατί Fender είναι, όχι τίποτα κορόιδα...

Από την στιγμή που δημιουργήθηκε πιάτσα για premium όργανα (πχ Suhr) που σου πουλούσαν το ίδιο πράγμα, με κσύλα όμως σούπερ ντούπερ και όργανα φτιαγμένα στο χέρι με στοργή και... προδέρμ, σιγά μην άφηνε η Χ Fender να της γλιστρήσουν τα πελατάκια.

 

Εξάλλου το reference brand name το είχε...

Οπότε η Fender έκανε το αυτονόητο: Έδωσε στην αγορά ένα προϊόν που είχε ζήτηση.  

Άρα; Αν το δεις αμιγώς ως κιθαρίστας και όχι σαν επενδυτής ή σαν traditionalist, γιατί να μην πάρεις μια Suhr; Η μία PRS Silver Sky (χωρίς το headstock 😅); 

Δεν "πιάνουν τόπο" καλύτερα τα τρία χιλιάρικα; Αφού σου δίνει ομολογουμένως καλύτερα ξύλα, καλύτερο ποιοτικό έλεγχο στην παραγωγή και όπως είπαμε και αγάπη και προδέρμ στο οργανο

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άρα; Αν το δεις αμιγώς ως κιθαρίστας και όχι σαν επενδυτής ή σαν traditionalist, γιατί να μην πάρεις μια Suhr; Η μία PRS Silver Sky (χωρίς το headstock 😅); 

Δεν "πιάνουν τόπο" καλύτερα τα τρία χιλιάρικα; Αφού σου δίνει ομολογουμένως καλύτερα ξύλα, καλύτερο ποιοτικό έλεγχο στην παραγωγή και όπως είπαμε και αγάπη και προδέρμ στο οργανο

Δεν ξέρω αν πιάνουν τόπο "καλύτερα" τα τρία ή και περισσότερα χιλιάρικα...

 

Ξέρω ότι θα τα σπρώξεις σε αυτό που θα σου κάνει κούκου... CS, Suhr, PRS ή ότι άλλο σου γυαλίσει.

Αν ρωτήσεις εμένα, δεν θα γυρνούσα να κοιτάξω (μπάσο) CS ούτε για πλάκα...

Με αυτά τα λεφτά θα πήγαινα (εμ, έχω πάει δηλαδή) σε vintage Fender κούτσουρο 😎  

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω πάλι που εκτιμώ όλα τα νέα καλούδια που δεν υπάρχουν στις παλιές και vintage correct, όπως 2-point tremolo, compound radius, κ.α. θα πήγαινα σε κάποια deluxe ή elite νέας σοδειάς που είναι players instruments και προσφέρουν όλα αυτά που σε βάθος χρόνου έχουν αποδειχτεί ως θετικές εξελίξεις.

CS θα έπαιρνα μόνο αν είχαν τέτοιες προδιαγραφές αλλά έτσι κι αλλιώς οι deluxe είναι premium όργανα.

Βέβαια για κάθε ένα σαν κι εμένα, υπάρχουν εκατό που θα έλεγαν το αντίθετο.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Αν το δεις αμιγώς ως κιθαρίστας και όχι σαν επενδυτής ή σαν traditionalist, γιατί να μην πάρεις μια Suhr; Η μία PRS Silver Sky (χωρίς το headstock 😅); 

Δεν "πιάνουν τόπο" καλύτερα τα τρία χιλιάρικα; Αφού σου δίνει ομολογουμένως καλύτερα ξύλα, καλύτερο ποιοτικό έλεγχο στην παραγωγή και όπως είπαμε και αγάπη και προδέρμ στο οργανο

 

Μα ... γιατί τα άλλα όργανα δεν είναι fender.

Με το σωστό headstock, και το σωστό όνομα επάνω.

Είπαμε ... brand loyalty.

 

Να το πω αλλιώς.

Μια εποχή, όλη η Αγία Βαρβάρα (του Κορυδαλλού) είχε γεμίσει BMW.

Γίνανε συνηθισμένα πια, από premium αυτοκίνητα που θεωρούνταν κάποτε.

 

Εσύ που θέλεις BMW, αν πάρεις μια του συρμού, δεν έκανες και τίποτα, μέχρι και οι "γύφτοι" έχουν.

Πας λοιπόν για M3 ή M4.

Αυτές είναι οι αντίστοιχες με το image (το premium) που είχε κάποτε η μάρκα.

Οι άλλες γίνανε πασατέμπος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

γιατί να μην πάρεις μια Suhr;

 

Γιατί δεν είναι και δεν γραφει Fender.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μα ... γιατί τα άλλα όργανα δεν είναι fender.

Με το σωστό headstock, και το σωστό όνομα επάνω.

Είπαμε ... brand loyalty.

Ναι το είπαμε αυτό αρχικά, αλλά στη συνέχεια της συζήτησης ψιλομπηκε και το σενάριο οτι έχεις 3 χιλιάρικα να ξοδέψεις. Τι κάνεις, πας σε Suhr/PRS ή custom shop από θέμα ποιότητας οργάνου; Γιατί η Fender πάει μέχρι δυο και κάτι στην ultra σειρά.

Την πήρα την απάντηση μου, one man's meat is another man's poison. Απλά έχει ενδιαφέρον να βλέπεις πως τοποθετούνται και οι υπόλοιποι παίκτες, και εννοείται ότι όταν πάω σε αγορά premium οργάνου δε θέλω να κάνω καμιά πατάτα γιατί δεν το φυσάω το χρήμα.

Νομίζω οι περισσότεροι είπαν ότι κιθαριστικά μιλώντας δε θα έπαιρναν Custom Shop όργανο. Και έχει τη λογική του. Έχεις λεφτά να ξοδέψεις σε αμάξι, θα πάρεις Tesla ή κάποιο κλασικό; Οι περισσότεροι θα πάρουν Tesla γιατί σου δίνει περισσότερα. Όμως κάποιοι θα προτιμήσουν κλασικό. Γιατί θέλουν κλασικό και vintage και μπορουν. And who can blame them;

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γιατί δεν είναι και δεν γραφει Fender.

Το οποίο ισχύει και από κάτω, ότι εγώ πχ πήρα Fender Μεξικάνα κ όχι μια καλή Squier όχι επειδή σαν ήχος ήταν διπλάσια καλύτερος (όπως ήταν στην τιμή), αλλά ήθελα να έχω Fender spaghetti logo στο headstock 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γιατί δεν είναι και δεν γραφει Fender.

Ή όπως έλεγε και ένας φίλος μου, «αν δεν γράφει Fender, δεν παίζει»...

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι ευρέως (μην πω παγκοσμίως...) γνωστό ότι το logo Fender μπροστά στο headstock και το US πίσω του, σε κάνουν καλύτερο κιθαρίστα.

 Τα δάχτυλα "ξεμουδιάζουν", το μυαλό "ανοίγει" και βρίσκει νέους δρόμους στην μουσική, η πένα "χαϊδεύει" πιο αισθαντικά τις χορδές.....

 Εννοείτε ότι όσο παλαιότερο είναι το όργανο και όσο ακριβότερο (λέγε με CS ή Masterbuilt) τόσο το καλύτερο!  Άσε που εάν έχει κάποια υπογραφή πάνω του από κάποιον guitar God, εκεί πια είσαι έτοιμος για να σε γνωρίσει ο κόσμος όλος....

 

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το debate είναι γνωστό και δεν έχει συμπέρασμα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι "μα με αυτά τα λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερη", είναι ότι οι πορωμένοι φεντεράκηδες ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ καλύτερη. Θέλουμε να λέει και να είναι fender, τέλος.

 

Προσωπικά έχω παίξει με άπειρες στρατ, αξίας από 150 ευρώ μέχρι αρκετά χιλιάρικα. Κάτι melancon, anderson, suhr και δε συμμαζεύεται, ήταν απλά επαρκείς. Η δε μία εκ των δύο καλύτερων στρατ που έχω ποτέ ακούσει ήταν μια CS με bird's eye maple μανίκι, λεπτομέρεια που αναφέρω μια και είναι η μοναδική που θυμάμαι από εκείνο το μοντέλο, πλην του ότι ο ήχος της ήταν βγαλμένος από τον παράδεισο.

 

Αυτά.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
49 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι "μα με αυτά τα λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερη", είναι ότι οι πορωμένοι φεντεράκηδες ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ καλύτερη. Θέλουμε να λέει και να είναι fender, τέλος.

Ο Σπύρος τα είπε όλα...

 

Τέλος.

Ότι άλλο ειπωθεί, θα είναι απλά πλεονασμός.

 

EDIT: Καλά... πείτε κάτι, δεν έπεσε και λουκέτο 😄

  • Like 2
  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου