Προς το περιεχόμενο

Volume pot προβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα λιγο τα φωτα εαν γνωριζει καποιος. Εβαλα στη στρατ μου το mojotone hss wiring kit  που ουσιαστικα ειναι το Suhr diagramm ωστε ο διπλος να βλεπει 500Κ και οι μονοι 250k.  Το προβλημα ειναι οτι τα βρωμικα μεχρι το 3 δεν καθαριζουν μειωνοντας την ενταση απο το volume.Οι μαγνητες που φοραω ειναι ssv suhr bridge και 2 fender μονοι. Εστειλα στον suhr μου λεει βαλε το treble bleed μας για να γινει δουλεια. Το εβαλα τα ιδια. Εβαλα της mojotone το αντιστοιχο treble bleed  με αλλες τιμες πυκνωτη αντισταση. Τα ιδια. Αλλαξα το ποτενσιομετρο και εβαλα Cts 500K audio taper τα ιδια. Η σαρβελ που ερχoταν με jb bridge χωρις treble bleed στο volume την ακουγε πολυ καλυτερα απο αυτην που φοραει paf.Βεβαια φορουσε evh 500k volume bourns pot αν λεει κατι αυτο.

Μπορει καποιος να βοηθησει. Ειναι πολυ ενοχλητικό  για μενα να.καθαριζει η κιθαρα στο 3 γιατι οπως καταλαβαινετε σε live δεν το πετυχαινω ποτε.

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος οτι το treble bleed δεν θα βοηθήσει, όπως είναι τωρα το κύκλωμα. Θα τα κάνει χειρότερα.

Χωρίς να είμαι κανας γνωστης, θα έλεγα ότι δεν θα κάνεις δουλειά. Ίσως εάν αλλαξεις volume pot να φτιάξει καπως, ίσως όλο το wiring να επηρεάζει το καθάρισμα και πάλι να μην κάνεις δουλειά.

 

Δοκίμασε 50s wiring vs modern (με ή χωρίς treble bleed) και ψάξε να δεις τι κάνουν άλλοι χρήστες με το ίδιο κύκλωμα.

 

Προσωπικά, εάν το κύκλωμα που έχω σε μια κιθάρα μου καθαρίζει καλά τους μαγνήτες, δεν το πειράζω.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είμαι σίγουρος οτι το treble bleed δεν θα βοηθήσει, όπως είναι τωρα το κύκλωμα. Θα τα κάνει χειρότερα.

Χωρίς να είμαι κανας γνωστης, θα έλεγα ότι δεν θα κάνεις δουλειά. Ίσως εάν αλλαξεις volume pot να φτιάξει καπως, ίσως όλο το wiring να επηρεάζει το καθάρισμα και πάλι να μην κάνεις δουλειά.

 

Δοκίμασε 50s wiring vs modern (με ή χωρίς treble bleed) και ψάξε να δεις τι κάνουν άλλοι χρήστες με το ίδιο κύκλωμα.

 

Προσωπικά, εάν το κύκλωμα που έχω σε μια κιθάρα μου καθαρίζει καλά τους μαγνήτες, δεν το πειράζω.

 

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο το wiring το βαζει ο suhr στις κιθαρες του . Αν ειναι και αυτες οπως εμενα ειναι τελειως αχρηστο. Δεν μπορω να φανταστω οτι παιζουνε με κιθαρες των 4000 και δεν καθαριζει ο ηχος. Τι να πω. Εγω εωαλα αυτο ηια να παιζει η στρατ ορθολογικα που εχει hum single single. 

Screenshot_20220220-132231_Chrome.jpg

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω συχνά με τη suhr του παλικαριού που μου εκανε μαθήματα, και δεν καθαριζει καθόλου. Δεν ξέρω πως είναι άλλα μοντέλα της εν λόγω εταιρίας.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Παίζω συχνά με τη suhr του παλικαριού που μου εκανε μαθήματα, και δεν καθαριζει καθόλου. Δεν ξέρω πως είναι άλλα μοντέλα της εν λόγω εταιρίας.

Ααα ωραια μου εκανες την καρδια περιβολι. Και μιλαμε για paf μαγνήτη  8 kohm. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του Scott Henderson πάντως μια χαρά καθαρίζει (είναι SSS).

 

 

2 λεπτά πριν, ignantios είπε

Ααα ωραια μου εκανες την καρδια περιβολι. Και μιλαμε για paf μαγνήτη  8 kohm. 

 

Τα pots είναι λογαριθμικά ή γραμμικά?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ignantios είπε

Ααα ωραια μου εκανες την καρδια περιβολι. Και μιλαμε για paf μαγνήτη  8 kohm. 

 

Thinline tele με δύο low output διπλους, είναι η κιθάρα. Σίγουρα θα έχει διαφορετικό wiring σε σχέση με τη δικιά σου, αλλά η φιλοσοφία πιθανόν να είναι η ίδια. Όπως οι gretsch ένα πράγμα. Δεν καθαρίζουν.

 

Δοκίμασε να κάνεις 50s, εάν δεν είναι ήδη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Του Scott Henderson πάντως μια χαρά καθαρίζει (είναι SSS).

 

 

 

Τα pots είναι λογαριθμικά ή γραμμικά?

Log Cts 500 k taper και η monotone εχει ενα cts υβριδιο μεταξυ log και linear.  Στην αρχη πιστεψα οτι ειναι αυτο το υβριδιο αλλα τελικα και log δλδ audio taper 500 k cts που αγορασα δεν ειδα διαφορα.

Η αλλη λυση που ετοιμαζω ειναι να κανω το διαγραμμα που χρησιμοποιει η fender τα τελευταια 4 χρονια με το stacked 250/500k ποτεσνιομετρο που χρησιμοποιει αντι για το suhr wiring.  Τα εχω παραγγειλει αλλα εαν δεν παιξει και με αυτο θα φυγει απο το παραθυρο.

https://www.thomann.de/gr/fender_poti_500k_250k_split_shaft.htm

 

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ignantios είπε

τελικα και log δλδ audio taper 500 k cts που αγορασα δεν ειδα διαφορα.

 

Κρίμα.

Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου.

Με τις συνδεσμολογίες δεν τα πάω καλά για να καταλάβω αν κάτι δεν είναι σωστό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εάν τα ποτενσιόμετρα έντασης είναι λογαριθμικά και δεν καθαρίζει η παραμόρφωση μήπως φταίει η παραμόρφωση; Δοκίμασες διαφορετικά πετάλια;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου