Προς το περιεχόμενο

Έχει το ροκ στοιχεια μπλουζ?


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

Μοντεράτορες σου λέει μετά....😔

@Jim Golin δεν σου λέει κάτι ότι οι κλίμακες στην μουσική (οι πιο συνηθισμένες τουλάχιστον) έχουν αρχαιοελληνικά ονόματα...; Ιωνικός (όχι η ομάδα...), Δωρικός, Αιολικός, Λυδίος, Φρύγιος κ.τ.λ.

Πρώτη φορά τις ακούω αυτές τις κλίμακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jim Golin είπε

Πρώτη φορά τις ακούω αυτές τις κλίμακες

Ναι..., είναι κάποια πράγματα που περνούν μυστικά (ομερτά...) από μουσικό σε μουσικό!

 Καλύτερα μην ασχολείσαι γιατί είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Ναι..., είναι κάποια πράγματα που περνούν μυστικά (ομερτά...) από μουσικό σε μουσικό!

 Καλύτερα μην ασχολείσαι γιατί είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά...

Χαχαχαχ η θεωρία δεν είναι το ατού μου γενικότερα, ακόμα τις νότες του πενταγράμμου πολλές φορές δυσκολεύομαι να τις διαβάσω, ένα τραγούδι το μαθαίνω απ'τήν παράδοση και έτσι μετά μου μένει και το μαθαίνω σιγά σιγά και βγαίνει

Επεξεργασμένο από Jim Golin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μάθεις ένα τραγούδι. Καλές οι νότες, καλό το να σου δείξει ο δάσκαλος τα "πατήματα", αλλά ακόμα καλύτερο να ξέρεις σε ποια κλίμακα ανήκει το κομμάτι ώστε να ξέρεις τι παίζεις και γιατί το παίζεις. Δεν χρειάζεται να ξέρεις να διαβάζεις νότες για να μπορεσεις να μάθεις τις βασικές κλίμακες. Έτσι θα μπορέσεις και να αυτοσχεδιάζεις κάποιο σόλο, κάποια σύνθεση κλπ. Ξεκινα με την πολύ απλή πεντατονικη....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 Ξεκινα με την πολύ απλή πεντατονικη....

 Που, παρεμπιπτόντως..., πάνω της μπορείς να μάθεις αλλά και να παίξεις και μπλουζ αλλά και Ηπειρώτικη μουσική!  Με ένα σμπάρο δυο σπουργίτια...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μάθεις ένα τραγούδι. Καλές οι νότες, καλό το να σου δείξει ο δάσκαλος τα "πατήματα", αλλά ακόμα καλύτερο να ξέρεις σε ποια κλίμακα ανήκει το κομμάτι ώστε να ξέρεις τι παίζεις και γιατί το παίζεις. Δεν χρειάζεται να ξέρεις να διαβάζεις νότες για να μπορεσεις να μάθεις τις βασικές κλίμακες. Έτσι θα μπορέσεις και να αυτοσχεδιάζεις κάποιο σόλο, κάποια σύνθεση κλπ. Ξεκινα με την πολύ απλή πεντατονικη....

Α κλίμακες έχω μάθει τις ξέρω, και καμιά φορά τις κάνω practice με μετρονόμο, ξέρω πεντατονικη και μπουζ, 2 νότες παραπάνω έχει η μπλουζ , σχεδόν ίδιες είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

 ξέρω πεντατονικη και μπουζ, 2 νότες παραπάνω έχει η μπλουζ , σχεδόν ίδιες είναι

Μία κι αυτή είναι περαστικιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

Α κλίμακες έχω μάθει τις ξέρω, και καμιά φορά τις κάνω practice με μετρονόμο, ξέρω πεντατονικη και μπουζ, 2 νότες παραπάνω έχει η μπλουζ , σχεδόν ίδιες είναι

Ναι ισχύει και εγώ μαζί της έμαθα αυτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

ξέρω πεντατονικη και μπουζ ...

 

Άμα ξέρεις από booze ασούμε, τα 'μαθες όλα.

Ούτε πεντατονικές χρειάζεσαι ούτε τίποτα.

Χτυπάς δυο φιάλες και είσαι μπερκέτης.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Έχει το ροκ στοιχεια μπλουζ?

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου