Προς το περιεχόμενο

Έχει το ροκ στοιχεια μπλουζ?


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

η πεντατονική και το γενικό ύφος των μπουζ είναι από την Ηπειρώτικη παραδοσιακή μουσική.

Sory Διεμπλοκή, αλλά αυτήν την μ@λ@κιούλ@ βαρέθηκα να την ακούω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Sory Διεμπλοκή, αλλά αυτήν την μ@λ@κιούλ@ βαρέθηκα να την ακούω....

Ποια μ@λ@κιουλ@ λες ότι όλοι οι τρόποι είναι ελληνικοί με Ελληνικά ονόματα και ας είμαστε οι μόνοι που στα παραδοσιακά χρησιμοποιούμε αραβικά ονόματα;

Η μπλουζ μουσική είναι καθαρά ευρωπαϊκή από ελληνικές ρίζες και δεν έχουν καμία σχέση με την αφρικανική μουσική.Εχω φίλους μουσικούς Αφρικανούς αλλά και Έλληνες που παίζουν αφρικάνικα και η μουσική τους δεν έχει καμία σχέση με τα μπλουζ.Βασικα δεν έχουν καν μουσική απλά βαράνε ταμπούρλα στην ζούγκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προς υπεράσπιση του Κβαντική, η πεντατονία της Ηπείρου είναι γνωστή ιστορία. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι τα blues είναι... ηπειρώτικα.

 

Απλά υπάρχουν μουσικές "συγγένειες", υπό μια ευρύτερη έννοια.  

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματα που είναι τόσο απλά που ανακαλύπτονται ταυτόχρονα από πολλούς. Τώρα ποιος ήταν ο πρώτος που σκέφτηκε να ταλαιπωρήσει την τσουτσου του, ή ποιος ήταν ο πρώτος που ανακάλυψε ότι το γουρούνι αμα το βάλεις στη φωτιά είναι άλλο πράγμα... άγνωστο. Έχει σημασία όμως; Αρκεί να τα εκτιμάμε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Πεντατονικές κλίμακες χρησιμοποιούνται σε πολλά είδη μουσικής και από αρχαιοτάτων χρόνων. Αυτό δε σημαίνει ότι οι ρίζες τους είναι ελληνικές. Αν θέλουμε να το πάμε χρονολογικά μάλιστα, οι Κινέζοι ήταν μάλλον οι πρώτοι που τις χρησιμοποίησαν.

  • Συμφωνώ 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ροκ και το metal είναι πιο παλιά από όσο νομίζετε.

Κρατάνε από την εποχή των ιπποτών.

Εδώ η απόδειξη.

 

 

 

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως να την πω την αμαρτία μου... Όταν είδα τον τίτλο του thread (και δεν το λέω για να τρολάρω τον OP- έθεσε θέμα που έχει το ενδιαφέρον του), ένοιωσα σαν να έβλεπα thread στο Λούκουλο, του στιλ "έχει ο μουσακάς μπεσαμέλ;" 😄

 

 

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Το ροκ και το metal είναι πιο παλιά από όσο νομίζετε.

Κρατάνε από την εποχή των ιπποτών.

Εδώ η απόδειξη.

 

 

 

Πού τους θυμήθηκες ρε Στράτο;

Είχαν ένα κομμάτι, που μου άρεσε,το αργό του μέρος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έχει η ομελέτα αυγά?

Όχι απαραίτητα, όχι απαραίτητα! Βλέποντας τα MasterChef στα χρόνια της καραντίνας, φαίνεται ότι παίζουν πολύ τα εικονικά πιάτα. "Εικονικό ριζότο" κλπ. Οπότε μέχρι να τη φας μπορεί να μη καταλάβεις ότι σε  έχουν ξεγελάσει. 😄

 

Όσον αφορά το ερώτημα του OP.

 

Γνώμη μου είναι ότι "το ροκ έχει στοιχεία μπλουζ", είναι μεγάλη γενίκευση. 

 

Ναι, υπάρχουν ροκ κομμάτια με στοιχεία μπλουζ (και μάλιστα πολλά) και υπάρχουν και ροκ κομμάτια που δεν έχουν επαφη με τα μπλουζ. 

 

Χωρίς να είμαι ιστορικός της μουσικής, η αίσθηση που έχω αποκομίσει, είναι ότι όταν έσκασαν μύτη τα πρώτα ροκ κομμάτια πάτησαν εμφανώς στα μπλουζ αλλά από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι. 

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Έχει το ροκ στοιχεια μπλουζ?

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου