Προς το περιεχόμενο

Aby box για χρήση wha πριν και μετά το drive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Στο pedalboard μου συνήθως χρησιμοποιούσα δύο wah, ένα πριν το drive (για τον κλασικό-συνηθισμένο  ήχο wha) και ένα μετά το drive (για ένα πιο synth wah ήχο).

Η σειρά των πεταλιων ήταν η εξής: Κιθάρα > Tuner > Wha 1 > Compressor > Drive > Wha 2 > Equalizer > Modulation/Delay/Reverb > Ενισχυτής.

Η απορία μου είναι αν θα μπορούσα, με τη χρήση aby box, να μπορέσω να συνδέσω ένα μόνο wha πριν και μετά το drive, έτσι ώστε να έχω δύο διαφορετικούς ήχους wha με ένα μόνο πετάλι. Δηλαδή να είναι σαν να έχω ένα wha πριν το drive και ένα μετά, αλλά με ένα μόνο πετάλι wha.

Γίνεται αυτό;

Αν ναι, ποια είναι η συνδεσμολογία που πρέπει να κάνω για να το πετύχω;

Ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maroras είπε

Η απορία μου είναι αν θα μπορούσα, με τη χρήση aby box, να μπορέσω να συνδέσω ένα μόνο wha πριν και μετά το drive, έτσι ώστε να έχω δύο διαφορετικούς ήχους wha με ένα μόνο πετάλι. Δηλαδή να είναι σαν να έχω ένα wha πριν το drive και ένα μετά, αλλά με ένα μόνο πετάλι wha.

Γίνεται αυτό;

Αν ναι, ποια είναι η συνδεσμολογία που πρέπει να κάνω για να το πετύχω;

Ευχαριστώ!

 

 

Θέλεις ένα ABY μετά το wah (με 1in 2out), και ένα μετά τα drive (με 2in 1out).

Με αυτό τον τρόπο όμως, στην 2η συνδεσμολογία δεν θα έχεις drives και comp.

Οπότε (αν κατάλαβα καλά) μάλλον απορρίπτεται.

 

Αν θέλεις να έχεις όλη την αλυσίδα στα πετάλια εκτός του 2ου wah, αλλά χρησιμοποιώντας μόνο ένα wah, δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το είδα σωστά αλλά και εγώ πιστεύω πως δεν γίνεται.

 

Αν πεις να επιλέξεις το wah πριν τα drive από drive σε equalisers πως θα πάει το σήμα αν δεν έχουν καλώδιο μεταξύ τούς αφού θέλεις η άλλη σου επιλογή να είναι ανάμεσα σε αυτά τα δύο;

Πρέπει να έχεις μια πεταλιέρα γεμάτη ab boxes όπως το παραπάνω σχήμα.

 

Μπορεί μια λύση όπως το octaswitch ή κάποιο ψηφιακό looper να είναι η λύση.

Με ένα πάτημα παίρνεις τον ήχο από αυτά τα πετάλια που έχεις επιλέξει σε κάθε patch.

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έριξα μια ματιά για το octaswitch  που σου είπα και δεν βλέπω να αλλάζει η σειρά των πεταλιών απλά επιλέγει ποια θα είναι ανοιχτά η όχι σε κάθε patch.

Η σειρά μάλλον δεν αλλάζει

 

  • Like 2

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gmoukou είπε

 

CamScanner 08-15-2022 18.03.jpg

 

Αναθεωρώ, έχει λάθη το σχέδιο που σκέφτηκα οπότε ας αφαιρέσουν οι mods το post μου για να μη μπερδέψει κανένα άνθρωπο...

 

Γίνεται αρκετά πολύπλοκο το πράμα μετά οπότε τα δυο wah είναι πιο άνετη  λύση.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το boss es-8 κάνει αυτή τη δουλειά, λέει:

 

  • Programmable switching system with eight loops (plus an additional loop)
  • Analog circuit design to protect your pure tone
  • Unprecedented routing flexibility with the ability to change the routing order and create parallel effect chains
  • Onboard memory for storing external control parameters such as delay time for each patch
  • Buffers can be turned on/off individually each for input and output and stored in each patch; level variability for output buffer

 

https://www.boss.info/global/products/es-8/

 

edit: εδώ βρήκα πολύ πιο απλές λύσεις: αυτό και αυτό

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια χαρά! Για να κλείσει και επίσημα αυτό το θέμα 😅 (αν και κάπως καθυστερημένα!), τελικά πήρα και δεύτερο wha για να κάνω αυτό που θέλω. Δεν ήθελα να μπλέξω με ένα σωρό aby box και midi footswitches, οπότε κινήθηκα δια της αφαιρετικής μεθόδου. Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου