Προς το περιεχόμενο

Αποχαιρετισμός στο πρώτο μου όργανο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, makam είπε

Νομίζω πως 5000 δραχμές το 1970 ισοδυναμούν περίπου με σημερινά 450 - 500 ευρώ.

Παραθέτω έναν πίνακα που βρήκα στο διαδίκτυο με τιμές αγαθών το 1976. Το 1970 τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά!

Το 1976, όταν το απλό μεροκάματο οικοδομής ήταν 600 δρχ. και του τεχνίτη-μάστορα γύρω στις 1000 δρχ., η εφημερίδα κόστιζε 5 δρχ, το κρέας 120 δρχ. το κιλό, το λάδι 70 δρχ. και ένα σουβλάκι 10 δρχ. 

Σε σημερινές αντιστοιχίες πάει κάπως έτσι: 

απλό μεροκάματο οικοδομής ήταν 0,8 ευρώ. και του τεχνίτη-μάστορα γύρω στα 3 ευρώ, η εφημερίδα κόστιζε 1,5 cent, το κρέας 30 cents το κιλό, το λάδι 20 cents και ένα σουβλάκι 3 cents !!!! 

Βέβαια τα όργανα και γενικότερα τα εισαγόμενα αγαθά ήταν αλλού παπά ευαγγέλιο, αφού είχαν φόρους πολυτελείας και εισαγωγής...

Συνεπώς το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως στα ακορντεόν και σε αρκετά ακόμα όργανα που δεν έχουν ζήτηση στις μέρες μας και δεν είναι well known brands, δεν υπάρχει κάποια vintage αξία!

 

Στην Ελλάδα υπάρχουν τουλάχιστον 2 επίσημοι τρόποι υπολογισμού

Ο πρώτος είναι της τράπεζας της Ελλάδος

https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ_για_ιστοσελίδα_TE.xls

που σου δίνει ένα εξελ για να κάνεις τον υπολογισμό.

Ενας άλλος τρόπος είναι η παρακάτω σελίδα που ασχολείται με εργατικά θέματα

https://ergatika.gr/programmata/inflation/?fbclid=IwAR0VPKOMbJXGtiNN7hebxDuOMLPjR-YvMNtW2AaIT2BHG2Zdo4GpFOKEQ4o

 

 

Στην πρώτη περίπτωση βγάζει 1168

και στην δεύτερη 1114

 

Τα ακορντεόν έχουν μεγάλη ζήτηση ιδίως αυτά που είναι σε καλή κατάσταση, διατηρήθηκαν σωστά, δεν βγήκαν στο ύπαιθρο, δεν έμειναν σε μπαρ και καφενεία με υγρασία και καπνό. Βέβαια το κοινό είναι περιορισμένο αλλά αντίστιχα δεν υπάρχουν πολλά προς πώληση. Πάντως στο ebay οι τιμές πετάνε κυριολεκτικά.

Και δεν τίθεται θέμα ότι κάποιος αγοράζει ένα όργανο μετά από 50 χρόνια πάνω κάτω στη μισή τιμή.

Αυτός που ξέρει τι ψάχνει κάνει έναν γενικό έλεγχο διότι το όργανο είναι φτιαγμένο από ξυλο, μέταλλο, τσόχες και πανί. 

Για μένα υπήρχαν δυο επιλογές. Ή θα έφευγε και κάποιος θα του έδινε συνέχεια στη ζωή του ή θα πέθαινε στην θήκη του και θα το έπαιρνε ο παλιατζής. Η τρίτη να το παίξει κάποιο εγγόνι θα σήμαινε ίσως άλλα 10-15 χρόνια στην απραξία με ό,τι σήμαινε αυτό. Προτίμησα την πρώτη. Την δεύτερη ούτε να την σκέφτομαι δεν θέλω.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχεις δίκιο. Καλύτερα να το πάρει κάποιος που θα το παίξει και αξιοποιήσει!! Αλλά ήταν το πρώτο σου όργανο και όπως και να το κάνεις κουβαλάει αναμνήσεις-φιλοδοξίες-προσμονές κλπ. 

Εγώ πάντως μετάνιωσα που έδωσα την 1η μου κλασσική και την 1η μου ηλεκτρική κι ας ήταν χαμηλής αξίας όργανα. Αν είχα το μυαλό που έχω τώρα, θα ήθελα να τις έχω μόνο και μόνο να τις έχω κρεμασμένες στον τοίχο να τις βλέπω... 

 

Πολύ ωραία τα site με τις αξίες πληθωρισμού και νομίσματος!! Δεν τα είχα υπ' όψιν, υπολόγιζα πάντα με βάση το μεροκάματο και την αξία των βασικών αγαθών διατροφής!

Επεξεργασμένο από makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, makam είπε

 

Εγώ πάντως μετάνιωσα που έδωσα την 1η μου κλασσική και την 1η μου ηλεκτρική κι ας ήταν χαμηλής αξίας όργανα. Αν είχα το μυαλό που έχω τώρα, θα ήθελα να τις έχω μόνο και μόνο να τις έχω κρεμασμένες στον τοίχο και να τις βλέπω... 

 

 

Εγώ ευτυχώς τις έχω κρατήσει και τις δύο.

Όποτε τις βλέπω ξαναγίνομαι παιδί.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κρατησει και προχειρορεστοραρει την πρωτη μου ακουστική. 

Την πρωτη ηλεκτρικη την εδωσα για να παρω την deluxe.

Αλλα με το ακορντεον δεν προχωρησε ο ερωτας. Ασε που στην αρχη εφαγα μπουλινγκ...

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε χαμηλη αξια δεν θα αξιζε να το δωσεις.

Αν παλι ειχε πολυ ψηλή αξια θα σε εβαζε σε σκεψεις "επενδυτικού" τυπου. 

Αφου ειχε μια "καλη" αξια και δεν το χρησιμοποιουσες, φαινεται οτι ηταν αριστη κινηση "μετασχηματισμου" (θεωρώντας πως οντως θα αγορασεις κατι καινουργιο).

Θεωρω δε πως το όποιο mojo  του παλιού θα μεταφερθει στην νεα αγορα:

__ Ωπ, με γεια το xxx!!!

__ Ναι, το πηρα πουλώντας το παλιο μου ανενεργο ακορντεόν.

Ειδες;

Καλες επομενες αγορές ευχομαι!

 

ΥΓ οσο για τον εγγονό, να χαιρεσαι αν παίζει εστω και... ποδοσφαιρο. Γιατι απο μουσικά οργανα και δει "παλιοκαιριτικα" δυσκολο το βλεπω.... Αρα το τριτο σεναριο ηταν πολυυυυυ θεωρητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω σοβαρό πρόβλημα χώρου, κυρίως λόγω συσσώρευσης πραγμάτων που περιμένουν κάαποτε να χρησιμοποιηθούν.

 

Αγόρασα κάτι καινούργιο πέρσι και διαπιστώνω ότι βγαίνει σπανίως από τη θήκη...

 

Είμαι σε φάση παυσης αγορών και εκτίμησης υπαρχόντων οργάνων.

 

 

υ.γ. εγγονός δεν υπάρχει ακόμα. Αλλά υπολογίζω ότι για να υπάρξει και να έρθει σε ηλικία φαγούρας για όργανο και μάλιστα αναλογικό 10-15 χρόνια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου